Nejlepší myčka nádobí roku 2024 nezávislá recenze & test + nákupní poradce
- Šetřete peníze, čas a nervy při výběru nejlepší myčky nádobí.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, vyberte nejlepší myčku nádobí s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepší myčky nádobí, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2024
Lidovka
WHIRLPOOL WSIC 3M27 C
Vestavná myčka WHIRLPOOL WSIC 3M27 C:Vestavná myčka Whirlpool WSIC 3M27 CS myčkou na nádobí Whirlpool už nemusíte trávit zbytečný čas …
Více info zdeCena: 8 439 KčZlatá střední cesta
AEG Mastery AirDry FES5368XZM
Myčka AEG Mastery AirDry FES5368XZM:Vestavná myčka nádobí AEG Mastery AirDry FES5368XZM disponuje řadou pokročilých technologií, které se postarají o rychlejší …
Více info zdeCena: 15 590 KčVítěz testu
BOSCH SMH4EVX08E Serie 4
Vestavná myčka BOSCH SMH4EVX08E Serie 4:Select brand:Myčky BOSCH/mycky/bosch/18852770-v1877.htmVestavná myčka BOSCH SMH4EVX08EPlně vestavná myčka nádobí BOSCH SMH4EVX08E v bílém provedení nabízí …
Více info zdeCena: 19 990 KčPro náročné
AEG 7000 GlassCare FSE76738P
Vestavná myčka AEG 7000 GlassCare FSE76738P:Není vyplněn Alternativní text k fotografii!Myčka AEG 7000 GlassCare FSE76738PMyčka nádobí AEG řady 7000 se …
Více info zdeCena: 29 990 KčProč si pořídit myčku?
Důvody pro pořízení myčky jsou jednoznačné:
- Více volného času – život je dost rušný a rychlý, aniž byste museli trávit čas mytím hrnců a pánví. Pokud totiž pracujete v nabitém programu, nebudete mít čas na mytí nádobí, a to je jedna z výhod myčky nádobí. Díky myčce můžeme denně ušetřit i více než půl hodiny času!
- Myčka šetří energii a peníze – výběrem energeticky úsporné myčky nádobí můžete ušetřit spoustu peněz na účtech za energie. Dnešní moderní myčky nádobí jsou energeticky mnohem úspornější než jejich starší protějšky, ale v důsledku toho se jejich mycí cykly prodloužily. Tyto myčky mají možnost úspory energie, kterou je funkce odloženého startu, což znamená, že můžete myčku nastavit na pozdější mytí, až bude elektřina levnější.
- Lepší hygienický standard – myčky nádobí mají technologie ohřevu vody, které zajišťují vyšší teplotu mytí nádobí, vaše nádobí bude mnohem čistší a hygieničtější ve srovnání s ručním mytím. Používání myčky nádobí je lepší způsob, jak chránit své zdraví před škodlivými bakteriemi a zárodky, které mohou být na nádobí k dispozici.
- Spotřebuje minimum vody – moderní myčky nádobí spotřebují k mytí nádobí méně vody, než kolik jí používáme při ručním mytí. Tyto moderní myčky mají možnost rychlého mytí, což se hodí, pokud máte omezené zásoby vody. Také recyklují a používají malé množství vody, takže jsou opět šetrné k životnímu prostředí. V napuštěném dřezu spotřebujeme na cca 6 sad nádobí i 40 litrů vody. Pokud bychom nádobí myli pod tekoucí vodou, můžeme se dostat i na 70 litrů. Na toto množství nádobí ale myčce stačí i pouhých 6 litrů a to už je nějaký rozdíl.
- Pomáhá udržovat v kuchyni pořádek – místo toho, aby se v kuchyni ve dřezu hromadilo nepořádek, můžete nádobí ukládat do myčky a udržovat tak kuchyň bez nepořádku. To se hodí, když máte doma hosty a potřebujete více místa na nádobí kolem, a udržuje to vzhled vaší kuchyně dobře organizovaný.
Jak se na trhu zorientovat a jak vybrat myčku do Vaší domácnosti?
Jak ukazují mnohé testy, téměř všechny nabízené myčky obstojně umyjí, opláchnou a vysuší nádobí. Všechny mají nízkou spotřebu vody a elektrické energie. Mezi jednotlivými výrobci i modely jsou v těchto aspektech jen nepatrné rozdíly.
Když chcete spořit energii
Všechny spotřebiče musí být označeny energetickým štítkem s údajem o energetické účinnosti. Od prosince 2013 lze na trh uvádět pouze myčky s energetickou třídou A+ a vyšší. U malých myček s maximální kapacitou 10 sad a šířkou 45 centimetrů může být i třída A. Platí, že myčky s třídou A+++ jsou ty neúspornější. Na štítku jsou také uvedeny informace o hlučnosti. Opravdu tiché myčky nádobí mají hlučnost nižší než 45 decibelů. Více informací o tom jak dále šetřit vodu.
Pokud chcete ušetřit na energiích co nejvíce, vybírejte z myček, které mají výměník tepla. Myčky s výměníkem tepla využívají teplo vznikající při mytí k předehřátí studené vody během následného mycího cyklu. Během sušení nádobí do myčky nepřichází vnější vzduch a po ukončení cyklu nedochází k uvolnění horké páry.
Nejlepší myčka nádobí podle testu spotřebitelů v roce 2024
Jak myčka funguje a jakou zvolit?
Směs vody a čisticího prostředku pro myčku nádobí je čerpána do jednoho nebo více rotujících postřikovačů, které mycí směsí myjí nádobí. Směs recirkuluje, aby se šetřila voda a energie. Často dochází k předmytí, které může, ale nemusí obsahovat mycí prostředek, a poté se voda vypustí. Poté následuje hlavní mytí s čerstvou vodou a mycím prostředkem. Po skončení praní se voda vypustí, do vany se pomocí elektromechanického elektromagnetického ventilu přivede další horká voda a začne cyklus (cykly) oplachování. Po skončení oplachování se voda opět vypustí a nádobí se usuší jedním z několika způsobů sušení. Obvykle se používá oplachovací prostředek, chemická látka snižující povrchové napětí vody, aby se omezily skvrny od tvrdé vody nebo z jiných důvodů.
Volně stojící myčky
Tyto myčky nemají omezení z hlediska umístění.
Podstavné myčky
Mnohé volně stojící myčky lze umístit pod kuchyňskou linku. Tyto typy jsou nazvané jako podstavné modely a umožňují demontáž vrchní desky. Ovládací panel mají umístěný na přední straně dveří.
Vestavné myčky
Plně vestavné aneb plně integrované myčky mají ovládací panel umístěn na horní hraně dveří, díky tomu je zakrývají dvířka kuchyňské linky.
Částečně vestavné anebo polointegrované myčky je také možné z větší části schovat do kuchyňské linky. Obslužný panel v horní části dvířek zůstane viditelný.
nejlevnější a nejlepší myčky nádobí
Jakou velikost myčky vybrat?
Velikost myčky je samozřejmě závislá na velikosti kuchyně. Při plánování umístění myčky je potřeba dávat velký pozor na její rozměry.
Široká verze – tedy myčka nádobí 60 cm je vhodná především pro velké rodiny, úzké modely s nižší kapacitou – tedy myčka nádobí 45 cm je ideální do méně početných domácnostech či tam, kde není příliš místa.
Výška myček se pohybuje u volně stojících modelů kolem 85 cm, u ostatních případů 82 cm. Hloubka se pohybuje v rozmezí 55 a 63 cm. Při výběru záleží tedy především na šířce.
Myčky se liší tím, kolik sad nádobí umyjí v jednom cyklu.
Co obsahuje sada nádobí?
Sadou nádobí se rozumí: talíř, hluboký talíř, malý talíř, dezertní talíř, hrnek, sklenička a příbor. Do počtu sad se nezapočítávají hrnce a jiné nádobí, které do myčky budete dávat a které zabere velké množství místa.
Úzké modely umyjí: 8 – 11 sad
Široké modely umyjí: 12 – 16 sad
Pokud tedy jasné žijete sami či ve dvou a nemáte mnoho nádobí, postačí i menší, 45 cm myčka, běžná rodina však jednoznačně využije širší modely.
Alternativou je také stolní myčka nádobí, ta ale mívá nižší objem. Velikostí stolní myčky dosahují zhruba do poloviny klasických širokých myček a pojmou nejčastěji 6 – 8 sad nádobí.
Bezpečnostní prvky myček
- Ochrana proti úniku vody – Všechny myčky tuto ochranu mají. Případě, že dojde k chybě, myčka tedy sama ukončí program a vypne se.
- Dalšími bezpečnostními prvky jsou:
- Plovák na dně nádrže – V případě, že dojde k nadměrnému zvýšení hladiny vody, myčka se vypne.
- Funkce Aquastop – Brání úniku vody z přívodní hadice. V případě úniku vody tento systém vypne myčku, odčerpá z ní vodu a uzavře přívodní vodovodní ventil.
- Dětská pojistka – Pokud máte malé děti, měli byste věnovat pozornost tomu, zda je myčka vybavená dětským zámkem či jinou pojistkou.
- Do každé domácnosti se hodí možnost automatického uzamknutí ovládacího panelu. Zabráníme tím náhodnému zapnutí myčky či přepnutí programu.
Jaké programy by měla myčka mít?
- Hlavní program – Nádobí se myje při teplotě od 50 do 70° C. program vhodný pro každodenní mytí běžně zašpiněného nádobí.
- Úsporný program – Program používá nižší teplotu v rozmezí 45 a 55° C. Mycí cyklus trvá výrazně déle, ale spotřebuje meéně energie a vody.
- Intenzivní program – Mytí probíhá za teploty 70 až 75° C. Vhodný na mytí silně znečistěného nádobí.
- Automatické program – Tento program mívají jen pokročilejší myčky a měl by nahradit klasický program. Při tomto programu myčka vyhodnotí stupeň zašpinění nádobí a tomu přizpůsobí teplotu i délku mytí.
- Rychlý program – Je určen k mytí ne příliš zašpiněného nádobí, délka tohoto programu se pohybuje mezi 30 a 45 minutami při teplotě 35 až 70° C.
- Poloviční náplň – Program je určen k mytí malého množství nádobí.
Dražší myčky však nabízejí i další speciální programy.
Tip: Vybírejte myčku s funkcí odložený start. Funkce umí myčku zapnout například v době, kdy nejste doma, nebo když je zrovna platnosti takzvaný noční proud.
Co nepatří do myčky?
Měděné, zinkové, hliníkové nebo stříbrné nádobí, dřevo či nádoby se zlatými ozdobami. Pozor je třeba dávat také na sklo a hrníčky s obrázky. Pokud bychom do myčky tento typ nádobí dávali, zničí se.
Tablety nebo prášek do myčky?
Z hlediska funkčnosti je to jedno. Dávkování tablet je pohodlné a ty dokonalejší v sobě mají přidané látky, které chrání sklo, jiné si zase poradí třeba s napálenou špínou. Tablety do myčky však nejsou vhodné při používání programu poloviční náplň. Stejně tak můžeme narazit na problém při zkrácených programech. Tablety se totiž nemusí stačit rozpustit. Používání tablet je však zhruba o třetinu nákladnější. Nejúspornější je tedy jednoznačně prášek.
Jak nainstalovat novou myčku nádobí
Následující kroky by Vám měly pomoci s instalací nové myčky nádobí:
- Připravte prostor: Před instalací myčky nádobí se ujistěte, že máte dostatek místa pro novou myčku a že všechny potřebné přípojky jsou k dispozici. Zkontrolujte také, zda jsou zásuvky a elektrické rozvody v dobrém stavu.
- Vypněte elektřinu a vodu: Než začnete s instalací, vypněte elektřinu a vodu, abyste minimalizovali riziko úrazu elektrickým proudem nebo vodního poškození.
- Připravte si potřebné nástroje: Před zahájením instalace zkontrolujte, zda máte potřebné nástroje, jako jsou šroubováky, kleště atd.
- Odmontujte starou myčku: Pokud nahrazujete starou myčku, musíte ji odmontovat. Vypněte vodu a elektřinu, odpojte hadice, odpadní potrubí a odstraňte starou myčku.
- Připojte novou myčku: Připojte přívodní hadice a odpadní potrubí k nové myčce. Ujistěte se, že jsou správně připojeny a pevně utažené. Také připojte elektrický kabel ke správným vodičům.
- Umístěte myčku do prostoru: Ujistěte se, že myčka nádobí je umístěna správně v prostoru a je vyvážená.
- Otestujte novou myčku: Zapněte vodu a elektřinu a otestujte, zda myčka správně funguje. Spusťte krátký cyklus mytí, abyste se ujistili, že myčka nádobí správně pracuje.
Pokud máte nějaké nejasnosti nebo potíže s instalací, měli byste kontaktovat odborníka na instalaci myček nádobí, který Vám může pomoci s instalací.