Vybíráme nejlepší Kotel 2024 Máme nejlepší test kotlů, který jediný byste měli vidět.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2024
Lidovka
Zlatá střední cesta
Vítěz testu
Pro náročné
Základní typy kotlů
Existují tři základní typy kotlů. V minulosti hojně využívané kotle na tuhá paliva (dřevo, uhlí), ekologické elektrické kotle a moderní plynové kotle.
Kotle na tuhá paliva
Jste zvyklí na kotel na uhlí nebo dřevo a nechcete na tom nic měnit? Pak si však uvědomte, že kromě kotle potřebujete také prostor, kde budete topivo skladovat. A dnešní nové domy většinou nemají uhelnu, jako tomu bylo dříve. Myslete na to, že uhlí možná venku pod plachtou skladovat můžete, ale briketám se ve vlhku zrovna dobře nepovede.
Je pravda, že pokud chcete na topení ušetřit, je dřevo jednou z nejlepších variant. Pokud se však budete držet hesla, že čas jsou peníze, spláčete nad výdělkem. Vždy přemýšlejte nad tím, že se dřevem bude potřeba pracovat. Pokud ho nebudete svážet z lesa, tak ho minimálně budete štípat a rovnat. Každé polínko budete mít v ruce několikrát. Počítejte s tím, že pokud budete topit dřevem, za rok protopíte asi dvě desítky korun.
Pokud vás však od této varianty nic neodradí, určitě dbejte na to, aby bylo možné v kotli kombinovat více druhů paliva a myslete také na vhodnou technologii spalování.
Důležité je také myslet na to, že jednou za dva roky je nutné udělat revizi kotle. Tuto povinnost vám udává zákon. Pokud ji nedodržíte, můžete dostat pokutu ve výši 20 000 Kč. Další pokuta vám potom při kontrole hrozí v případě, že byste spalovali něco zakázaného, třeba plasty.
Nejlepší kotle na základě rozsáhlého testu sportřebitelů v roce 2024
Elektrický kotel
Elektrický kotel je dobrou volbou pro ty, kteří nad topením nechtějí trávit delší dobu než je nezbytně nutné a preferují jednoduchou obsluhu a také ekologii. Elektrický kotel logicky zpracovává elektrickou energii, je tak nutné mít dostatečnou kapacitu sítě. Počítejte však s tím, že elektřina je nejdražší způsob topení vůbec. Naopak nákup kotle bude levnější.
Topení elektřinou navíc poskytuje hned několik možností. Pořídit si můžete akumulační kamna. Ty využívají elektřinu z nízkého tarifu, kdy se teplo akumuluje do speciální části. Až následně se uvolňuje do okolí. Výhodou je, že lze každá pokoj vytápět zvlášť. Pokud potřebujete topit jen občas nebo sháníte vytápění na chalupu, kam jezdíte v chladných měsících opravdu sporadicky, postačí vám přímotopy. Jsou levné a jejich ovládání zvládne každý. Počítejte však s tím, že sežerou dost elektriky. Topit lze také elektrickým teplovodním kotlem. Ten má vysokou účinnost vytápění, využít ho můžete i do podlahového topení. Teplo je po bytě rozháněno v trubkách. Teplotu lze regulovat termostatem.
Plynový kotel
Při výběru plynového kotle je vhodné se zaměřit na propojení kotle a kouřové cesty. Existují dvě možností, a to kotle s odkouřením do komína a kotle s nuceným odtahem spalin. V prvním případě musíte mít vyvložkovaný komín, který pravidelně revidujete. V místnosti, kde je kotel, musí být navíc dostatečný přísun vzduchu. Plynové kotle s nuceným odtahem spalin neboli turbo kotle, se využívají tam, kde není možnost odtahu do komína. Spaliny se pak odhánějí ventilátorem pryč z místnosti přes zeď nebo střechu.
Před koupí myslete i na to, zda chcete kotel jen na topení nebo s ním budete ohřívat i vodu. Kotle s ohřevem vody ještě dělíme na ty s integrovaným zásobníkem vody a průtokové plynové kotle.
U plynového kotle je třeba udělat první revizi ihned po zapojení, poté jednou za tři roky. Revizní zprávy je třeba archivovat šest let od revize.
nejlevnější a nejlepší kotle
Co je třeba zvážit před nákupem?
- Klima – pokud žijete v chladném podnebí, může být kotel pro váš domov dobrou volbou. Pokud však žijete v teplém podnebí, nemusíte systém ústředního vytápění potřebovat. V takovém případě zvažte tepelné čerpadlo, které může uspokojit vaše potřeby klimatizace i mírné požadavky na vytápění.
- Typ paliva – provoz kotlů na plyn může být levnější než provoz kotlů na olej, pokud jsou ceny topného oleje vysoké. Typ paliva, který si vyberete, však bude záviset na tom, jaké je ve vaší oblasti k dispozici.
- Dimenzování – velikost kotle je stejně důležitá jako jeho účinnost. Pokud je kotel poddimenzovaný, nebude pracovat efektivně; pokud je předimenzovaný, bude vás vytápění domu stát více. Spolupracujte s odborníkem na vytápění a chlazení, který by měl pro určení správného typu a velikosti kotle použít výpočet. Výpočet zohlední základy vašeho domu, tloušťku stěn, hodnoty izolace, okna, filtraci vzduchu a další parametry.
- Chlazení – kotle poskytují pouze teplo; pokud tedy chcete svůj domov klimatizovat, budete potřebovat také chladicí systém.
Energetická účinnost
Kotle se hodnotí podle roční účinnosti využití paliva (AFUE), která udává, kolik energie se přemění na využitelné teplo. Nové kotle musí mít hodnotu AFUE alespoň 80 % a vysoce účinné modely mají účinnost 90 až 98,5 %. Čím vyšší je hodnocení, tím vyšší jsou náklady na zařízení, ale tím nižší jsou provozní náklady.
Řekněme například, že hodnota AFUE vašeho současného kotle je 65 procent a za účty za palivo platíte 29 000 Kč ročně. Pokud nainstalujete vysoce účinný systém na zemní plyn s hodnotou AFUE 90 procent, vaše celková roční úspora by měla činit přibližně 8 000 Kč.
Kolik zaplatím za jednotlivé kotle?
Při výběru kotle může hrát roli také finanční rozpočet. Samozřejmě je jasné, že počáteční cena je úměrná kvalitě a také životnosti jednotlivých kotlů. Pokud máte v plánu do kotle investovat maximálně tři desítky tisíc, určitě si vyberete. Přemýšlet můžete nad kotli na tuhá paliva, plyn i elektřinu. Kotle na tuhá paliva budou mít zřejmě výkon asi 30 kW, elektrické asi o 15 kW více. Plynové kotle budou mít akumulační nádrž maximálně 55 litrů.
Pokud investujete více než 30 000,- a jste ochotni dát klidně i jednou tolik, pořídíte ocelový nebo litinový olej na tuhá paliva. Počítejte s výkonem kolem 75kW. V případě elektrických kotlů pořídíte volně stojící, v případě plynových pak kondenzační. Za tuto cenu již pořídíte opravdu kvalitní modely s moderními funkcemi a velkou modulací výkonu.
Denní údržba kotle
Pokud jde o údržbu kotle, záleží na maličkostech. Zatímco většina lidí si myslí, že údržba kotle je záležitostí jednou za měsíc nebo dvakrát ročně, můžete denní kontrolní seznam údržby kotle používat každý den, abyste ze svého zařízení vytěžili maximum:
- Zkontrolujte, zda kolem a pod zařízením kotle nedochází k úniku vody.
- Ujistěte se, že prostor kolem kotle je volný a bez materiálů, které by mohly způsobit překážku.
- Zkontrolujte naměřené hodnoty teploty a/nebo tlaku a ujistěte se, že jsou všechny v navrženém rozsahu.
- Pozorně sledujte, zda se na panelu displeje neobjevují chybové nebo servisní kódy, pokud se vůbec vyskytují.
- Pokud si všimnete jakýchkoli chybových kódů, zapište si je a předejte je servisní firmě.
- Ujistěte se, že ukončení ventilace není ucpané nebo zablokované nečistotami, ledem nebo sněhem.
- Zkontrolujte, zda není otvor pro spalovací vzduch ucpaný.
- Vždy pozorně naslouchejte, zda zařízení nevydává neobvyklé vibrace nebo zvuky.
Tepelné čerpadlo místo kotle
U tepelného čerpadla jsou v ceně zahrnuty veškeré náklady potřebné na jeho instalaci včetně dodávky topenářské firmy (kotel, montáž), dodání stavební firmy (komín, kaple, plynovod) a přivedení plynu na pozemek. Když si sečtete všechny náklady potřebné na instalaci plynového vytápění, zjistíte, že cenový rozdíl mezi plynovým vytápěním a tepelným čerpadlem není tak velký, jak byste očekávali.
Tepelné čerpadlo dokáže ušetřit významnou část celkových nákladů na provoz domu, často i více než polovinu. To může časem vést k výrazným úsporám v závislosti na tepelných ztrátách domu a cenách energií. Investice do tepelného čerpadla je značně finančně výhodné. Před třemi lety byla návratnost tepelného čerpadla téměř 11 let, ale dnes je to lehce přes 6 let. To jasně ukazuje dlouhodobé výhody volby tepelného čerpadla oproti běžnému topnému systému.
Zdroj:
https://atiofny.com/boiler-maintenance-checklist/