15 překvapivých způsobů, jak využít peroxid vodíku v domácnosti

využití peroxidu vodíku v domácnosti

S levnou lahví peroxidu vodíku a těmito návody vyřešíte ty nejhorší problémy s úklidem, od špinavých spár přes rezavé nářadí až po zašlé oblečení.

Zázračný pracovník z lékárničky

Jak si možná pamatujete z hodin chemie, peroxid vodíku je voda s atomem kyslíku navíc – odtud chemické označení H₂O₂. Ačkoli se o používání peroxidu vodíku jako dezinfekčního prostředku na rány vedou diskuse, protože prodlužuje dobu hojení, má silné antibakteriální, protiplísňové a bělící účinky. Tříprocentní roztok peroxidu vodíku, který je k dostání v drogeriích, je dostatečně silný na to, aby rozpustil většinu organických skvrn a mírnou rez. Je levnější než mnoho komerčních čisticích prostředků a ještě lépe, nepředstavuje žádné známé nebezpečí pro vaše zdraví ani životní prostředí. Objevte množství způsobů použití nejlepšího přírodního univerzálního čisticího prostředku:

Čištění dlaždic a spár

Peroxid vodíku smíchaný s uhličitanem sodným je známý jako kyslíkové bělidlo. Po přidání vody sloučenina uvolní molekulu kyslíku, která jí pomůže odstranit plísně a skvrny z povrchu přírodních materiálů. Pro účinný domácí čistič spár a dlaždic smíchejte půl šálku jedlé sody se čtvrt šálkem peroxidu vodíku v uzavíratelné nádobě. Přidejte lžičku tekutého prostředku na nádobí, zavřete víko a protřepejte, dokud se obsah zcela nespojí. V ochranných rukavicích naneste směs na dlaždice a spáry, nechte ji působit alespoň 5 minut a poté ji opláchněte vodou.

Osvěžte svou postel

Chcete-li si opravdu odpočinout, čistěte matrace do hloubky přibližně každých 6 měsíců. Odstraňte povlečení a polstrování a vysajte samotnou matraci. Na všechny skvrny způsobené organickými materiály, jako jsou potraviny, nápoje, tělesné tekutiny a dokonce i pastelky, vytvořte jemný roztok z jednoho dílu vody a jednoho dílu peroxidu vodíku. Pomocí čistého, měkkého zubního kartáčku tento roztok zapracujte do skvrny, nechte jej 5 minut působit a v případě potřeby opakujte. Jakmile skvrny vyblednou, použijte fén k vysušení přebytečné vlhkosti před ustláním.

Rozjasněte vanu

Plíseň a špína ve sprše jsou nechutné! Problémem při odstraňování tohoto sajrajtu je, že mnoho komerčních čisticích prostředků na vany a dlaždice obsahuje bělidla, čpavek a umělé vonné látky, které mohou být škodlivé pro zdraví dýchacích cest, žíravé pro pokožku a obecně škodlivé pro životní prostředí. Pro bezpečnější řešení si připravte pastu ze 2 dílů jedlé sody a 1 dílu peroxidu vodíku. Naneste ji na vanu a sprchový kout, počkejte 30 minut a poté opláchněte. Následně postříkejte roztokem napůl octa a napůl vody, abyste rozpustili zbytky a mýdlové usazeniny.

Zbavte se rzi

Peroxid vodíku sice může urychlit proces rezivění, ale pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých kroků, může rez také odstranit. V misce smíchejte stejné díly vinného kamene (mírná prášková kyselina používaná při pečení a dostupná v obchodech s potravinami) a jedlé sody. Přidejte několik kapek peroxidu vodíku, jen tolik, aby vznikla pasta. Pastou potřete rezavé předměty, počkejte hodinu a poté je omyjte vodou. Tato metoda nejlépe funguje u lehce až středně zrezivělých předmětů, jako je nářadí a hračky. Je účinná také na oranžové skvrny v umyvadle nebo vaně, které jsou způsobeny rzí ve vodovodní vodě.

Vyčistěte a dezinfikujte dřevěná krájecí prkénka

Chcete-li dřevěné prkénko na krájení vyčistit a dezinfikovat, aniž byste ho poškodili, postříkejte ho bílým octem, počkejte 5 minut a poté ho otřete. Poté celé prkénko polijte 3procentním peroxidem vodíku a rovnoměrně ho rozetřete čistou houbičkou nebo papírovou utěrkou. Nechte působit dalších 5 až 10 minut, poté povrch posypte solí a jemně vetřete do struktury dřeva polovinu citronu, který nasaje veškeré zbývající pachy. Nechte citronovou sůl vsáknout do dřevěného povrchu alespoň 10 minut nebo přes noc, poté povrch otřete vlhkým hadříkem a nechte jej oschnout. Nejlepších výsledků dosáhnete, když dřevo vyleštíte potravinářským mandlovým nebo ořechovým olejem a před použitím počkáte 6 hodin.

Vyžeňte bakterie ze záchodové mísy

Udržujte svou toaletu bez bakterií a v co nejlepším stavu díky týdenní dávce peroxidu vodíku: Do mísy nalijte půl šálku peroxidu vodíku, nechte 30 minut působit a poté vydrhněte záchodovou štětkou. Ačkoli je tento přípravek silný, vodním systémům nijak neškodí. Chcete-li záchodovou štětku osvěžit, nalijte na její štětiny trochu peroxidu vodíku navíc a před vložením zpět do držáku ji nechte uschnout na vzduchu.

Pečujte o své rostliny

Jemný sprej s peroxidem vodíku může být nejlepším přítelem vašich rostlin. Další atom kyslíku v H₂O₂ prospívá procesu růstu a může také léčit řadu onemocnění, včetně škůdců, kořenové hniloby a plísní. Použití příliš velkého množství peroxidu vodíku však může poškodit rostliny a užitečné organismy, proto je dobré před postřikem větších ploch nejprve vyzkoušet malé množství níže předepsaných roztoků na listech nebo půdě. Pokud zaznamenáte účinky, jako je vadnutí nebo nadměrné vysychání, přestaňte přípravek používat.

U pokojových rostlin smíchejte 1 polévkovou lžíci 3% peroxidu vodíku a 1 šálek vody v lahvi s rozprašovačem a jednou až dvakrát týdně půdu tímto roztokem navlhčete. Před druhým ošetřením se ujistěte, že půda zcela vyschla. Po jednom nebo dvou ošetřeních byste měli pozorovat zlepšení stavu kořenové hniloby a do týdne méně škůdců.

Chcete-li omezit výskyt roztočů, mšic a plísní na zahradě, smíchejte půl šálku 3% peroxidu vodíku a 4 litry vody ve velkém rozprašovači s čerpadlem. Při postřiku listů nezapomeňte namočit nejen vrchní, ale i spodní stranu listů, kde se škůdci mohou skrývat. Mírnější roztok 1 polévkové lžíce peroxidu vodíku na 4 litry vody může snížit toxiny a kyselost půdy.

Otřete stopy po vodě na žule

Nepříjemné stopy po vodě se na žulových deskách objevují až příliš snadno, ale trocha peroxidu vodíku je v mžiku odstraní. V malé misce smíchejte půl šálku jedlé sody s několika kapkami 3% peroxidu vodíku a vytvořte pastu. Rozetřete ji na potřísněné místo, nechte 5 až 10 minut působit a otřete vlhkým hadříkem. V případě silnějších skvrn od vody zakryjte směs plastovou fólií a okraje zalepte. Nechte působit přes noc, poté umyjte a osušte měkkou utěrkou.

Odstranění skvrn na mramoru

Znalost způsobu čištění skvrn z mramorových desek je klíčem k údržbě těchto povrchů. Pokud je skvrna organické povahy (skvrny od jídla jsou po zaschnutí obvykle růžovohnědé), smíchejte v lahvičce s rozprašovačem 1 šálek 12procentního peroxidu vodíku s několika kapkami čpavku. Dbejte na to, abyste pracovali v dobře větraném prostoru (možná budete chtít zapnout odsávací ventilátor nad sporákem nebo otevřít okna), a používejte rukavice a ochranu očí. Tuto směs nastříkejte na skvrnu, nechte ji minutu nebo dvě působit a poté ji otřete utěrkou. Postup opakujte, dokud skvrna nezmizí, poté ji dobře opláchněte vodou a osušte čistou utěrkou.

Osvěžte zahradní nábytek

Vyčistěte venkovní nábytek od nečistot a špíny, aniž byste museli používat drsné chemikálie nebo vytáhnout elektrickou myčku. Nalijte 4 litry teplé vody do velkého rozprašovače. Přidejte čtvrt šálku 3% peroxidu vodíku, několik kapek prostředku na nádobí a odměrku boraxu (minerální prášek na bázi sodíku). Roztokem postříkejte kovové židle a stoly a nechte ho působit 10 až 15 minut. Drhněte měkkým nylonovým kartáčem nebo houbou a poté opláchněte zahradní hadicí.

Vyleštěte zrcadla

Čištění zrcadel může být složité, protože mnoho přípravků zanechává šmouhy. Pokud nechcete používat komerčně vyráběné čisticí prostředky na zrcadla, je peroxid vodíku ekologickou alternativou. Naplňte láhev s rozprašovačem neředěným peroxidem vodíku a nastříkejte jej na zrcadla. Setřete jej papírovou utěrkou nebo hadříkem z mikrovlákna, který nepouští vlákna, a užívejte si zářivě čistý odraz beze šmouh.

Rozjasněte zašlou bílou barvu

Peroxid vodíku se hodí při praní, zejména když je čas vyprat bílé prádlo a oblečení. Chcete-li rozjasnit zašlou bílou barvu, přidejte 1 šálek peroxidu vodíku přímo do pračky, stejně jako byste použili bělidlo. Peroxid vodíku má sice podobný zesvětlující účinek, ale je šetrnější k životnímu prostředí než použití chlorového bělidla. Funguje také dobře jako odstraňovač skvrn, pokud se jedná o skvrny na bázi bílkovin nebo rostlin. Peroxid vodíku naneste na postižené místo a nechte jej 10 minut působit, než hodíte kus prádla do pračky.

Čistěte dětské hračky

Stejně jako jakýkoli jiný povrch v domácnosti mohou být i dětské hračky zamořené bakteriemi. Je obzvláště důležité je pravidelně čistit, protože děti jsou s nimi neustále v úzkém kontaktu. Existují dva způsoby, jak hračky dezinfikovat peroxidem vodíku: nastříkat jednotlivé hračky neředěným peroxidem vodíku nebo naplnit nádobu směsí peroxidu vodíku a vody v poměru 50/50 a namočit do ní více hraček najednou.

Dezinfikujte zapáchající houbičky

Houbičky se hodí k úklidu všech místností v domě, ale pokud nejsou pravidelně dezinfikovány, mohou se v nich množit bakterie a plísně. Houbičky snadno dezinfikujete po každém použití tak, že je namočíte do směsi vody a peroxidu vodíku. Nejlepších výsledků dosáhnete, když smícháte jeden díl vody a jeden díl peroxidu vodíku a necháte na houbičku alespoň 10 minut působit.

Zdroj:
https://www.bobvila.com/slideshow/17-surprising-uses-for-hydrogen-peroxide-53312

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *