Testujeme Nejlepší autokameru 2024 recenze & test 15 nejlepších autokamer + nákupní poradce
- Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepší autokamery.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější autokameru s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepší autokamery, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.
Existují samozřejmě různé přístroje, které mají rozličné funkce, odlišnou kvalitu záznamu a rozdílnou výdrž. Pro jakou kameru se nakonec rozhodnete je zcela na vás, my vám však pomůžeme udělat si přehled a budeme se snažit vám poradit, na co se při výběru zaměřit. A kdoví, třeba si místo ve vašem voze najde právě ta nejlepší autokamera na trhu.Na počátku bychom si měli asi říct, na jaké typy kamery do auta vlastně dělíme. Na trhu jsou dostání autokamery klasické, externí a duální. Pojďme si tedy nyní říct něco o každém z těchto typů.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2024
Lidovka
Sencor SCR 4200
Kamera do auta Sencor SCR 4200: Není vyplněn Alternativní text k fotografii! Kamera do auta …
Více info zdeCena: 1 199 KčZlatá střední cesta
NAVITEL R900 4K
Kamera do auta NAVITEL R900 4K:Spolehlivá kamera do auta pořídí detailní záběryZáznamová kamera do auta …
Více info zdeCena: 2 490 KčVítěz testu
70mai Dash Cam A510 set se zadní kamerou
Kamera do auta 70mai Dash Cam A510 set se zadní kamerou:Kamera do auta 70mai Dash …
Více info zdeCena: 3 890 KčPro náročné
MIO MiVue 955W 4K
Kamera do auta MIO MiVue 955W 4K: Kamera do auta MIO MiVue 955W 4KZaznamenávejte své …
Více info zdeCena: 5 129 KčKlasická autokamera
Klasická autokamery se umisťují do horní části čelního skla vozu. Tato kamera pak snímá pouze prostor před vozidlem. V porovnání s ostatními typy jde o nejdostupnější a také nejlevnější typ autokamery. Zároveň jde však o nejprodávanější variantu. Do této kategorie lze zařadit i minikamery. Ty jsou malé a jejich předností je nenápadnost. Ať už kvůli nahrávání nebo kvůli případným zlodějům.
Největší test autokamer s výsledkem 15 nejlepších, které můžete aktuálně pořídit v roce 2024
Externí autokamera
Tyto kamery jsou výkonnější než klasické kamery do vozidla. Externí kamera totiž samozřejmě dokáže natočit dění před vozidlem, ale stejně tak dokáže zaznamenat, co se děje za ním. Možné to je díky přídavné optice, kterou si umístíte na zadní sklo. A posuďte sami, občas přeci není od věci natáčet i to, co se děje za vámi. Skvělé je to hlavně v případě, že do vás narazí auto zezadu. Samozřejmě většinou platí nepsané pravidlo: Co neubrzdíš, to neukecáš. Může se však stát, že řidič, který do vás vrazil, bude vinu popírat. To se vám s kamerovým záznamem stát nemůže. Externí kamery jsou pochopitelně dražší než klasické kamery. Investice se však může vyplatit.
Duální kamera
Úplně poslední typ kamery do auta je duální kamera. Ta dokáže nahrávat prostor před vozidlem, ale také interiér vozidla. Vzhledem k tomu, že nahrávání uvnitř vozu není tak atraktivní jako jiné funkce, jde o nejméně prodávaný typ.
nejlevnější a nejlepší autokamery
Na co se při výběru zaměřit?
Pokud chcete mít opravdu kvalitní kamerový záznam, měli byste se při nákupu autokamery zaměřit hlavně na velikost a rozlišení snímače. Dále je vhodné vybírat podle velikosti displeje, frekvence snímání a v neposlední řadě také úhlu záběru. Pojďme teď rozebrat jednotlivé parametry postupně.
Velikost a rozlišení snímače
Na velikosti snímače samozřejmě záleží kvalita výsledného záznamu. Pokud tedy chcete, aby byl kamerový záznam kvalitní i po setmění, je ideální pořídit si kameru do auta s větším snímačem. A jaká je běžná velikost? Ideálně ¼ palce. Počítejte však s tím, že čím větší snímač, tím větší přístroj. Při nákupu je proto vhodné přemýšlet také o tom, kde kamera bude a zda vám svou velikostí nebude clonit při výhledu. Pochopitelně je kromě velikosti snímače důležité také jeho rozlišení. Také tento parametr má totiž podíl na kvalitě videa. Navíc velikost a rozlišení spolu úzce souvisí. Pokud budete mít velký snímač s malým rozlišením, kvalitní záznam nepořídíte, stejně jako v případě, že budete mít malý snímač s vysokým rozlišením. Je tedy dobré vědět, že pokud má nejlepší autokamera snímač o velikosti ¼ palce, ideální je pokud má rozlišení 2MPx. Pokud vyberete kameru se snímačem velkým 1/3 palce, pak je optimální rozlišení 5 MPx.
Starší modely autokamer měli rozlišení 640×480 pixelů. Dnes jsou však na trhu již mnohem kvalitnější modely a do tohoto rozlišení bych peníze neinvestovala. Ideální je, pokud má kamera HD, případně Full HD rozlišení. V případě HD jsou hodnoty 1280×720 pixelů, v případě Full HD 1920×1080 pixelů. Samozřejmě jsou v prodeji také kamery, které mají ještě vyšší rozlišení a tím pádem opravdu skvělí obraz. Pro běžné užívání jsou však tyto modely zbytečné. Navíc tato kvalita obrazu má taky své mínis. Tím, že je obraz opravdu špičkoví se zkracuje délka natočeného videa.
Velikost displeje
Možná si myslíte, že na velikosti displeje u autokamery nezáleží. To je však mýtus. Na velikosti v tomto případě záleží. Displej slouží pouze k ovládání. Pro přehrání jde opravdu o malý displej i v případě toho největšího na trhu. Kamery mají většinou LCD displeje o velikosti od 1,5 do2,5 palce. A platí tu, že čím menší tím lepší. Logicky – větší displej, větší kamera. A čím větší kamera, tím horší výhled z vozidla.
Co se týká displeje, je vhodné při nákupu také zjistit, zda má kamera funkci vypnutí při nahrávání. Přístroj vás tak v noci nebude oslňovat svým světlem a navíc samozřejmě déle vydrží baterie.
Frekvence snímání
Jde o důležitý parametr. Považte sami, čím více detailů kamera zvládne zachytit, tím lepší důkazní materiál budete v případě potřeby mít. Frekvenci snímání výrobci udávají v hodnotách fps. Tedy počtu snímků za sekundu. A jakou hodnotu by měla kamera do auta mít? Doporučuji zvolit hodnotu kolem 30 fps. Maximální hodnoty jsou uváděné na 60 fps. V tom případě jde o velmi kvalitní záznam, který lze dále počítačově upravovat. Takový záznam si pak můžete zrychlit, zpomalit nebo sestříhat. Bohužel je však běžné, že čím vyšší je frekvence snímání, tím nižší je rozlišení snímače. Ideální je proto zvolit zlatou střední cestu.
Úhel záběru
Úhel záběru je dalším důležitým parametrem při výběru kamery do auta. U autokamery je samozřejmě zásadní úhel horizontální. Ten udává šířku natáčeného prostoru před vozidlem. Pokud vám bude stačit, že kamera snímá pouze silnici, pak stačí úhel záběru 110 stupňů. Tím disponují levnější kamery. S tímto záběrem byste se však spokojit neměli. Ideální je přeci, aby se záznam zaměřil i na okolí – tedy chodníky, případně škarpy. Proto je ideální, pokud je úhel záběru v rozmezí od 120 do 150 stupňů. Větší úhel už není vhodný, jelikož obraz by získal efekt takzvaného rybího oka. Navíc se s vyššími stupni také snižuje kvalita obrazu.
Nezapomínejte na paměť
Kamerový záznam z autokamery se samozřejmě musí ukládat do vnitřní paměti. Bez ukládání by vám nahrávání bylo pochopitelně k ničemu. Je tedy důležité, aby kamera měla dostatečně velkou vnitřní paměť. Ideální je, pokud má autokamera paměť 32 GB. S touto pamětí bezpečně nahrajete až 14 hodin záznamu. Vnitřní paměť se přitom u autokamer pohybuje od 16 do 64 GB. Minimální délka záznamu je tak asi 7 hodin, maximální pak 28 hodin.
U většiny kamer lze, stejně tak jako například u mobilních telefonů, vnitřní paměť rozšířit externí paměťovou kartou. Použít lze obyčejné micro-SD karty, případně SD karty. Tyto karty lze sehnat až do velikosti 128 GB. Na největší kartu tak lze nahrávat více jak dva dny v kuse.
Nezapomeňte však, že pokud si pořídíte autokameru s Full HD displeje, časy nahrávání se u jednotlivých velikostí paměti rapidně sníží, a to až na polovinu.
Existují přístroje, které umožňují převedení záznamu do menšího formátu pomocí takzvaných kodeků. Zmenšený záznam se samozřejmě v počítači otevře v původní velikosti, bohužel však komprese může poškodit barvy nebo ostrost záznamu.
Světelnost je také důležitá
Stejně jako při výběru fotoaparátu, i u autokamery je důležitá světelnost. Čím nižší světelnost objektivu, tím více světla se dostane do záznamu. V praxi to znamená, že čím nižší bude hodnota určující světelnost, tím kvalitnější video bude.
Napájení
Autokamery mohou být napájené přímo z vozidla nebo fungují na baterie. V dnešní době je většina kamer napájena právě přímo z vozidla. Je to pohodlnější než bateriové kamery, jelikož se nemusíte starat o to, zda je přístroj nabitý. Bohužel však tento typ autokamer funguje právě hlavně při připojení. Po odpojení ze zdroje přístroj dlouho nevydrží. Fotit s ním tak například dlouho nemůžete. V druhém případě je samozřejmě vhodné, pokud si vyberete takovou, která má vysokou kapacitu baterie. Výhoda bateriové autokamery je právě možnost fotit. Baterie, která se nabíjí mimo vůz, je také vhodná pro parkovací režim. Jelikož autokamery, které se napájí přímo ve vozidle, bez nastartování dlouho nevydrží.
Co by AUTOkameře nemělo chybět?
Základní parametry pro výběr jsme si prošli. V ideálním případě je však vhodné se zaměřit ještě na další faktory. Je dobré, pokud má kamera funkci automatického zapnutí. Při cestách tak nemusíte myslet na to, abyste kameru zapnuli. Je totiž napojená na autozásuvku a zapne se automaticky již při nastartování. Není od věci, pokud má autokamera zabudované GPS. Nemyslete si však, že kamera nahradí navigaci, to nikoli. Ale díky GPS dokáže kamera v záznamu zachovat přesnou trasu i rychlost jízdy. Díky lokaci je pak možné vůz například snadno najít. Vhodné je, pokud má kamera noční režim nahrávání. Speciální režim totiž zlepší kvalitu záznamu v setmělé krajině.
Pokud chcete, aby kamera nahrávala i při parkování, v případě, že by se někdo chystal poškodit vůz, pak je vhodné vybrat takovou, která má parkovací režim. Ten umožní nahrávat v případě pohybu v blízkosti vozu. Při výběru pak uvažte, zda by kamera neměla mít i mikrofon. Díky němu zaznamenáte nejen obraz, ale také zvuk. A to nejen ve voze, ale i zvuky zvenku. Další funkcí, která není nutná, ale je výhodná je možnost na kameru také fotit. V dnešní době, kdy má však každý mobilní telefon s fotoaparátem nejde o nejnutnější funkci v kameře.
Moderní kamery navíc nabízí například Wi-Fi a tím i napojení na aplikaci v mobilním telefonu nebo počítači. Pokud kamera nemá tuto funkci, je nutné záznamy přehrávat pomocí kabelů. Výstupy z kamery bývají tyto: AV, USB nebo HDMI. Ačkoli tyto kabely zřejmě znáte, pojďme si vysvětlit, který k čemu slouží. Pomocí AV propojíte kameru například k dotykovému panelu ve vozidle a záznam budete moci přehrát ihned na místě. USB propojí autokameru s počítačem nebo televizí. K televizi však lze připojit autokameru také pomocí výstupu HDMI.
Instalace autokamery
U většiny automobilů, kamer a uživatelů je instalace tak jednoduchá, že najdete vhodné místo na čelním skle nebo na palubní desce vozidla, kameru připevníte pomocí přísavky nebo lepicího držáku, který je obvykle součástí balení, a poté kameru připojíte k napájení 12 V – u starších vozidel běžně známému jako zásuvka zapalovače cigaret. Při upevňování a vedení napájecího kabelu je třeba dbát na to, aby za jízdy nepřekážel. Do kamery bude možná také nutné vložit kartu microSD, pokud je vyžadována a není předinstalována.
Složitější systémy s více kamerami mohou vyžadovat instalaci druhé zadní kamery. Někdy je to tak jednoduché, jako připevnit druhou kameru na zadní okno a vést kabel. Jiné soupravy mohou vyžadovat připevnění druhé kamery k registrační značce pomocí dvojice šroubů a vedení kabelu přes kufr do kabiny. Jiné sady s více kamerami mohou být ještě složitější. Pokud se cítíte být nad své síly, obraťte se na profesionální montážní firmu.
V případě palubních kamer, které mohou sledovat a nahrávat, když je vůz zaparkovaný – nebo pokud hledáte čistší instalaci, která neblokuje 12voltovou zásuvku – můžete zvážit pevné připojení zařízení k baterii vozu. V pojistkové skříňce vašeho vozidla obvykle najdete vhodné připojení s pojistkou. Pokud se v instalaci elektroniky do auta nevyznáte, měl by vám pomoci profesionální instalatér.
Jak očistit objektiv autokamery?
Při čištění objektivu autokamery používejte měkký, neabrazivní hadřík, který nepoškrábe povrch objektivu. Je také důležité použít odpovídající čisticí prostředek – izopropylalkohol je bezpečný pro většinu objektivů kamerových systémů, ale je lepší se poradit s výrobcem autokamery nebo s příručkou k obsluze, abyste se ujistili, že jej můžete použít. Voda a měkký hadřík jsou také bezpečnou volbou pro čištění objektivu autokamery. Je důležité, abyste se vyvarovali použití tvrdých nebo abrazivních předmětů, jako jsou štětce nebo kartáče, které by mohly poškrábat povrch objektivu. Ujistěte se také, že objektiv je dobře očištěný a suchý před tím, než ho znovu použijete.
Kolik si mám připravit peněz?
Samozřejmě velmi záleží na tom, co vše od kamery očekáváte. Pokud se tedy spokojíte s neostrým a méně kvalitním záznamem a stačí vám opravdu jen základní funkce nahrávání, vystačíte si s pár stokorunami. Pokud do kamery chcete investovat více než tisíc korun, je to určitě lepší. V této cenové relaci se už setkáte s poměrně dobrým výkonem. Pokud investujete necelé dva tisíce, získáte kameru s úhlem záběru kolem 120 stupňů a navíc bude nejspíš disponovat i nočním a parkovacím režimem. Samozřejmostí v této cenové relaci je vstup pro externí paměťové karty. Nečekejte však extrémně dobré rozlišení ani výkonnou baterii.
Pokud vám záleží právě na rozlišení a výdrži baterie, pak si připravte zhruba 5000 Kč. Kromě jmenovaných výhod získáte navíc například GPS lokátor nebo připojení přes Wi-Fi. Pochopitelně také získáte například větší úhel záběru. Existují samozřejmě i dražší modely, které mají opravdu velkou kvalitu záznamu a kromě všeho výše jmenovaného také nadstandardní funkce. Ty jsou pro běžné užívání však poměrně zbytečné.
Dostačující jsou tak auto kamery od 1000 do 5000 Kč. V této cenové relaci je pak již na vás, které funkce preferujete, a které oželíte.