image

Vybíráme prodlužovací kabely recenze 15 top prodlužek v roce 2021, jak a kterou si vybrat?

  • Šetřete peníze, čas a nervy při výběru nejlepších prodlužovacích kabelů.
  • Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, vyberte prodlužovací kabely s nejlepším poměrem cena – kvalita.
  • Po výběru nejlepší prodlužky, pomůžeme zvolit nejlevnější obchod.

Ne vždy je možné zapojit kabel elektrického spotřebiče přímo do elektrické zásuvky. Někdy je zásuvka příliš daleko nebo kabely příliš ktrátké. Naštěstí v těchto případech můžeme použít prodlužovací kabel.

Prodlužovací kabel by měl patřit k základnímu vybavení domácností, o dílnách a garážích ani nemluvě.

Je všeobecně známo, že prodlužovací kabel by měl být co nejkratší, s co největším průřezem vodičů. Toto ale není jediné pravidlo, které je u výběru vhodného prodlužovacího kabelu třeba dodržet. Jak správně kabel vybrat a na co si dát pozor?

Zatímco vidlice je na prodlužovacím kabelu pouze jedna, zásuvek může být více v různém uspořádání a počtu. Prodlužovací přívody mají od jedné až po dvanáct zásuvek. Je důležité si tak rozmyslet, kolik zásuvek vlastně potřebujeme. Ne vždy tento počet domyslíme stoprocentně, proto je dobré počítat s rezervou, v opačném případě, budeme muset dělat kompromisy a některá zařízení odpojovat.

Zásuvky jsou uspořádány nejčastěji ve známém podlouhlém tvaru. Někteří výrobci však myšlenku dlouhého tvaru opouští a zásuvky dávají do kostky. Na kostkách jsou zásuvky rozložené po všech stranách kostky, a je tedy možné je využívat všechny najednou. Připojená si vzájemně nepřekáží, jako u běžných rozbočovačů na prodlužovacích kabelech. Kostky je možné kombinovat, čímž se získá větší počet zásuvek.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2021

Lidovka

Emos prodlužovací 250V, 3x zásuvka, 5m, bílý

Prodlužovací kabel Emos prodlužovací 250V, 3x zásuvka, 5m, bílý:Asi každý z nás jednou za čas potřebuje prodlužovací kabel na elektřinu. …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 205 Kč

Zlatá střední cesta

PremiumCord prodlužovací přívod 230V 6 zásuvek + vypínač bílý 10m

Prodlužovací kabel PremiumCord prodlužovací přívod 230V 6 zásuvek + vypínač bílý 10m:Praktický prodlužovací kabel bez přepěťové ochrany se 6 zásuvkami. Délka kabelu …

Více info zde
★★★★★★★★★★84%
Cena: 369 Kč

Vítěz testu

EMOS PVC prodlužovací kabel na bubnu – 4 zásuvky, 30m, 1mm2

Prodlužovací kabel EMOS PVC prodlužovací kabel na bubnu – 4 zásuvky, 30m, 1mm2: Kabel na bubnu EMOS je ideálním pomocníkem …

Více info zde
★★★★★★★★★★88%
Cena: 799 Kč

Pro náročné

Emos Gumový prodlužovací kabel na bubnu – 4 zásuvky 50m

Prodlužovací kabel Emos Gumový prodlužovací kabel na bubnu – 4 zásuvky 50m: Prodlužovací gumový kabel na bubnu od společnosti EMOS …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 2 690 Kč

Délka kabelů

Kabely se vyrábějí v různých délkách. Ty nejkratší mají 1,5 metru. Do bytu v naprosté většině případů stačí délka do 10 metrů. V dílnách, garážích a na zahradách už ale potřebujeme kabely mnohonásobně delší. Chybět by v nich neměl prodlužovací kabel 30m či dokonce prodlužovací kabel 50m.

Prodlužovací kabely o délce nad deset metrů jsou namotány na bubnovém navijáku, a to buď volně, anebo s ním jsou pevně spojeny. Zásuvky, které mohou být až čtyři, jsou umístěné na středu navijáku, díky tomu k nim je dobrý přístup.

Prodlužovací kabel na bubnu

je velmi praktický. Kabel se nikde nepovaluje, neničí, je pečlivě smotán a lze pohodlně přenášet. Smotaný kotouč pohodlně chytíte za madlo a přenesete na místo použití.

Pokud je kabel k bubnu napojen na volno, bude se při odvíjení a navíjení přetáčet. Jsou situace, kdy je to frustrující. Chcete-li se tomuto vyhnout, vybírejte z bubny s pevným středem. Jsou sice o něco dražší, ale nebudou Vás rozčilovat.

Nejlepší prodlužovací kabely podle testu profesionálů ve vysokých zátěžích v roce 2021

Druhy prodlužovacích kabelů

Venkovní použití

Venkovní prodlužovací kabely jsou odolné proti povětrnostním vlivům a jsou určeny pro venkovní použití. Lze je použít i v interiéru. Nejlepší prodlužovací kabely jsou k dispozici v provedení pro všeobecné použití a do každého počasí. Kabely do každého počasí jsou konstruovány tak, aby zůstaly pružné i při teplotách pod bodem mrazu a jsou nejlepší volbou do extrémních mrazů. Mohou být také vybaveny osvětleným konektorem pro lepší viditelnost v noci.

Vnitřní použití

Vnitřní prodlužovací kabely jsou k dispozici v uzemněných i neuzemněných typech a v různých délkách podle přání zákazníka. Šestnáctižilové šňůry mají nízký příkon a jsou určeny pro použití s malými spotřebiči, jako jsou přenosné ventilátory, budíky, stolní lampy nebo stojací lampy (poznámka: elektronické zařízení, jako je televizor nebo počítač, by mělo být připojeno k přepěťové ochraně). Čtrnáctižilové vnitřní šňůry jsou vhodné pro použití se světly a spotřebiči s vyšším příkonem. Bez ohledu na průřez nejsou vnitřní prodlužovací kabely odolné proti povětrnostním vlivům a jsou uvedeny pouze pro vnitřní použití.

Průřez vodičů

Každý vodič dokáže přenést jen určitý elektrický proud. Tato schopnost se kromě jiného mění průřezem. Zejména u dlouhých kabelů je nutné dávat pozor na to, aby měl dostatečně velký průřez vodiče.

Čím větší průřez vodiče, tím více elektrického proudu přenese.

Funguje to podobně jako u hadice. Větší světlý průměr při stejném tlaku zvládne dopravit větší množství vody. Čím je větší průřez, tím vyšší proud (při stejném napětí) dokáže přenést. Průřez je plošná veličina a jeho velikost se mění s druhou mocninou průměru. To znamená, že zvětšení průměru o 50 % představuje zvětšení průřezu o více než 100 %.

Prodlužovací kabely mají nejčastěji průměr vodiče 1 – 1,5 mm. Průřez vodičů prodlužovacího kabelu měl být stejný nebo větší než průřez vodičů přívodního kabelu spotřebiče. Pamatujte také, že s délkou kabelu se zvyšuje jeho odpor, vodič se zahřívá a tím dále roste jeho odpor.

  • Průřez 0,7 mm2 dokáže bezpečně přenášet 6 A a lze k němu připojit spotřebiče o příkonu 1380 W,
  • průřez 1,5 mm2 zvládne 10 A a příkon až 2300 W,
  • průřez 1,5 mm2 je určen pro proudy až 16 A (příkon 3680 W).

Poddimenzovaný prodlužovací kabel sice nemusí hned způsobit katastrofu, ale může zapříčinit pokles výkonu spotřebiče.

Na každé vidlici a zásuvce musí být uvedeny hodnoty meximálního proudu. Při jejich překročení může dojít k přehřátí prodlužovacího přívodu a následnému požáru. Pokud údaje na výrobku nejsou uvedené, nekupujte jej.

Izolace

Kabel může mít izolaci buď z PVC nebo gumy. PVC kabel je méně odolný, s klesající teplotou tvrdne a může prasknout. Je ideální na domácí použití. Oproti gumovým mají plastové kabely nižší hmotnost a větší výběr barev. Výjimku tvoří mrazuvzdorné PVC kabely (mají žlutou barvu). Pro venkovní využití je vhodnější gumová izolace. Při nízkých teplotách se vlastnosti kabelu tolik nemění.

Na plášti kabelů bývá kód začínající písmenem H a pokračující číselným kódem následovaným dalšími písmeny. Nejčastěji se setkáte s označením H05VV-F. To značí, pro jaké namáhání je kabel určený, z jakého materiálu je izolace jednotlivých vodičů a z čeho je vyroben plášť kabelu.

První a poslení písmeno nás nemusí zajímat. Číselný údaj už ano. Čím je vyšší, tím je kabel odolnější. Nejnáchylnější k poškození jsou kabely s označením 03, více namáhání snese 05. Nejodolnější a nejtlustší plášť má 07.

nejlevnější a nejlepší prodlužovací kabely

Stupeň krytí

O odolnosti nejvíce vypovídá stupeň krytí IP. Ten označuje míru ochrany před vniknutím cizích těles a vody do přívodu. Údaj najdeme na vidlici či zásuvce.

V případě, že tam není, značí to, že kabel má krytí pouze IP20. Takový kabel je vhodný pouze pro použití v interiéru, není totiž chráněn proti vniknutí vody. Prodlužovací kabel venkovní by měl mít označení IP43 a vyšší.

Chytré vychytávky

Při použití v domácnosti je praktické, když je kabel barevně odlišen od okolního prostředí. Díky tomu o něj nezakopneme.

Bezpečnost nejen dětí zvýšíme prodlužovacím kabelem s dětskou pojistkou. Do těchto kabelů není možné zasunout nic jiného než vidlici od zásuvky.

Prodlužovací kabel s vypínačem umožní rychlé zastavení přísunu elektrické energie, aniž byste museli kabel vypojovat ze zásuvky.

Prodlužovací kabel s přepěťovou ochranou zamezí zkratu a možnému spálení přístrojů do něj zapojených.

V žádné domácnosti dnes již nemůže chybět prodlužovací kabel usb aneb usb konektor, který  umožňuje napájení mobilních zařízení.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (4)

Redakce DoBaraku.cz

Redakce DoBaraku.cz

Tento článek byl vytvořen odbornou redakcí magazínu DoBaraku.cz, která pro Vás zhotovuje nezávislé testy, recenze a odborné články na produkty, které jsou užitečné ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *