Vybíráme nejlepší pilu 2024 test 2024 & recenze doporučují Stihl, Dewalt a Husqvarna
- Šetřete peníze, čas a nervy při výběru nejlepší pily.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, vyberte pilu s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepší pily, pomůžeme zvolit nejlevnější obchod.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2024
Lidovka
Kreator KRT811001
Pokosová pila Kreator KRT811001: Praktická ruční pokosová pila Kreator KRT811001 umožňuje snadné a rychlé řezání. Pila vyniká ostrými kalenými zuby, které jsou …
Více info zdeCena: 1 499 KčZlatá střední cesta
Scheppach HM 254 s potahem a laserem + 2. kotouč
Pokosová pila Scheppach HM 254 s potahem a laserem + 2. kotouč: Pokosová pila Scheppach HM 254 je ideální pro …
Více info zdeCena: 4 549 KčVítěz testu
Einhell Pokosová pila TE-SM 2534 Dual Expert
Pokosová pila Einhell Pokosová pila TE-SM 2534 Dual Expert: Výkonná pokosová pila Einhell TE-SM 2534 Dual Expert zvládne jednoduché a …
Více info zdeCena: 6 599 KčPro náročné
Scheppach HM 305 SL
Pokosová pila Scheppach HM 305 SL: Scheppach HM 305 SL je velká a výkonná pokosová pila, která je postavená na …
Více info zdeCena: 9 219 KčJak vybrat nejlepší pilu?
Výkon
Při výběru pily je nejdůležitějším parametrem výkon, který je uveden na štítku. Čím vyšší výkon u pily zvolíte, tím je provedení řezu rychlejší a řez sám je hladší a přesnější.
Hmotnost
Mimo výkonu je nutné zaměřit se i na hmotnost pily. Čím lehčí pila je, tím snazší je její ovladatelnost a manipulace.
Typ řetězu
Rozlišujeme 3 typy řetězů: Agresivní „full chisel“, univerzální „semi chisel“ a typ „low kick back“. Poslední jmenovaný je uživatelsky nejpříjemnější.
Pily řežou nejlépe s agresivním řetězem, práce s nimi je ale doporučena jen těm, kdo s ním umí zacházet, jinak hrozí zranění při takzvaném zpětném vrhu.
Délka vodící lišty
Důležitá je délka vodící (řezací) lišty. Pro její délku je rozhodující velikost stromů, ale také naše fyzická kondice a zkušenosti. Delší vodicí lišta se používá na větší stromy a hůře se s ní manipuluje. Kratší lišta má nižší hmotnost a při odvětvování se lépe ovládá. Jestliže s řetězovou pillou umíte dobře zacházet, je dobré mít k dispozici vodicí lišty alespoň dvou různých délek.
Bezpečnost
Řetězová brzda musí být umístěná před madlem. V případě nezvyklého pohybu ruky směrem k liště se tlakem pily do této brzdy zastaví lišta i s řetězem. Nezbytností je také zachytávač přetrženého řetězu. V případě, že dojde k přetržení řetězu, pila zablokuje otáčky a řetěz tak, aby zůstal v ní.
Nejlepší pily podle testu domácích a profesionálních dělníků v roce 2024
Základní typy pil
Pily jsou známé již od starověku a dodnes jsou nepostradatelným nástrojem. Pily samozřejmě ušly dlouhou cestu a kutilové i profesionálové v jednadvacátém století mají k dispozici mnohem pohodlnější a přesnější možnosti, než měli naši dávní předkové. Mnoho dnešních pil je totiž poháněno elektřinou, což znamená, že se uživatel může soustředit na vedení pily nebo provádění správných typů řezů, místo aby musel při práci používat vlastní fyzickou sílu.
Motorová pila
Motorové pily jsou většinou profesionální technikou a používají se spíše na těžké práce v lese než pro práci kolem domu. U řetězové pily je zásadní její objem a výkon motoru. Pochopitelně platí, čím vyšší, tím lepší.
Tip: Pokud nemáte zkušenosti s prací s řetězovou pilou, vyberte si raději menší a méně výkonnou pilu. Práce s malou pilou je snazší než s velkou. U těžké pily se snadno unavíme, a to může ohrozit naši bezpečnost. Zárukou spokojenosti i kvalitního provedení bez kompromisů bude motorová pila Husqvarna či motorová pila Stihl.
Elektrická pila
Oblíbenými modely jsou elektrické pily. Elektrická řetězová pila se hodí pro menší práce v dílně nebo na zahradě. Nevýhodou je to, že je potřeba je mít zapojené do zásuvky a fakt, že oproti motorovým pilám mají slabší výkon a nižší efektivitu řezání. Oproti motorovým pilám jsou méně bytelné, na druhou stranu startují, jak se říká „na první dobrou”. Příznivá je jejich cena a poměrně tichý chod, což ocení i Vaše okolí.
Akumulátorová pila
Aku řetězová pila je ze všech tří typů řetězových pil v průměru nejlehčí. Je dobrým kompromisem. Je mobilní a nejsme omezeni délkou přívodního kabelu. Velmi dobře se udržuje. Použít lze jak na práce na zahradě, či v dílně, tak na řezání palivového dřeva. Akumulátorová pila je poháněná baterií, která je tak logicky klíčová. Čím větší bude mít kapacitu, tím déle vám bude na jedno nabití řezat. Na druhou stranu o to bude těžší, čímž se zhorší pohyb s pilou.
Nejlepším řešením tak představuje aku pila se dvěma bateriemi. Pila je tak lehčí a jakmile se vybije, stačí vyměnit baterii a může se pokračovat.
Jak se starat o řetěz pily?
U pily je nutné kontrolovat, zda pila maže řetěz. To se dělá tak, že necháme pilu rozjet na plné otáčky rozjedeme a proti suchému místu vyzkoušíme, jestli na podkladu zanechává mastný pruh. Řetěz je nutné pravidelně brousit. Zkontrolovat je třeba také výšku omezovacích zubů. Ideální je broušení je na brusce, kde dojde ke stejnému zbroušení všech zubů pod stejným úhlem.
- Při řezání nenarážejte na zem, kameny nebo jiný abrazivní materiál.
- Nikdy nedovolte, aby se řetěz prověsil. Často kontrolujte napnutí řetězu!
- Neřežte s tupým řetězem! Násilné napínání jen zvyšuje riziko zranění a poškozuje lištu a řetěz.
- Při instalaci nového řetězu zkontrolujte řetězové kolo. Pokud je řetězové kolo opotřebované – vyměňte ho!
- Dbejte na to, abyste řetězové nože vždy nabrousili na správný úhel.
- Při každém ostření změřte hloubkové měrky. V případě potřeby snižte a změňte profil.
- Často prohlížejte řetěz, zda není viditelně opotřebený nebo poškozený.
- Zkontrolujte, zda je v drážce lišty správná vůle článků, poté prohlédněte lišty lišty, zda jsou rovnoměrně opotřebené, a vyčistěte drážku lišty.
- Při manipulaci s řetězovou pilou používejte ochranné rukavice!
- Pokud pilu nepoužíváte, nasaďte si na lištu ochrannou pochvu.
- Vždy se ujistěte, že je řetěz řádně namazán! Používejte kvalitní značky maziva na lištu a řetěz.
Jak nabrousit motorovou pilu
Protože se řetěz řetězové pily skládá z řady zubů, potřebujete pilník, který přesně odpovídá velikosti jednotlivých zubů řetězu. Pro představu, nejběžnější velikosti jsou 6 mm, 5 mm a 4 mm.
- KROK 1: Vyčistěte řetěz motorové pily – jakmile získáte pilník správné velikosti, nasaďte si vhodné bezpečnostní pomůcky, jako jsou pracovní rukavice a ochranné brýle. Poté začněte pracovat důkladným očištěním řetězu, odstraněním veškerého oleje, nečistot a zbytků. Použijte k tomu starý ručník a šroubovák. V závislosti na stavu řetězu může být nutné použít také minerální líh. Během čištění řetěz zkontrolujte. Pokud je některý ze zubů poškozený, může být použití řetězu nebezpečné. Místo toho, abyste pokračovali v ostření řetězové pily, bude možná nejprve nutné řetěz opravit nebo vyměnit.
- KROK 2: Nastavte napnutí řetězu – řetěz motorové pily musí být nastaven na určité napětí, abyste předešli problémům při práci. Uvolněný řetěz pily zvyšuje pravděpodobnost, že dojde ke zpětnému rázu pily nebo k vymrštění řetězu z vodicí lišty. Příliš napnutý řetěz se nemusí vůbec pohybovat nebo může zvyšovat tření mezi díly a způsobovat nadměrné zahřívání. Přehřáté díly zvyšují riziko požáru – a výrazně snižují životnost dílů. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, nastavte napnutí řetězu tak, že vyhledáte a nastavíte napínací šroub na boku nebo na přední straně pily a otáčením šroubu ve směru hodinových ručiček napnutí zvýšíte nebo proti směru hodinových ručiček řetěz povolíte. Řetěz vyzkoušejte tak, že jej ze spodní strany vodicí lišty vytáhnete tak, aby se jeden nebo dva články od lišty oddělily. Uvolněte řetěz a ten by měl zapadnout přímo do své polohy, což znamená, že je řetěz dostatečně napnutý a lze jej používat. Pokud řetěz nelze od lišty odtáhnout, je příliš napnutý a je třeba jej povolit. Pokud řetěz nezapadne zpět do své polohy, je příliš volný a je třeba jej utáhnout.
- KROK 3: Stabilizujte motorovou pilu – abyste dosáhli nejlepších výsledků, musíte motorovou pilu před pokusem o pilování pevně stabilizovat. Někteří se rozhodnou umístit řetězovou pilu do svěráku, přičemž svorky drží vodicí lištu tak, aby se řetěz mohl volně otáčet. Případně si můžete přizvat pomocníka, který bude nářadí při práci držet stabilně.
- KROK 4: Začněte ostřit na nejkratším řezáku – vyhledejte nejkratší frézu na řetězu (jde o frézy s plochou špičkou). Zde byste měli s ostřičem řetězové pily začít. Pokud mají všechny nože stejnou výšku, můžete začít s kterýmkoli zubem na řetězu. Nezapomeňte si však označit – tužkou, fixem nebo dokonce lakem na nehty – první, který budete brousit, abyste pokračovali v práci ve stejném směru řetězu pily.
- KROK 5: Zuby přebruste pod úhlem – nastavte pilník do vroubkované části na hlavě pilového kotouče. Držte pilník pod úhlem – pod stejným úhlem, pod jakým byl zářez původně vybroušen nebo naposledy pilován – a přejíždějte pilníkem po zubech, přičemž jej poněkud natočte, abyste při tahu vytvořili tření. Při určování správného úhlu broušení řetězové pily se řiďte tabulkou úhlů broušení. Od počátečního zářezu pilujte každý druhý zářez kolem řetězu.
- KROK 6: Nabruste druhou stranu řetězu – nyní pilu otočte a pokračujte v pilování každého ze zubů, které jste v průběhu prvního průchodu nechali být. Až skončíte, měly by být ploché vrcholy všech řezáků víceméně přesně stejně dlouhé.
- KROK 7: Zkontrolujte hloubkoměry – nakonec zkontrolujte hloubkoměry (jedná se o zakřivené články mezi frézami). Každý hloubkoměr neboli hrabička by měl být kratší než sousední fréza. Pokud zjistíte, že hloubkoměr svou výškou přesahuje nejbližší frézu, vypilujte hrabičku tak, aby byla asi o 3 mm nižší než výška jejího protějšku.
Kontrola pily
K odstranění rzi z pilového kotouče použijte jemný brusný papír nebo drátěný kartáč. Zkontrolujte, zda jsou zuby všechny stejně vysoké. Pokud ne, budete je muset spárovat. Jednoduše upněte pilu do svěráku a pomocí dřevěných špalíků pevně držte zadní část pily. Poté zuby pilujte, dokud nebudou ve stejné výšce. Pro tuto práci použijte dvojitě broušený, hladký kovový pilník, který upnete do kusu dřeva tak, aby byl kolmo k pilovému kotouči.
nejlevnější a nejlepší pily na domácí i profesionální užití
Další typy pil
Okružní pila
Okružní pila známá také pod pojmem cirkulárka či kotoučová pila se používá k rychlému a přesnému řezání rovných linií. Je vhodná na dlouhé řezy do tlustších materiálů. Jedná se o velice robustní stroj setrojen primárně k řezání opravdu velkého množství palivového dřeva. Okružní pilou můžeme řezat trámy, podlahové desky, dřevotřísku, překližku atd.
Také kvalitní stolní kotoučové pily řežou s maximální přesností.
Přímočará pila
Přímočará pila patří k nejuniverzálnějšímu nářadí. Je ideální na kratší, rovné, nepravidelné či křivkové řezy, ale hodí se také na provádění uzavřených výřezů.
Přímočaré pily umí řezat prkna a desky z různých druhů dřeva. Poradí si i s překližkami či dřevotřískou. Řezat s nimi lze také plasty, plech, keramiku nebo třeba podlahové krytiny.
Z jedné strany ozubené pilové plátky přímočarých pil umožňují řezat dřevo o tloušťce 60 – 110 mm a kov s maximálním profilem 8 mm.
K dostání jsou také akumulátorové přímočaré pily, vedle těch napájených si ale nevedou příliš dobře.
Pokosová pila
Kapovací neboli pokosová pila je nedílnou součástí vybavení každého správného kutila. Používá se pro řezání dřeva. Lze ji snadno nastavit do různých úhlů, díky čemuž se stává pomocníkem i profesionálům při montážích.
Pila ocaska
jak se tomuto typu také říká, slouží především k hrubému řezání, prořezávání stromů a keřů. Používá se také k demoličním pracím.
Pásová pila
Pásovou pilu využijete především pro přesné a rychlé řezání dřeva. Pásová pila na dřevo řeže primárně dřevo, ale umí řezat i kovy, plasty či textil. Mezi pásové pily patří i katry a další stroje pro dřevařskou výrobu nebo kovovýrobu. Obecně jde o pily s pilovým listem v podobě nekonečného kovového pásu. Pokud chceme řezat primárně kov, pásová pila na kov bude vhodnější volbou.