Nejlepší čistička vzduchu 2024 Recenze & test + nákupní poradce
- Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepší čističky vzduchu.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější čističku vzduchu s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepší čističky vzduchu, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.
Výběr správné čističky vzduchu záleží na velikosti místnosti, typu filtrace, hlučnosti a energetické spotřebě. Nezapomeňte ověřit certifikace.
Navigace v článku
- Noaton DF 4214 HEPA + 2x DF 4214H, odvlhčovač a čistička vzduchu
- Vítěz testu spotřebitelů roku 2024
- Návod, jak vybrat čističku vzduchu
- Nejlepší čistička vzduchu na základě obsáhlého testu od všech dostupných výrobců v ČR roku 2024
- Proč si pořídit čističku vzduchu
- nejlevnější a nejlepší čističky vzduchu do 2 000 Kč
- Co si ujasnit před výběrem čističky vzduchu
- Jak vybrat čističku vzduchu
- Typy čističek vzduchu podle filtru
- Čističky vzduchu s elektrostatickým filtrem
- Čističky vzduchu s HEPA filtrem
- Čističky vzduchu s vodním filtrem
- Čističky vzduchu s fotokatalickým filtrem
- Mohou čističky vzduchu HEPA zachytit koronavirus?
- Důležité parametry pro výběr nejlepší čističky vzduchu
- Vzduchový výkon
- Hlučnost
- Spotřeba energie
- Rozměry a vzhled
- Nejlepší čistička vzduchu – Novinky
- Jak čistit čističku vzduchu
- Kolik stojí čistička vzduchu a kde ji koupit
Vítěz testu spotřebitelů roku 2024
Zlatá střední cesta
Vítěz testu
Pro náročné
Návod, jak vybrat čističku vzduchu
Domácí čističky vzduchu jsou na vzestupu, částečně jako reakce na obavy o kvalitu ovzduší. I když je váš domov navržen tak, aby vám poskytoval útočiště, mnozí z nás tráví mnohem více času v interiéru než předchozí generace. Můžete tak být vystaveni většímu množství částic a znečišťujících látek v interiéru, které mohou vyvolat nebo zhoršit onemocnění plic.
Jsou čističky vzduchu navzdory svým slibům spolehlivým řešením, jak se zbavit škodlivin v interiéru? Stručná odpověď zní: do jisté míry ano. Přečtěte si, jak tato zařízení fungují a zda stojí za to uvažovat o jejich přidání do vaší domácnosti.
Ze vzduchu vdechujeme jemné částečky, které se mohou hromadit uvnitř našeho těla a mají negativní vliv na naše zdraví. V případě alergiků se navíc dostavuje reakce v podobě kýchání, senné rýmy a podobně. Jak to vyřešit?
Odpovědí může být pořízení čističky vzduchu. Ta může být menší, větší i přenosná mobilní například do auta. Využijete ji nejenom v domácnosti, ale také v kanceláři, kde trávíte spoustu času. A jak si vybrat nejvhodnější typ čističky vzduchu? S pomocí návodu v článku to jistě zvládnete lépe.
Nejlepší čistička vzduchu na základě obsáhlého testu od všech dostupných výrobců v ČR roku 2024
Proč si pořídit čističku vzduchu
Kromě tolik potřebného kyslíku se ve vzduchu nachází i další látky, kdy některé z nich jsou škodlivé. Obecně nejhorší dýchatelný vzduch je ve větších městech, kde jezdí hodně aut a probíhá nejrůznějších průmyslová výroba. Alergikům může vadit i vzduch na vesnici v době kvetení trav, stromů a dalších rostlin.
Bohužel nosit při pobytu venku filtrační masku by bylo nepraktické, takže vzduch, který dýcháme venku, příliš neovlivníme. Většinu času však trávíme uvnitř svého domova, kde můžeme díky čističce vzduch vyčistit. Bez ní totiž vdechujeme spoustu škodlivých látek, které mohou nepříznivě ovlivňovat naše zdraví. Kromě níže uvedeného seznamu si čističky poradí například i s odstraněním cigaretového zápachu.
Co škodlivého dýcháme ve vzduchu:
- prach – drobné částečky prachu jsou všude a mohou způsobovat kašel a dýchací obtíže
- roztoče – nachází se v koberci, lůžkovinách a v srsti domácích mazlíčků a navíc často bývají příčinou alergie
- plísně – hlavně v koupelně se mohou tvořit plísně uvolňující spory, jejichž vdechování může mít negativní dopad na zdraví
- chemické látky – vlivem používání chemických čisticích prostředků, ale i volně z venkovního vzduchu mžeme dýchat řadu chemických látek, kdy některé mohou nepříznivě ovlivňovat zdravé
- spaliny – buď z venkovního vzduchu, ale i po smažení v kuchyni se ve vzduchu nahromadí spaliny, které mohou dělat problémy v dýchacích cestách.
nejlevnější a nejlepší čističky vzduchu do 2 000 Kč
Co si ujasnit před výběrem čističky vzduchu
Na trhu existuje více různých druhů a modelů, které se liší svými parametry. Vzhledem k tomu, že čistička vzduchu většinou představuje větší investici, pečlivě zvažte následující body, protože vám pomohou s výběrem toho nejvhodnějšího modelu.
- Místnost – kam čističku umístíte
- Co vše očekáváte od čističky vzduchu
- Jaké látky chcete odstranit ze vzduchu
- Jak hodně hlučná může být
Jak vybrat čističku vzduchu
Při výběru čističky vzduchu hlavně sledujte, jestli má dostatečný výkon. Čím větší místnost, tím větší bude muset být výkon čističky, aby zvládla efektivně profiltrovat všechen vzduch. U většiny modelů je rovnou udáváno, do jak velkých prostorů jsou vhodné.
Další důležitou vlastností je schopnost zachycení určitých nečistot. S prachem by si měla poradit víceméně každý čistička, ale pokud máte náročnější požadavky a chcete například zbavit vzduch alergenů, vybírejte pečlivěji s ohledem na filtr.
Pokud máte v plánu umístit čističku vzduchu například do ložnice, vybírejte i podle hlučnosti.
Typy čističek vzduchu podle filtru
Velkým rozdílem mezi jednotlivými modely čističek vzduchu v nabídce bývá právě použitý filtr. Každá z variant má své výhody i nevýhody, se kterými je dobré se dopředu seznámit.
Čističky vzduchu s elektrostatickým filtrem
Předností modelů s tímto filtrem bývá tichý provoz a zároveň vysoká efektivita. Elektrostatický filtr je snadno umyvatelný, a pokud nedojde k poškození má téměř neomezenou životnost. Dokáže zachytit alergeny, bakterie, viry, plísně, prach a podobné částice. Sám o sobě však nepohlcuje pachy.
Čističky vzduchu s HEPA filtrem
Jde o velice výkonný filtr, který dokáže jednoduše a efektivně zachytit nejenom nečistoty ve vzduchu, ale vypořádá se také se zápachy. U HEPA filtrů existují typy, které je možné omývat i varianty s nutností pravidelných výměn. Nevýhodou bývá o něco hlučnější provoz, ale záleží na technologickém řešení konkrétní čističky.
Čističky vzduchu s vodním filtrem
Účinnost tohoto filtru se pohybuje kolem 60 až 70 %. Oproti ostatním variantám se však liší schopností zvlhčovat vzduch. Právě to je velká výhoda. Nečistoty se jednoduše chytají do nádobky, kterou stačí jednou za čas vyčistit. Tento filtr si neporadí se zápachy.
Čističky vzduchu s fotokatalickým filtrem
Čtvrtým typem je fotokatalický filtr pracuje na principu chemické reakce poháněné UV zářením a přítomností katalyzátoru. Celý tento proces běží samostatně a není potřeba žádné čištění či výměna filtrů. Z reakce se uvolňuje voda a oxid uhličitý. Ze vzduchu dokáže poměrně efektivně odstranit viry, bakterie a nejrůznější škodlivé látky.
Mohou čističky vzduchu HEPA zachytit koronavirus?
Čističky vzduchu s filtrací HEPA zachycují částice o velikosti viru COVID-19 (a mnohem menší než tento virus), takže odpověď zní ano. Průměr koronaviru je přibližně 0,125 mikronu (125 nanometrů). To spadá přesně do rozmezí velikosti částic, které HEPA filtry zachycují s mimořádnou účinností: 0,01 mikronu (10 nanometrů) a více. Některá média nesprávně uváděla, že filtry HEPA nefiltrují částice o velikosti menší než 0,3 mikronu, a proto nemohou zachytit vzdušné koronaviry. To je nepravdivá informace.
Důležité parametry pro výběr nejlepší čističky vzduchu
Už zhruba tušíte, po jakém filtru se dívat při výběru čističky. Ale zdaleka nejde o jediný faktor, který by měl ovlivňovat váš výběr. Podívejte se, jaké další parametry jsou důležité.
Vzduchový výkon
U vzduchového výkonu jde o to, kolik vzduchu dokáže čistička profiltrovat za jednu hodinu. Aby bylo čištění vzduchu efektivní, měl by se v celé místnosti pročistit alespoň dvakrát za hodinu.
Ideální hodnota se odvíjí podle toho, v jak velké místnosti chcete mít čističku umístěnou. Pro zjištění konkrétního čísla si spočítejte plochu podlahy v metrech čtverečních a vynásobte výškou stropu. Získané číslo ještě jednou vynásobte 2,5krát a výsledkem bude optimální výkon v metrech krychlových za hodinu. Jde o spodní hranici, a když vyberete ještě výkonnější čističku, jedině lépe.
Lepší modely čističek vzduchu mají regulaci výkonu, takže je můžete podle libosti přesouvat mezi menšími a většími místnostmi v domě.
Hlučnost
Při pořizování čističky vzduchu jistě nechceme poslouchat hlasité hučení, které by nás rušilo ve spánku. Aby mělo používání čističky nějaký efekt, musí být zapnutá ideálně dlouhodobě a v místnosti, kde se nacházíte.
Hlučnost závisí na typu filtru a na výkonu. Nejtišším typem filtru je elektrostatický. Hodně modelů umožňuje regulaci výkonu a speciální noční režimy, které jsou tiché. Optimální hlučnost pro denní použití by se měla pohybovat v hodnotách kolem 40 dB. Pro noční provoz je lepší, když hluk čističky nepřesahuje 30 dB.
Spotřeba energie
Protože čistička poběží několik hodin a klidně i celý den během vaší přítomnosti doma, hodí se vybírat model s co možná nejnižší spotřebou energie. Většinou je však vyšší spotřeba energie spojena s větší efektivitou čističky, takže by mělo jít pouze o doplňující parametr v případě, že se budete rozhodovat mezi dvěma výkonově podobnými modely.
I hodně výkonné modely však nepřesahují příkon 100 W, takže ani při dlouhodobém používání nejde o nic hrozného.
Rozměry a vzhled
Pokud máte v plánu používat čističku v několika místnostech a pravidelně ji chcete přesouvat, sledujte kompaktnost rozměrů. Důležitá je také hmotnost a některé těžší čističky bývají vybaveny kolečky pro pohodlné přesouvání.
Před nákupem si pečlivě ověřte, že na čističku budete mít místo a připravte si maximální možné rozměry, podle kterých budete vybírat. Ať po objednání nezjistíte, že na čističku vlastně nemáte místo.
Aby čistička dobře fungovala, musí být umístěna víceméně volně v prostoru, takže se nedá schovat pod stůl nebo za pohovku. Vyberte si proto vzhledově přívětivý kousek, který bude barevně sedět do vašeho interiéru. Nejčastěji se setkáte s bílými, případně černými čističkami.
Nejlepší čistička vzduchu – Novinky
Novinkou v oblasti čističek vzduchu jsou například modely s inteligentními senzory, které měří kvalitu vzduchu a automaticky upravují svou úroveň filtrace, aby co nejlépe odpovídala aktuálním podmínkám. Další novinkou jsou čističky vzduchu, které jsou vybaveny UV-C světlem, které ničí bakterie a viry v ovzduší. Tyto modely jsou velmi užitečné pro lidi, kteří se snaží zlepšit své zdraví nebo pro lidi s alergiemi nebo astmatem. Navíc, některé modely jsou i vybaveny ionizátory, které odstraňují nečistoty z ovzduší a zlepšují tak kvalitu vzduchu.
Jak čistit čističku vzduchu
Přesný postup čištění závisí na typu čističky vzduchu, kterou máte. Než se pokusíte čističku vyčistit, vždy se podívejte do návodu k obsluze zařízení. Zde jsou uvedeny kroky, které byste měli dodržet:
- Používejte ochrannou obličejovou masku a rukavice. Pokud trpíte silnými alergiemi nebo pokud filtr zachycuje nějaké silné znečišťující látky, chraňte se během procesu čištění.
- Lidé se silnou alergií by se během čistění neměli nacházet v místnosti. Během čištění se totiž mohou uvolnit některé nečistoty a způsobit jim alergickou reakci.
- Odpojte přístroj od sítě.
- Otřete vnější část jednotky čistým vlhkým hadříkem.
- Pomocí vysávacího nástavce na nízkém stupni vysajte mřížku přívodu vzduchu.
- Vyjměte vnitřní části a filtry.
- Omyjte nebo vysajte vnitřní součásti včetně filtrů. Buďte velmi šetrní. Mnoho filtrů je založeno na celistvosti velmi jemné síťoviny, která by se mohla při čištění poškodit.
- Před opětovnou montáží nechte filtr zcela vyschnout. Čistička vzduchu nemusí pracovat tak efektivně, pokud je filtr mokrý. Navíc by na mokrém filtru mohla začít růst plíseň. Před použitím filtru jej nechte vyschnout v čisté části domácnosti.
- Znovu vložte filtr.
Kolik stojí čistička vzduchu a kde ji koupit
Ceny za čističky vzduchu začínají od 1000 korun za malé a nepříliš výkonné modely. Rozpěti cen je velké a nejdražší čističky mohou stát až do 100 000 korun. Průměrná cena za dobrou čističku pro domácí použití je kolem 5 000 až 10 000 korun. V rámci jednotlivých cenových tříd jsou rozdíly právě mezi použitými filtry, výkonností i značkami. Díky znalosti důležitých parametrů se lépe zorientujete a snáze vyberete nejlepší čističku vzduchu s ideálním poměrem ceny a kvality.
Čističku vzduchu zakoupíte v obchodech s elektrickými spotřebiči a na internetu. Při výběru na internetu si nezapomeňte zkontrolovat rozměry vybraného modelu. Vždy vybírejte z ověřených značek, kde máte jistotu deklarovaného výkonu a efektivity čištění vzduchu.