
Porovnali jsme nejlepší televize 15 nej modelů v roce 2023 jsou LG, Philips a Samsung
- Šetřete peníze, čas a nervy při výběru nejlepší televize.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, vyberte televizi s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepší televize, pomůžeme zvolit nejlevnější obchod.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2023
Lidovka
32″ Samsung UE32T5372C
Televize 32″ Samsung UE32T5372C: Nová dimenze TV zábavy se Samsung UE32T5372C Samsung UE32T5372C nabídne bohatý a živý obrazTelevizor Samsung UE32T5372C …
Více info zdeCena: 7 990 KčZlatá střední cesta
55″ Sony Bravia KD-55X80K
Televize 55″ Sony Bravia KD-55X80K: Sony BRAVIA KD-55X80K funguje na platformě Google a oslní vás živými barvamiAť už hledáte dokonalou …
Více info zdeCena: 19 999 KčVítěz testu
75″ Samsung UE75AU7172
Televize 75″ Samsung UE75AU7172:S televizí Samsung UE75AU7172 přivítáte doma brilantní 4K obrazSamsung UE75AU7172 nabídne detailní obraz s obrovským kontrastemS technologií …
Více info zdeCena: 25 990 KčPro náročné
55″ Sony Bravia OLED XR-55A83K
Televize 55″ Sony Bravia OLED XR-55A83K:Inteligentní TV Sony BRAVIA XR-55A83K nabídne velkolepý obraz na OLED panelu a strhující zvukVybavte svůj obývací …
Více info zdeCena: 34 999 KčJakou televizi vybrat do domácnosti?
Domácnost bez televize si mnozí z nás neumí představit. Ačkoli dnes existuje skupina lidí, kteří televizor v domácnosti vůbec nemají, většina populace jich má doma hned několik. Jeden televizor v domácnosti je dnes spíše výjimkou, rodiny disponují spíše dvěma či více televizemi. Jednu mají v obývacím pokoji, další v kuchyni, ložnici nebo dětských pokojích. Vybrat televizi však není jednoduchou záležitostí. Trh jich nabízí opravdu velké množství. Jedno je jisté, nabízené přístroje jsou dnes již ploché. Existuje však mnoho velikostí a také typů. Jak tedy vybrat televizi vhodnou pro váš dům? Obchody, zvlášť ty internetové jich nabízejí opravdu stovky.
Výběr televize – videonávod
Nejlepší televize na základě náročného využití spotřebitelů v roce 2023
Jak televize testujeme a hodnotíme?
Všechny naše testy se používají k vytvoření konečného celkového skóre pro každý televizor a nikdy nejsou založeny na ceně. Každý rok naše hodnocení upravujeme a zpřesňujeme, a to nejen na základě změn na trhu a nových technologií, ale také na základě toho, co nám o svém televizoru řeknete.
Neustále provádíme průzkum mezi spotřebiteli, abychom zjistili, co hledají a jak své televizory používají. Provádíme více než 300 testů každého televizoru a každý jedinečný výsledek je zohledněn v každém hvězdičkovém hodnocení, které vidíte v recenzi, což usnadňuje porovnání dvou nebo více modelů vedle sebe.
- 45 % – kvalita obrazu
- 25 % – kvalita zvuku
- 10 % – snadnost použití
- 10 % – chytré funkce
- 5 % – připojení a tunery
- 5 % – provozní náklady
Technologie televizorů
Technologií je na trhu několik, co však která zkratka znamená?
Plazmové televize
Dlouhou dobu nepřekonatelná technologie. Tyto televize jsou vhodné pro profesionály a ty, kteří si vystačí jen s tím nejlepším. Jde o velmi drahé přístroje s velkou spotřebou. Vysoká je také jejich váha. V dnešní době se však s touto technologií na trhu setkáte minimálně. Tyto televize byly vždy v nabídce hlavně ve velkých úhlopříčkách.
LCD televize
Kvalitativně se LCD televizory vyrovnají plazmové obrazovce. Pořizovací cena těchto televizorů je však mnohem nižší než u plazmových televizorů. Navíc nabídka je rozmanitá, co do velikosti úhlopříčky.
LED televize
Jde o nejoblíbenější a nejžádanější druh televize vůbec. Tyto televize mají vlastně LCD obrazovku se speciálním podsvícením. Kvalita je srovnatelná s plazmovými televizemi. Tato technologie využívá k nasvícení panelu světélkující diody. Ty mají vyšší životnost a nižší spotřebu. Jde o ekologickou technologii s jasným obrazem, který lze kvalitně sledovat i za špatných světelných podmínek.
OLED televize
Tato technologie nepotřebuje podsvícení. Světlo v ní generují jednotlivé body. Zobrazení barev je tak věrnější než u jiných technologií. Černá je tak na obraze opravdu černá a černější již být nemůže. Tím samozřejmě dochází ke zlepšení kontrastu v porovnání s LED technologií. Tyto televize jsou navíc opravdu tenké. Cena je oproti jiným však velmi vysoká.
QLED televize
Jde o klasické podsvícení jako u LED televizorů. Rozdíl je ve využití Quantum Dot technologie. Diody pohlcují a zase vyzařují světlo. Každá ze základních barev má svou diodu a svůj paprsek. Tyto televize tak dosahují úrovně OLED televizorů. Mají skvělé a čisté barvy. Černá však v tomto případě přeci jen není tak výrazná jako u OLED televizorů. Výhodou je určitě menší energetická náročnost.
nejlevnější a nejlepší televize
Smart i 3D
Kromě různých technologií je na trhu také mnoho typů televizí. Smart televize vám kromě sledování televizního vysílání umožní navíc připojení k internetu. Přes televizi tak lze sledovat jakýkoli pořad na internetu, surfovat nebo využívat hudebního kanálu. Televize samozřejmě obsahují i aplikace. Jednoduché je tak přenést data z vašeho telefonu přímo na obrazovku bez pomocí kabelů. K televizím běžně dokoupíte myš nebo klávesnici, případně chytrý ovladač. Některé typy dokonce umožňují ovládání hlasem.
Dalším druhem je prohnutá televize. Televizory se zakřivenou obrazovkou nabízejí větší zážitek ze sledování. Bohužel však pouze pokud sedíte v ideálním pozorovacím úhlu. Pokud vás tedy na televizor kouká více najednou, není tento druh zrovna ideální volbou.
Trojrozměrná technologie nabízí prostorové sledování. Bohužel u nás ještě není 3D signál příliš rozšířený. Hodit se vám tak bude pouze na filmy a videa ve 3D kvalitě, na běžné sledování televize tuto funkci nepotřebujete. Navíc u většiny přístrojů s touto technologií je nutné si, stejně jako v kině, nasadit brýle. Většina domácností tuto možnost využívá spíše sporadicky. Uvědomte si tak hned na počátku, jestli je nutné do ní investovat. Jde spíše o bonus navíc.
Jakou velikost zvolit?
Dnes už jsou televizory tak kvalitní, že přestává platit pravidlo, že na velkou televizi nemůžete koukat z blízka. Přesto však odborníci doporučují velikost televize zvolit právě podle vzdálenosti, z jaké na ni budete koukat. Pokud budete televizor sledovat zhruba ze dvou metrů, je vhodné volit úhlopříčku 42“. Pokud bude pozorovací vzdálenost asi tři metry, můžete si pořídit televizor s úhlopříčkou 65“. Mějte na paměti, že pozorovací vzdálenost by měla být dvou až trojnásobek velikosti úhlopříčky.
Rozlišení televizoru
Stejně jako u jiných elektronických zařízení, i u televizí se rozlišení udává v pixelech. Všeobecně se dá říci, že čím větší rozlišení, tím lepší. Dnes je již standardem HD ready rozlišení, tedy 1366×768 pixelů nebo Full HD, tedy 1920×1080 pixelů. Kromě toho se dnes již setkáte také s Ultra HD modely. Kde je rozlišení 3840×2160 pixelů. Ty nabízejí čtyřikrát více obrazových informací než Full HD a často bývají označované jako 4K televizory.
Pozor na typ tunerů
Při nákupu si dnes hlavně dávejte pozor na typ tuneru. Právě díky němu televize přijímá signál. Digitální vysílání jde však stále dopředu a brzy v České republice přejdeme na vysílání DVB-T2. Televize, které mají jen DVB-T tak nebudou sami o sobě signál přijímat. Aby hráli, bude nutné k nim pořídit set-top box.
Pokud tedy budete vybírat novou televizi, určitě již sáhněte po modelů s DVB-T2. Některé regionální sítě totiž signál DVB-T již ukončili a hlavní vysílače přijdou na řadu co nevidět. Na televizi s DVB-T se budete moci koukat ještě maximálně rok či dva. Déle určitě ne. A jaký má tato technologie přínos? Proč jsou změny nutné? Díky DVB-T2 bude možné, aby vysílal větší počet stanic ve vyšší kvalitě.
Nezapomeňte zkontrolovat výstupy
Při nákupu byste měli vědět, kolik potřebujete HDMI výstupů, tedy co všechno přes tento výstup budete napojovat. Využíváte herní konzoly, připojujete počítač nebo blu-ray? Pak je vhodné, aby televize měla více těchto výstupů. Pokud chcete připojovat klávesnici nebo myš, případně přehrávat data z flash disku, neobejdete se bez USB konektoru.
Pokud chcete, aby do televize šla vložit paměťová karta, pak je nutné, aby televizor měl čtečku paměťových karet. Vhodné je také, pokud má televize bluetooth. Umožní vám připojit některé komponenty bezdrátově. Pokud plánujete připojit k nové televizi starší zařízení jako třeba video přehrávač, je nutné, aby televize měla VGA konektor, případně SCART. Někteří ocení i výstup na sluchátka.
Jak čistit televizní obrazovku bez šmouh?
Chcete-li, aby na televizoru nezůstávaly šmouhy, nepoužívejte předpřipravené utěrky na prach. Mají mastnou povrchovou úpravu, která se skvěle hodí k zachytávání prachu na dřevěném nábytku, ale může zanechat usazeniny na televizní obrazovce. K čištění budete potřebovat čistou utěrku z mikrovlákna nebo prachovku. Obrazovku čistěte při vypnutém televizoru. Když je obrazovka tmavá, je snazší vidět a odstranit šmouhy.
Nejprve otřete obrazovku v jednom směru (vodorovně nebo svisle) a poté ji otřete podruhé v opačném směru, abyste důkladně pokryli celou obrazovku a odstranili všechny zřetelné šmouhy. Hadřík často otáčejte, protože zachytává prach.
Zdroj:
https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/g2197/tv-cleaning-tips/
https://www.which.co.uk/reviews/televisions/article/how-we-test-televisions-aiIx08B88iPi
https://www.samsung.com/us/support/answer/ANS00043948/