15 překvapivých způsobů, jak využít peroxid vodíku v domácnosti

využití peroxidu vodíku v domácnosti

Peroxid vodíku je skvělým čisticím prostředkem pro mnoho různých úklidových problémů. Je silným oxidantem, což znamená, že může pomoci rozpustit nečistoty a odstranit skvrny. Doporučuji vždy postupovat podle pokynů na obalu a při používání peroxidu vodíku vždy používat ochranné rukavice a brýle.

základní informace o peroxidu vodíku

Peroxid vodíku je chemická látka s chemickým vzorcem H₂O₂. Je to vodný roztok kyseliny peroxidové, což znamená, že obsahuje vodu a dva atomy kyslíku navíc. Peroxid vodíku může být použit jako dezinfekční prostředek na rány, protože má silné antibakteriální a protiplísňové účinky. Tříprocentní roztok peroxidu vodíku je k dostání v drogeriích a je dostatečně silný na to, aby rozpustil většinu organických skvrn a mírnou rez. Je levnější než mnoho komerčních čisticích prostředků a ještě lépe, nepředstavuje žádné známé nebezpečí pro vaše zdraví ani životní prostředí.

Čištění dlaždic a spár

Kyslíkové bělidlo, které je směsí peroxidu vodíku a uhličitanu sodného, je známé svými bělícími a dezinfekčními vlastnostmi. Po smíchání s vodou se uvolní molekula kyslíku, která pomůže odstranit plísně a skvrny z povrchu přírodních materiálů. Kyslíkové bělidlo může být použito jako domácí čistič spár a dlaždic.

Chcete-li připravit účinný čistič, stačí smíchat půl šálku jedlé sody s čtvrt šálkem peroxidu vodíku v uzavíratelné nádobě. Přidejte lžičku tekutého prostředku na nádobí, zavřete víko a protřepejte, dokud se obsah zcela nespojí. Naneste směs na dlaždice a spáry v ochranných rukavicích, nechte ji působit alespoň 5 minut a poté ji opláchněte vodou.

Osvěžte svou postel

Chcete-li si opravdu odpočinout, čistěte matrace do hloubky přibližně každých 6 měsíců. Odstraňte povlečení a polstrování a vysajte samotnou matraci. Na všechny skvrny způsobené organickými materiály, jako jsou potraviny, nápoje, tělesné tekutiny a dokonce i pastelky, vytvořte jemný roztok z jednoho dílu vody a jednoho dílu peroxidu vodíku. Pomocí čistého, měkkého zubního kartáčku tento roztok zapracujte do skvrny, nechte jej 5 minut působit a v případě potřeby opakujte. Jakmile skvrny vyblednou, použijte fén k vysušení přebytečné vlhkosti před ustláním.

Rozjasněte vanu

Použití sody a peroxidu vodíku je efektivní způsob, jak odstranit plíseň a špínu z vaší sprchy bez použití škodlivých čisticích prostředků. Soda je účinný prostředek pro odstranění zaschlých nečistot a peroxid vodíku je silný dezinfekční prostředek, který pomůže zabít plíseň. Použití octa po opláchnutí sodou a peroxidem vodíku může pomoci rozpustit zbytky mýdlových usazenin a dodat vaší sprše lesk.

Vyleštěte zrcadla

Peroxid vodíku je účinný prostředek na čištění zrcadel, protože má baktericidní a dezinfekční vlastnosti. Navíc neobsahuje škodlivé chemické látky, které mohou poškodit povrch zrcadla nebo zanechat šmouhy. Při používání peroxidu vodíku na zrcadla je důležité neředit ho vodou, aby byl co nejúčinnější. Po nastříkání na zrcadlo je důležité jej dobře setřít, aby nedošlo k jeho zakalení. Je dobré použít hadřík z mikrovlákna nebo jemnou papírovou utěrku, které nepoškodí povrch zrcadla a zajistí dokonalý lesk.

Rozjasněte zašlou bílou barvu

Peroxid vodíku je skutečně dobrý prostředek na rozjasnění bílého prádla a odstraňování skvrn. Jeho baktericidní vlastnosti také pomáhají při dezinfekci prádla, což bylo užitečné v době koronavirové pandemie. Při používání peroxidu vodíku na praní bílého prádla je však důležité dodržovat některá pravidla.

Peroxid vodíku by se neměl používat na oblečení nebo prádlo s barevnými vzory nebo tmavými barvami, protože by mohl způsobit jejich blednutí. Navíc by se neměl používat na šetrné prací cykly nebo na prádlo s nízkou teplotou. Peroxid vodíku je nejúčinnější při praní ve vysokých teplotách, takže je vhodné ho použít na prádlo, které lze prát na teplotu 60 stupňů Celsia nebo vyšší.

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *