image

Víme jaká je nejlepší gola sada recenze a velký test roku 2022 je zde

  • Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepší gola sady.
  • Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější gola sadu s nejlepším poměrem cena – kvalita.
  • Po výběru nejlepší gola sady, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.

Jaké existují a jak vybrat nejlepší gola sadu?

Každý pořádný kutil i profesionální dělník nedá dopustit na kvalitní gola sadu, která mnohdy snadno a efektivně nahradí aku vrtačku. Že ji ještě nemáte, ale moc byste si ji chtěli pořídit, protože právě ona ve vaší dílně chybí. Pak je jistě dobré vědět, podle jakých parametrů je vhodné ji vybírat.

Na počátku je vhodné si říci, že je rozdíl mezi gola sadou a sadou nářadí, ačkoli mnohdy se setkáte s označením gola sada i v případě, že kufřík bude obsahovat více druhů nářadí. Gola sadu přitom tvoří jen ráčna a nástrčné klíče. Pokud sada obsahuje třeba imbusy, šroubováky, kleště a podobně, jedná se o sadu nářadí. A není od věci si říci také správný a celý název  gola sady. Jde o nástrčné a zástrčné hlavice s ovladači.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2022

Lidovka

ATX gola sada 24ks

Gola sada ATX gola sada 24ks: Profesionální gola sada ATX české výroby vyrobená z chrom vanadové oceli obsahuje různé velikosti …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 989 Kč

Zlatá střední cesta

Forsage, 108 ks + 6 ks PREMIUM

Gola sada Forsage, 108 ks + 6 ks PREMIUM: Profesionální sada 108 + 6 ks nářadí značky FORSAGE v odolném …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 2 085 Kč

Jak můžeme rozdělit gola sady?

V praxi jste se možná setkali s obyčejným dělením na malé a velké gola sady. V minulosti ani jiné dělení nebylo potřeba. Malá sada obsahovala ráčnu se čtyřhranem 1/4“ (čtvrtková) a hlavičky do velikosti 14 mm. Velká sada pak obsahovala ráčnu se čtyřhranem ½ “ (půlková) a hlavice do velikosti 32 mm. Dnes se však již vyrábějí i další velikosti čtyřhranu, a to o velikosti 3/8“ (tříosminová), ¾“ (tříčtvrtková) a 1“(palcová, coulová).

Čtyřhrany ¾“ se vyrábějí s hlavicemi do 50 mm a používají se při opravách nákladních automobilů, v pneuservisech nebo při opravě autobusů, vlaků nebo zemědělských strojů. V dílně se navíc někdy hodí i sady se čtyřhranem 3/8“, které mají hlavice od 6 do 22 mm. Vhodné jsou do stísněných prostor. A navíc jde o zřejmě nejuniverzálnější sadu. Palcové goly jsou určené pro speciální účely. Například pro montáž a demontáž nadměrných spojů. Půlkové sady jsou oblíbené hlavně v automobilovém průmyslu a v českých dílnách jde stále asi o nejrozšířenější typ. Čtvrtková sada je vhodná pro modeláře, opravu spotřební elektroniky nebo třeba na údržbu kola.

Normy určují, ke kterému čtyřhranu se vyrábějí určité velikosti hlavic. Výrobci však někdy udělají výjimku a vyrábí větší hlavice než je dané normou. V případě, že potřebujete velkou hlavici, můžete ke své gola sadě koupit samostatnou hlavici pro jiný čtyřhran a použít redukci. Nezapomeňte však, že tím zatěžujete šroub.

Nejlepší gola sady dle testu profesionálních spotřebitelů v roce 2022

1.místo

GEKO Gola sada 108 dílů, profi kufr

Gola sada GEKO Gola sada 108 dílů, profi kufr: Sada gola klíčů GEKO obsahuje 108 dílů je klasickou sadou nářadí, …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 1 879 Kč

3.místo

SIXTOL Gola sada TOOL SET 82 SIXTOL

Gola sada SIXTOL Gola sada TOOL SET 82 SIXTOL: V každé dílně, garáži i domácnosti by neměla chybět sada kvalitního …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 151 Kč

4.místo

EXPERT Gola sada 1/4“ 34 dílů

Gola sada EXPERT Gola sada 1/4“ 34 dílů: Vybavte vaší dílnu kvalitní Gola sadou Expert (E194672). Tato sada obsahuje velké množství …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 1 719 Kč

5.místo

Fieldmann FDG 5000-32R, 32ks

Gola sada Fieldmann FDG 5000-32R, 32ks:Gola sada skládající se ze třiceti dvou dílů s velkou 1/2" palcovou ráčnou a nástrčnými hlavicemi …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 1 109 Kč

6.místo

Sthor TO-58685 108ks

Gola sada Sthor TO-58685 108ks:Profesionální sada STHOR TO-58688 obsahuje spoustu různých nástavců, klíčů, adaptérů a jiného příslušenství, jež uspokojí nároky …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 2 059 Kč

8.místo

AHProfi Gola sada 1/4″ a 1/2″, 108 ks

Gola sada AHProfi Gola sada 1/4″ a 1/2″, 108 ks: Každý kutil zajisté ocení sadu Gola nářadí. Můžeme vám doporučit AHProfi …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 1 390 Kč

9.místo

Forsage 1/4“, 1/2“ a 3/8″, 150 ks + 6 ks – PREMIUM

Gola sada Forsage 1/4“, 1/2“ a 3/8″, 150 ks + 6 ks – PREMIUM: Profesionální sada 150 + 6 ks …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 3 617 Kč

10.místo

Forsage 1/4″ a 1/2″ s teleskopickými ráčnami, 108 ks

Gola sada Forsage 1/4″ a 1/2″ s teleskopickými ráčnami, 108 ks: Profesionální sada 108 ks nářadí značky FORSAGE v odolném …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 1 715 Kč

11.místo

Hoteche sada nářadí s gola sadou, 89 dílů – HT491889

Gola sada Hoteche sada nářadí s gola sadou, 89 dílů – HT491889: Pokud sháníte sadu základního nářadí, využijte nabídky gola …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 1 989 Kč

12.místo

EXTOL PREMIUM 6528 gola sada 108 ks

Gola sada EXTOL PREMIUM 6528 gola sada 108 ks: Pokud hledáte do své dílny kvalitní sadu nástrčných hlavic, tak gola …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 2 779 Kč

15.místo

YATO YT-38841 216ks

Gola sada YATO YT-38841 216ks:  Zařizujete dílnu nebo servis automobilů? To jistě budete potřebovat přísun kvalitního nářadí, které vám nějaký …

Více info zde
★★★★★★★★★★98%
Cena: 5 199 Kč

Chtějte systém AS-DRIVE

Pokud si kupujete svou první gola sadu, určitě se poohlédněte po takové, která má systém AS-DRIVE. Jde o vynikající systém, který by dnes neměla postrádat žádná sada. Systém byl původně vyvinutý pro letecký průmysl, později se však dostal i do jiných odvětví. Název je odvozený od počátečních písmen anglických slov Anti Slip. V překladu proti proklouznutí. Ořechy mají tvar vnitřní díry s vybráním v rozích. Právě tento tvar dovoluje použití až o 25% vyššího krouticího momentu bez toho, aby došlo k deformaci hran matic. Systém AS-DRIVE vám navíc umožní povolit šrouby s částečně poškozenou hlavou a zdeformovanými hranami.

Na co myslet při nákupu?

Při nákupu proto přemýšlejte hlavně nad tím, na co budete nářadí používat a podle toho vyberte vhodnou velikost. Pokud se nemůžete rozhodnout, je možné sáhnout po kombinované sadě. T nabízejí vždy několik velikostí najednou. Cena je tak samozřejmě vyšší, stále vás však kombinovaná sada vyjde levněji než nákup dvou samostatných gola sad.

Čtvrtková sada se hodí do domácnosti nebo na cyklistiku. Do garáže je však hodná půlková. Pokud chcete oboje, pak je možné tedy koupit kombinovanou sadu nebo sadu tříosminovou a navíc redukci a jednotlivé hlavice čtvrtkové a půlkové okrajových rozměrů, které tříosminová sada neobsahuje.

Důležité při koupi je přemýšlet také nad tím, zda sadu budete mít na jednom místě nebo ji budete přenášet. Podle toho pak zvolte pevnost kufru a uchycení dílů. Vhodné je, pokud je mezi horním a dolním víkem ještě pěnová vložka. Ta napomáhá udržet nádobí na jednom místě.  Praktické také je, pokud jsou velikosti jednotlivých dílů napsané jak na kufru, tak na každém dílu.

Nezapomeňte myslet také na materiál. Nejkvalitnější sady jsou vyrobené z chrom-molybdenové oceli nebo oceli označené S2. Běžný standart je dnes už chromvanadiová ocel. Samozřejmě tu plaatí přímá úměra – čím lepší materiál, tím pevnější a odolnější nářadí. Kvalitnější ocel je samozřejmě odolnější proti korozi a opotřebení. Myslet byste měli také na materiál rukojeti. Vhodná je taková, která neklouže, například tedy pogumovaná.

Ráčna by také měla umožňovat přepínání směru záběru. Moderní ráčny lze přepínat pomocí páčky. Dobré je znát také údaje o mechanizmu ráčny. Čím větší počet zubů, tím lepší maninpulace a pohodovější práce obzvlášť ve stísněných prostorech.

nejlevnější a nejlepší gola sady

Funkce, které je třeba zvážit při nákupu gola sady

Počet nástrojů

Počet nástrojů obsažených v gola sadě určuje její univerzálnost. Vezměte v úvahu, zda jsou obsažené nástroje multifunkční, které lze použít ve více než jedné velikosti montáže nebo aplikace, nebo zda je lze použít pouze pro určité velikosti předmětů a účely. Malá gola sada obvykle obsahuje asi 50 dílů a bude stačit kutilům. Velká gola sada může mít nad 200 dílů a patří do dílny profesionála.

Rukojeť

Rukojeť nářadí je důležitým aspektem, který je třeba zvážit, ačkoli je často přehlížen. Poslední věc, kterou chcete při práci se zpocenýma, špinavýma nebo mastnýma rukama, je nástroj, který klouže a nelze jej správně držet nebo použít. Vyhněte se nástrojům s hladkými rukojeťmi. Hledejte gumové nebo plastem potažené rukojeti. Případně vroubkované nebo s diamantovým vzorem leptané studené oceli.

Pouzdro na nářadí

Kufr na nářadí je nejen místem, kde shromažďujete veškeré nářadí, ale také místem, kde zůstává chráněno.

Bez kvalitního kufříku se vaše nářadí snadno poškodí, poškrábe a bude náchylné ke korozi.

Kufr musí vaše nářadí dostatečně chránit a musí být dostatečně pevný, abyste mohli předměty snadno přepravovat. Dalším aspektem, který je třeba u kufru na nářadí zkontrolovat, je úložný prostor a schopnost uspořádat odpovídajícím způsobem malé i větší předměty. V podstatě chcete mít možnost rozdělit různé předměty a udržet je bez poškrábání. Zabráníte tím také ztrátě menšího příslušenství, které se může ztratit pod hromadou neuspořádaných pomůcek. Zvažte kufr na nářadí, který je pevný, má dostatek organizačních přihrádek a přidané spony pro zabezpečení.

Záruka

Gola sady se pořizují s ohledem na dlouhodobé používání. Zkontrolujte si záruku na sadu nářadí, abyste si mohli nechat vyměnit všechny položky, pokud se při práci s nimi něco pokazí.

Momentové klíče

Momentový klíč je zkonstruován tak, aby poskytoval přesné množství krouticího momentu bez nadměrného utažení. Toto množství lze kalibrovat a k dispozici jsou různé druhy, například ruční, digitální a další varianty. Momentový klíč se často používá v automobilovém průmyslu k přesnému utahování matic a šroubů. Tyto klíče se však používají také u jízdních kol, zemědělské techniky a všude tam, kde výrobce udává přesnou specifikaci točivého momentu. Tím je zajištěno, že spojovací prvek neutáhnete příliš, ale že bude dostatečně utažený. Buď je vybaven měřidlem pro odečet krouticího momentu, nebo začne při nastaveném krouticím momentu prokluzovat. Momentový klíč má obvykle čtyřhranný náhon, který se připojuje k různým velikostem nástrčných hlavic. Nástrčka je pak dimenzována na spojovací prvek, se kterým pracujete. Proto potřebujete pouze jeden momentový klíč a pak řadu nástrčných hlavic. (zdroj: tameson.com)

- Utahování matic a šroubů
- Momentový klíč lze nastavit na určitou velikost krouticího momentu (síly otáčení) a indikuje, kdy utahujete spojovací prvek na tento bod.
- Pomáhá předcházet nadměrnému utahování
- K dispozici je široká škála rozsahů krouticího momentu

Jak zajistit bezproblémový chod?

Udržováním gola sady v čistotě předejdete řadě nepříjemných situací. Snažte se, aby se při jeho používání mezi nářadí nedostal písek. Gola sada se skládá z řady pohyblivých částí. Když se mezi ně zachytí písek nebo nečistoty, jistě poznáte, že nebude pracovat tak hladce jako dříve. Zachytily se mezi nástroji nějaké nečistoty? Pokuste se je co nejlépe vyčistit. Použijte například stlačený vzduch. Můžete však také zkusit použít dřevěnou špejli, abyste většinu nečistot dostali ven.

Velmi důležité je také jednou za čas nářadí promazat. Abyste zabránili korozi, ale také abyste udrželi pohyblivé části v chodu. Trocha rzi ve vaší gola sadě neznamená konec světa. Stačí použít kapku oleje na údržbu a hadřík, abyste ji z větší části odstranili. Zůstala nějaká těžko odstranitelná místa? Zkuste je jemně vyčistit abrazivní houbou. Buďte však opatrní! Nechcete přece skončit s nástrojem plným škrábanců.

Výhody gola sady

Multifunkční nářadí přináší několik důležitých výhod, včetně následujících:

  • Uchovávají vše pohromadě a zabraňují ztrátě jednotlivých položek.
  • Je snadno přístupné a použitelné.
  • Eliminuje nutnost vybírat a kupovat samostatné nástroje.
  • Lze je často nosit na opasku nebo připevněné na vnější straně batohu.
  • Skvěle se hodí pro jednoduché úkoly a opravy.

Kolik mě to bude stát?

Pokud si vystačíte se základní obyčejnou sadou, bude vám stačit investovat méně než tisíc korun. Profesionálnější sady vás však budou stát několik tisíc korun. Záleží samozřejmě na velikosti sady.

Zajímavosti

Název gola sada byl původně název sady, kterou vyráběla TONA Pečky, později tento název zdomácněl a začalo se tak říkat obecně všem sadám ráčen a hlavic. Tento název je tak známý pouze v Čechách a na Slovensku.

Až budete svou první gola sadu vybírat, podívejte se také na dobu záruky, kterou výrobce nabízí. Existují totiž značky, které nabízí doživotní záruku na své nářadí. A jak to tak bývá, takové vám většinou vydrží opravdu nejdéle. A pokud nevydrží, pořád je tu právě doživotní záruka, která zaručí, že do konce života už do stejně velikosti gola sady nebudete muset investovat. To se vyplatí, ne?

Zdroj:

https://montemlife.com/multi-tool-or-toolkit-pros-and-cons-of-each/

https://www.knivesandtools.com/en/ct/how-do-i-maintain-my-multi-tool.htm

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (4)

Redakce DoBaraku.cz

Redakce DoBaraku.cz

Tento článek byl vytvořen odbornou redakcí magazínu DoBaraku.cz, která pro Vás zhotovuje nezávislé testy, recenze a odborné články na produkty, které jsou užitečné ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.