
Jak správně vybrat kombinovaný sporák v roce 2023? Nechte si poradit našim testem 15 nejlepších sporáků
- Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepšího kombinovaného sporáku.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější kombinovaný sporák s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepšího kombinovaného sporáku, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2023
Lidovka
MORA K 140 AW
Sporák MORA K 140 AW:Select brand:Sporák Mora K 140 AW Volně stojící sporák energetické třídy AMora K 140 AW má praktickou …
Více info zdeCena: 4 989 KčZlatá střední cesta
AMICA SHM 5774PA W
Sporák AMICA SHM 5774PA W:Představujeme vám velmi praktický kombinovaný sporák značky Amica v tradičním bílém provedení s displejem a Ta …
Více info zdeCena: 8 999 KčVítěz testu
WHIRLPOOL WS5G8CHW/E
Sporák WHIRLPOOL WS5G8CHW/E: Se sporákem WHIRLPOOL WS5G8CHW/E? bude vaření hračka Velkou přednostní kombinovaného sporáku WHIRLPOOL WS5G8CHW/E je nejen zařazení do úsporné …
Více info zdeCena: 9 789 KčPro náročné
CANDY TRIOVXNT/1
Sporák CANDY TRIOVXNT/1:CANDY TRIOVXNT/1 je multifunkční kombinovaný sporák šíře, který se skládá z plynové desky se 4 highlight varnými zónami, troubou …
Více info zdeCena: 26 990 KčChcete vestavěný nebo samostatně stojící spotřebič?
Na trhu jsou k dispozici dva základní typy sporáků, vestavěný a volně stojící. Před samotným nákupem byste měli mít jasno právě v této oblasti. Odpověď je však potencionálně velice jednoduchá. Volně stojící spotřebič, jako je například kombinovaný sporák Mora, si pořiďte v případě již existující kuchyně.
Vestavěný sporák se totiž standardně pořizuje pouze při generální rekonstrukci celé místnosti, neboť do již existující linky se bude montovat velice špatně. Záležet bude i na možnostech vaší kuchyně, konkrétně máme na mysli umístění přípojek na plynový sporák nebo zdroj elektrické energie.
Nejlepší kombinovaný sporák podle testu spotřebitelů v roce 2023
Pro koho a jak často budete vařit?
Všem je pochopitelně jasné, že jiné požadavky od sporáku bude mít samostatně žijící člověk, který vaří minimálně a maminka, která musí vařit nejen pro sebe, ale i pro svou hladovou rodinu. Počet členů domácnosti přímo ovlivňuje počet plotýnek a výkon sporáku. S tím souvisí i digestoře nad sporáky, protože pokud budete vařit více, bude v místnosti stoupat množství teplého vzduchu, který bude potřeba někam odhánět.
K tomu je ideální právě digestoř, jež se nejlépe montuje nad volně stojící sporáky. Pro početnou rodinu se bude nejvíce hodit indukční sporák, protože ten se velmi rychle zahřeje na požadovanou teplotu a vůbec disponuje mnoha zajímavými funkcemi, které při jeho používání jistě oceníte.
Jakou energií bude sporák poháněn?
Sporák na tuhá paliva se dnes prakticky nevyskytuje, neboť jej nahradily plynové a elektrické sporáky. Volbu mezi nimi může do značné míry omezit dostupnost jedné z komodit. Pokud totiž máte do kuchyně zaveden plyn, můžete se na něj jednoduše s novým sporákem připojit a nemusíte řešit další stavební úpravy či přesuny vedení plynu.
U elektřiny je navíc potřeba přivést třífázový přívod s napětím 400 V, což bude pro některé vlastníky domácnosti neřešitelný problém. K dispozici jsou také kombinované sporáky, které dávají dohromady obě tyto energie. Jejich instalace je však o něco složitější a pochopitelně také nákladnější.
nejlevnější a nejlepší kombinované sporáky
Proč si vybrat elektrické plotýnky?
Elektrické plotýnky bychom mohli rozdělit na tři hlavní druhy:
- Litinové plotýnky
- sklokeramická varná deska
- indukční varná deska
Mezi nejpopulárnější se řadí hlavně sklokeramický sporák, a to zejména díky jedinečné efektivitě a úspoře energie. Mnoho těchto sporáků je kombinováno s elektrickou troubou, což jistě ocení každá domácnost. Sklokeramická deska standardně disponuje čtyřmi elektrickými plotýnkami a maximální příkon spotřebiče je přibližně 8000 W. To umožní jejich rychlé rozpálení a přípravu několika jídel najednou.
Neexistuje tedy lepší elektrický sporák než ten se sklokeramickou deskou. Jednotlivé zóny mají i ukazatel zbytkového tepla, díky kterému budete přesně vědět, ve kterém okamžiku je bezpečné na desku sáhnout. Disponuje také velice užitečnými funkcemi, z nichž nejpopulárnější je dětská pojistka nebo časovač a automatické vypnutí.
Potřebujete sporák kombinovaný s troubou?
Stále populárnější se stává kombinovaný sporák s horkovzdušnou troubou, jehož pořízením získáte komplexní spotřebič, který si dokáže poradit prakticky se vším. Elektrické trouby mají oproti těm plynovým daleko širší využití, takže je využijete mnohem častěji. Elektřina je sice pomalejší na prvotní ohřev, avšak dostupné programy tuto nevýhodu plně vyvažují.
Nejen při pečení, ale i dalším používání trouby oceníte spodní i dolní ohřev, funkci rozmrazování, grilu a horkého vzduchu. S těmito možnostmi se tak již nemusíte omezovat na určité potraviny, protože tento sporák zvládne zpracovat opravdu všechno.
V jakých cenových relacích se bude sporák pohybovat?
Pořizovací cenu sporáku bychom mohli rozdělit do tří stěžejních kategorií. S cenovkou do 10 tisíc korun seženete ta nejlevnější zařízení se základními funkcemi, která však budou plnit svůj účel. Většinou budou disponovat sklokeramickou deskou, což rozhodně není špatná volba, ale pokud budete chtít indukční desku, musíte si trochu připlatit.
V prostřední cenové hladině od 10 do 30 tisíc korun naleznete kombinované a elektrické sporáky, včetně vestavěných typů. S energetickými hodnotami A+ a A++ se již pomalu dostáváme k té nejlepší úspoře energie. Hravě zde seženete také indukční sporák se čtyřmi a více plotýnkami, což bude jistě stačit pro každou rodinu.
Nad 30 tisíc korun se pohybují ty nejlepší spotřebiče nejlepších značek. Disponují všemi užitečnými a pokročilými funkcemi a velkou troubou nabízející objem větší než 60 litrů. Luxusní provedení spojené s nadstandardní výbavou a odpovídajícím výkonem jsou v této kategorii samozřejmostí.
Výhody používání plynového sporáku s elektrickou troubou
- Elektrická trouba nabízí stálý ohřev – když pečete pokrm například na 200 °C, elektrická trouba zůstane přesně na teplotě 200 °C. U plynové trouby je situace trochu jiná. U plynové trouby vychází teplo z plamene. Když se trouba příliš zahřeje, plamen musí zhasnout. Když pak teplota klesne, plamen se musí znovu zapálit a začít troubu ohřívat. Celý tento proces vede k velkému kolísání teplot, což může v konečném důsledku ovlivnit výsledek pečení.
- Plynové varné desky nabízejí rychlý a rovnoměrný ohřev – ať už smažíte, vaříte nebo smažíte, zjistíte, že s plynovou varnou deskou to zvládnete rychle. Teplo vychází z plamene, takže jakmile zapnete hořák, začnete vařit. Nemusíte čekat, až se hořák zahřeje. To vám ušetří jak čas, tak energii a v důsledku toho můžete ušetřit i peníze.
- Plynové sporáky poskytují přesnou regulaci teploty – ať už se snažíte něco uvařit nebo dostatečně rozpálit na smažení, nebo jen potřebujete ohřát polévku, plynový sporák vám tuto možnost umožňuje. Nemusíte se obávat, že by se váš hořák musel dlouho zahřívat nebo chladnout.
- Přehřátí je minulostí – někdy, když vaříte na sporáku a jste hotovi, jednoduše vypnete hořák. Pokud však vaříte na elektrickém sporáku, zjistíte, že hořák je stále horký. A toto zbytkové teplo může způsobit, že se jídlo změní z hotového na dobře propečené nebo dokonce spálené. To však není případ plynového sporáku. Když hořák vypnete, plamen zhasne a vaření se zastaví.
- Dvoupalivové sporáky zvyšují hodnotu vaší kuchyně – sporáky na dvě paliva nejsou nejběžnějšími sporáky, které se v domácnostech vyskytují. Vzhledem k jejich přidané hodnotě a pokročilejším funkcím bývá jejich cena zpočátku o něco vyšší. Tento prémiový a profesionální sporák však rozhodně zvýší hodnotu vaší domácnosti, takže se jedná o rozumnou investici.
- Snižte svou uhlíkovou stopu – když si do své kuchyně vyberete sporák na dvě paliva, uděláte krok ekologickým směrem. Díky tomu, že sporák používá plyn, získáte přesně tolik tepla, kolik je potřeba k přípravě pokrmů – bez zbytkového tepla. V elektrické troubě se teplota udržuje sama, což znamená, že už nebudete muset jídlo otevírat a otáčet, aby se rovnoměrně propeklo. V obou případech bude teplo vyzařované z varné desky minimální. Jak to pomůže snížit vaši ekologickou stopu? Chladicí systém ve vaší domácnosti nebude muset pracovat tak intenzivně, aby udržel chladnou teplotu v prostoru kuchyně a v celém domě. Celkově tak šetříte energii.
- Nedostatečné pečení je minulostí – při pečení v troubě, která je poháněna plynem, se může stát, že například koláč bude na jedné straně dokonale upečený, zatímco na druhé straně bude stále lepkavý. Neustálá kontrola pečení a otáčení koláče po celou dobu pečení vám může zajistit, že bude koláč upečený rovnoměrněji po celé délce. S elektrickou troubou se nikdy nebudete muset starat o to, jestli máte rovnoměrný ohřev po celou dobu pečení. Způsob, jakým elektrické trouby fungují, umožňuje mnohem lépe regulovat teplotu, takže váš koláč se dokonale upeče – zatímco vy se věnujete jiným důležitým úkolům.
- Trvanlivost, kterou si užívají profesionálové – právě šéfkuchaři, pekaři a další profesionálové v kuchyni vám jako první řeknou o výhodách plynového sporáku a elektrické trouby. A tito jedinci by měli znát výhody z první ruky, protože sporák neustále používají. Z tohoto důvodu musí být dvoupalivové sporáky konstruovány s pevnějším a odolnějším zpracováním. Jsou navrženy tak, aby zvládly náročné vaření po delší dobu. Od vnějšího povrchu z nerezové oceli přes litinové rošty na horní části sporáku až po porcelánový vnitřek trouby – všechny části dvoupalivového sporáku mají vydržet bez ohledu na to, jak moc je používáte.
- Nerezová ocel je nadčasová – pokud si do kuchyně pořizujete nový nerezový sporák na dvě paliva, volba nerezové oceli je moudré rozhodnutí. Nejenže vypadá hezky, má jasný lesk a působí elegantně, ale také se hodí ke každému stylu. Takže když se váš designový vkus změní, vaše profesionální varná deska bude stále vyhovovat.
Jaký je tedy závěr?
Do běžné domácnosti by vám měl jednoznačně postačovat elektrický sporák se sklokeramickou varnou deskou kombinovaný s troubou. Jde totiž o velmi kvalitní a cenově dostupné spotřebiče, se kterými budete více než spokojeni. Například sporák Electrolux je v nerezovém provedení a jeho trouba má objem neuvěřitelných 74 litrů.
Deska má dokonale rovný povrch, takže ji lze snadno očistit jakýmkoliv hadrem. Pro movitější klientelu je zde pochopitelně i kachlový sporák, avšak jeho pořízení není rozhodně levné. Jde o sporák na tuhá paliva, který disponuje výkonem 12 kW. Jeho výhodou je však jedinečný vzhled, díky čemuž doslova vynikne v každém prostoru.
Po nákupu nového sporáku si jej nechte zapojit od odborníků. Každý spotřebič sice obsahuje návod zapojení, avšak nejedná se o levné zařízení. Byla by proto velká škoda jej zničit nebo poškodit ihned po jeho pořízení.
Zdroj:
https://thorkitchen.com/gas-range-with-electric-oven/