image

Je nejlepší Kotel na tuhá paliva nebo plynový kotel? Máme nejlepší test kotlů, který jediný byste měli vidět.

 • Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepšího kotle na vytápění.
 • Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější kotel s nejlepším poměrem cena – kvalita.
 • Po výběru nejlepšího kotle na topení, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.

Jaký kotel je nejlepší volbou do domácnosti?

Kotel. To je vybavení, bez kterého se neobejde žádný dům či byt. Při stavbě nebo rekonstrukci často stojíme před otázkou, jaký druh kotle vlastně vybrat. Je výhodnější topit elektřinou, plynem nebo třeba dřevem? A které kotle jsou výkonnější? A jak se o jednotlivé kotle budu muset starat? Otázek je víc než dost. Udělejme si v kotlech tedy trochu přehled.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2022

Lidovka

Protherm WEQ 75/2B

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 11 471 Kč

Zlatá střední cesta

Protherm Ray 14K-VEQ 75

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 32 471 Kč

Vítěz testu

Protherm Gepard Condens 25MKO-VEQ 75

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 37 389 Kč

Pro náročné

Protherm MEDVĚD 35 KKS

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 44 112 Kč

Základní typy kotlů

Existují tři základní typy kotlů. V minulosti hojně využívané kotle na tuhá paliva (dřevo, uhlí), ekologické elektrické kotle a moderní plynové kotle.

Kotle na tuhá paliva

Jste zvyklí na kotel na uhlí nebo dřevo a nechcete na tom nic měnit? Pak si však uvědomte, že kromě kotle potřebujete také prostor, kde budete topivo skladovat. A dnešní nové domy většinou nemají uhelnu, jako tomu bylo dříve. Myslete na to, že uhlí možná venku pod plachtou skladovat můžete, ale briketám se ve vlhku zrovna dobře nepovede.
Je pravda, že pokud chcete na topení ušetřit, je dřevo jednou z nejlepších variant. Pokud se však budete držet hesla, že čas jsou peníze, spláčete nad výdělkem. Vždy přemýšlejte nad tím, že se dřevem bude potřeba pracovat. Pokud ho nebudete svážet z lesa, tak ho minimálně budete štípat a rovnat. Každé polínko budete mít v ruce několikrát. Počítejte s tím, že pokud budete topit dřevem, za rok protopíte asi dvě desítky korun.

Pokud vás však od této varianty nic neodradí, určitě dbejte na to, aby bylo možné v kotli kombinovat více druhů paliva a myslete také na vhodnou technologii spalování.

Důležité je také myslet na to, že jednou za dva roky je nutné udělat revizi kotle. Tuto povinnost vám udává zákon. Pokud ji nedodržíte, můžete dostat pokutu ve výši 20 000 Kč. Další pokuta vám potom při kontrole hrozí v případě, že byste spalovali něco zakázaného, třeba plasty.

Nejlepší kotle na základě rozsáhlého testu sportřebitelů v roce 2022

1.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★84%
Cena: 29 033 Kč

2.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★88%
Cena: 27 985 Kč

3.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★80%
Cena: 32 954 Kč

4.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 31 969 Kč

5.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★80%
Cena: 21 429 Kč

6.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 25 490 Kč

7.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 32 471 Kč

8.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 15 183 Kč

9.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★89%
Cena: 32 260 Kč

10.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 33 251 Kč

11.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 30 130 Kč

12.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★88%
Cena: 37 055 Kč

13.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 18 790 Kč

14.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 18 827 Kč

15.místo

Více info zde
★★★★★★★★★★83%
Cena: 35 166 Kč

Elektrický kotel

Elektrický kotel je dobrou volbou pro ty, kteří nad topením nechtějí trávit delší dobu než je nezbytně nutné a preferují jednoduchou obsluhu a také ekologii. Elektrický kotel logicky zpracovává elektrickou energii, je tak nutné mít dostatečnou kapacitu sítě. Počítejte však s tím, že elektřina je nejdražší způsob topení vůbec. Naopak nákup kotle bude levnější.

Topení elektřinou navíc poskytuje hned několik možností. Pořídit si můžete akumulační kamna. Ty využívají elektřinu z nízkého tarifu, kdy se teplo akumuluje do speciální části. Až následně se uvolňuje do okolí. Výhodou je, že lze každá pokoj vytápět zvlášť. Pokud potřebujete topit jen občas nebo sháníte vytápění na chalupu, kam jezdíte v chladných měsících opravdu sporadicky, postačí vám přímotopy. Jsou levné a jejich ovládání zvládne každý. Počítejte však s tím, že sežerou dost elektriky. Topit lze také elektrickým teplovodním kotlem. Ten má vysokou účinnost vytápění, využít ho můžete i do podlahového topení. Teplo je po bytě rozháněno v trubkách. Teplotu lze regulovat termostatem.

Plynový kotel

Při výběru plynového kotle je vhodné se zaměřit na propojení kotle a kouřové cesty. Existují dvě možností, a to kotle s odkouřením do komína a kotle s nuceným odtahem spalin. V prvním případě musíte mít vyvložkovaný komín, který pravidelně revidujete. V místnosti, kde je kotel, musí být navíc dostatečný přísun vzduchu. Plynové kotle s nuceným odtahem spalin neboli turbo kotle, se využívají tam, kde není možnost odtahu do komína. Spaliny se pak odhánějí ventilátorem pryč z místnosti přes zeď nebo střechu.

Před koupí myslete i na to, zda chcete kotel jen na topení nebo s ním budete ohřívat i vodu. Kotle s ohřevem vody ještě dělíme na ty s integrovaným zásobníkem vody a průtokové plynové kotle.

U plynového kotle je třeba udělat první revizi ihned po zapojení, poté jednou za tři roky. Revizní zprávy je třeba archivovat šest let od revize.

nejlevnější a nejlepší kotle

1.místo

Protherm RAY 18 KE 2 – 18 kW

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 18 827 Kč

2.místo

Protherm RAY KE 12kW

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 19 142 Kč

3.místo

Atmos AZPD240R + DRA25

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 23 772 Kč

4.místo

Atmos AZPD240B + DRA25

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 23 772 Kč

5.místo

Protherm RAY KE 24kW

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 23 123 Kč

6.místo

Protherm PROTHERM RAY 9KE 1-9kW

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 20 237 Kč

7.místo

Protherm WEQ 75/2B

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 11 471 Kč

8.místo

Protherm Ray 28KE

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 18 942 Kč

9.místo

Protherm Ray 6KE 0010023670

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 15 463 Kč

10.místo

Protherm Ray 14K

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 22 506 Kč

Co je třeba zvážit před nákupem?

 • Klima – pokud žijete v chladném podnebí, může být kotel pro váš domov dobrou volbou. Pokud však žijete v teplém podnebí, nemusíte systém ústředního vytápění potřebovat. V takovém případě zvažte tepelné čerpadlo, které může uspokojit vaše potřeby klimatizace i mírné požadavky na vytápění.
 • Typ paliva – provoz kotlů na plyn může být levnější než provoz kotlů na olej, pokud jsou ceny topného oleje vysoké. Typ paliva, který si vyberete, však bude záviset na tom, jaké je ve vaší oblasti k dispozici.
 • Dimenzování – velikost kotle je stejně důležitá jako jeho účinnost. Pokud je kotel poddimenzovaný, nebude pracovat efektivně; pokud je předimenzovaný, bude vás vytápění domu stát více. Spolupracujte s odborníkem na vytápění a chlazení, který by měl pro určení správného typu a velikosti kotle použít výpočet. Výpočet zohlední základy vašeho domu, tloušťku stěn, hodnoty izolace, okna, filtraci vzduchu a další parametry.
 • Chlazení – kotle poskytují pouze teplo; pokud tedy chcete svůj domov klimatizovat, budete potřebovat také chladicí systém.

Energetická účinnost

Kotle se hodnotí podle roční účinnosti využití paliva (AFUE), která udává, kolik energie se přemění na využitelné teplo. Nové kotle musí mít hodnotu AFUE alespoň 80 % a vysoce účinné modely mají účinnost 90 až 98,5 %. Čím vyšší je hodnocení, tím vyšší jsou náklady na zařízení, ale tím nižší jsou provozní náklady.

Řekněme například, že hodnota AFUE vašeho současného kotle je 65 procent a za účty za palivo platíte 29 000 Kč ročně. Pokud nainstalujete vysoce účinný systém na zemní plyn s hodnotou AFUE 90 procent, vaše celková roční úspora by měla činit přibližně 8 000 Kč.

Kolik zaplatím za jednotlivé kotle?

Při výběru kotle může hrát roli také finanční rozpočet. Samozřejmě je jasné, že počáteční cena je úměrná kvalitě a také životnosti jednotlivých kotlů. Pokud máte v plánu do kotle investovat maximálně tři desítky tisíc, určitě si vyberete. Přemýšlet můžete nad kotli na tuhá paliva, plyn i elektřinu. Kotle na tuhá paliva budou mít zřejmě výkon asi 30 kW, elektrické asi o 15 kW více. Plynové kotle budou mít akumulační nádrž maximálně 55 litrů.

Pokud investujete více než 30 000,- a jste ochotni dát klidně i jednou tolik, pořídíte ocelový nebo litinový olej na tuhá paliva. Počítejte s výkonem kolem 75kW. V případě elektrických kotlů pořídíte volně stojící, v případě plynových pak kondenzační. Za tuto cenu již pořídíte opravdu kvalitní modely s moderními funkcemi a velkou modulací výkonu.

Denní údržba kotle

Pokud jde o údržbu kotle, záleží na maličkostech. Zatímco většina lidí si myslí, že údržba kotle je záležitostí jednou za měsíc nebo dvakrát ročně, můžete denní kontrolní seznam údržby kotle používat každý den, abyste ze svého zařízení vytěžili maximum:

 • Zkontrolujte, zda kolem a pod zařízením kotle nedochází k úniku vody.
 • Ujistěte se, že prostor kolem kotle je volný a bez materiálů, které by mohly způsobit překážku.
 • Zkontrolujte naměřené hodnoty teploty a/nebo tlaku a ujistěte se, že jsou všechny v navrženém rozsahu.
 • Pozorně sledujte, zda se na panelu displeje neobjevují chybové nebo servisní kódy, pokud se vůbec vyskytují.
 • Pokud si všimnete jakýchkoli chybových kódů, zapište si je a předejte je servisní firmě.
 • Ujistěte se, že ukončení ventilace není ucpané nebo zablokované nečistotami, ledem nebo sněhem.
 • Zkontrolujte, zda není otvor pro spalovací vzduch ucpaný.
 • Vždy pozorně naslouchejte, zda zařízení nevydává neobvyklé vibrace nebo zvuky.

Tepelné čerpadlo místo kotle

Pokud chcete ušetřit za energie, zapomeňte na klasický kotel a kupte si tepelné čerpadlo. Myslete však na to, že se ne každému vyplatí. Jelikož to, co ušetříte za provoz, většinou musíte investovat na počátku. Cena se pohybuje opravdu různě od několika desítek tisíc do asi 350 000 Kč. Záleží na typu tepelného čerpadla a také způsobu instalace.

Nejlevnější na trhu jsou čerpadla typu vzduch/vzduch. Vzhledem k tomu, že není potřeba žádný vrt, ušetříte při instalaci. Vyjde vás maximálně na 40 000 Kč. Tímto způsobem lze topit, nikoli ohřívat vodu. Poměrně levná je také varianta vzduch/voda. Ani tentokrát není nutné provádět vrt. Cena se však už v tomto případě vyšplhá na statisíce. Za instalaci a tepelné čerpadlo zaplatíte do čtvrt milionu korun. Mezi dražší varianty patří tepelná čerpadla voda/voda  a země/ voda. Obě tyto varianty stojí 250 000 – 350 000 Kč.

Zdroj:

https://atiofny.com/boiler-maintenance-checklist/

https://www.consumerreports.org/cro/boilers/buying-guide/index.htm

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (3)

Redakce DoBaraku.cz

Redakce DoBaraku.cz

Tento článek byl vytvořen odbornou redakcí magazínu DoBaraku.cz, která pro Vás zhotovuje nezávislé testy, recenze a odborné články na produkty, které jsou užitečné ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.