
Vybíráme nejlepší meteostanicI roku 2025 v této oblasti obstáli hlavně značky Emos, Garni a Sencor
- Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepší meteostanice.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte meteostanici s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepší meteostanice, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.
Nejlepší domácí meteostanice zvládnou to, co aplikace pro chytré telefony nedokážou. Přesně vám řeknou, jaké počasí panuje u vás doma, na farmě, ve škole nebo ve firmě, a to v reálném čase na základě měření atmosférických podmínek, jako je teplota, relativní vlhkost, barometrický tlak, srážky, rychlost a směr větru. Mohou se také připojit k internetu, takže můžete sledovat povětrnostní podmínky odkudkoli a sdílet své poznatky s ostatními nadšenci do počasí.
Na trhu najdete základní modely s pár běžnými funkcemi, ale i propracované meteostanice, kde odečtete celou řadu zajímavých údajů. Jaká varianta bude ta pravá pro vaše použití, zjistíte po zodpovězení několika jednoduchých otázek. Pro výběr konkrétního modelu se hodí návod týkající se důležitých parametrů, který naleznete níže.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2025
Lidovka
Sencor SWS 1918
Meteostanice Sencor SWS 1918: Metostanice Sencor SWS 1918 Meteostanice je oblíbeným doplňkem, díky kterému budete mít neustále přehled o počasí. …
Více info zdeCena: 299 KčZlatá střední cesta
Sencor SWS 5800
Meteostanice Sencor SWS 5800:Plánujete si čas podle předpovědi počasí? Potom vás jistě zaujme domácí meteostanice Sencor, se kterou zjistíte, jaký …
Více info zdeCena: 959 KčVítěz testu
GoGEN ME 3565 SMART
Meteostanice GoGEN ME 3565 SMART: Vyberte značku JVC Hyundai GoGEN Meteostanice GoGEN ME 3565 SMART Úvod Hlavní informace Technická specifikace Není …
Více info zdeCena: 1 998 KčPro náročné
GARNI 2055 Arcus – Wi-Fi – 2. generace
Meteostanice GARNI 2055 Arcus – Wi-Fi – 2. generace:Chcete vědět, jaké bude počasí? Pak by vás mohla zaujmout profesionální meteostanice …
Více info zdeCena: 8 889 KčCo si promyslet před výběrem meteostanice
Předtím, než se začnete probírat nabídkou nejrůznějších meteostanic, ujasněte si následující otázky. Odpovědi na ně vám pomohou s rozhodováním a úspěšným výběrem přístroje, který skutečně využijete.
- Využijete meteostanici, nebo potřebujete jen venkovní teploměr?
- Jaké údaje chcete sledovat?
- Hledáte moderní digitální přístroj, nebo spíše oceníte mechanické zařízení?
- Kolik jste ochotni utratit za meteostanici?
Nákupní rádce – videonávod
Nejlepší meteostanice do baráku podle testu z 15 nejlepších roku 2025
Typy domácích meteostanic
V rámci meteostanic se můžeme setkat s několika různými typy. Hlavní rozdíl je ve způsobu, jak získávají data o počasí a aktuálně panujících podmínkách. Každá z variant mé své výhody i nevýhody. Podívejte se, jaká varianta může být vhodná právě pro vás.
Domácí meteostanice s připojením na internet
Moderní meteostanice se připojí k počítači nebo fungují bezdrátově po spojení s Wi-Fi. Velkou část dat získávají právě přes internet, kde si vyberete místo, kde chcete sledovat počasí. Některé moderní varianty umožňují automatickou lokalizaci a detekci místa, kde se aktuálně nachází.
Hlavní výhodou těchto meteostanic je možnost ukazovat nejenom aktuální podmínky, ale i předpověď počasí na několik dní dopředu získanou z internetového zdroje. Přesnost se liší v závislosti na tom, odkud meteostanice čerpá data. Nevýhodou může být ukazování dat platných pro danou větší oblast, které se však mohou lišit ve vaší konkrétní lokalitě.
nejlevnější a nejlepší meteostanice
Meteostanice pro měření barometrického tlaku
V případě těchto meteostanic získáte údaj o počasí v aktuálním místě díky čidlu pro měření přímo zabudovaném v přístroji. Měření barometrického tlaku umožňuje ukazovat víceméně přesná data pro konkrétní oblast. V nabídce najdete základní přístroje, ale i rozšířené varianty s dalšími čidly například pro měření UV záření, vlhkosti a podobně.
Kromě sledování hodnot v aktuálním čase existují i typy s vývojem atmosférického tlaku zobrazovaném v podobě grafu. Vidíte tak, k jakým změnám docházelo v horizontu 12 až 24 hodin.
Meteostanice využívající systém Meteotime
Další variantou jsou meteostanice fungující na základě švýcarského systému Meteotime. Předpověď počasí se aktualizuje dvakrát denně na základě aktuálních měření a predikcí pro danou lokalitu. Získané hodnoty ukazují teplotu vzduchu, vlhkost, ale i například rychlost větru.
Tyto stanice nemusí být připojené na internet. Nevýhodou může být zhoršené fungování v oblastech hor či odlehlých místech.
Kombinované typy meteostanic
Buď se můžete rozhodnout, že vám stačí výhody a funkce, které nabízí výše uvedené typy, nebo se pustíte do hledání kombinovaných variant. Ty v sobě mohou mít barometrická čidla a zároveň být připojené k internetu pro zobrazování předpovědi počasí na následující dny. Díky kombinaci různých měření získáte přesnější data, případně můžete využívat více funkcí.
Důležité parametry pro výběr domácí meteostaniceUž víte, z jakých jednotlivých typů můžete vybírat. Teď zbývá zaměřit se na konkrétní parametry odlišující jednotlivé modely domácích meteostanic.
Velikost a typ displeje
Od meteostanice očekáváte sledování určitých údajů. Na trhu jsou dostupné modely s různými displeji. Velikost a typ displeje patří mezi základní parametr pro úspěšný výběr. Pro pohodlné používání i ve tmě jsou vhodné meteostanice s podsvícením displeje. To může být viditelné neustále, ale mohou se rozsvěcet pouze po stisknutí tlačítka. Rozdílné jsou i typy displejů.
- LCD displej – spotřebují méně energie, ale pro nepřetržité svícení většinou musí být připojené do zdroje elektrické energie
- TFT displej – výhodou je možnost nastavení jasu, kontrastu a nejrůznější úpravy zobrazení dat
- LED displej – údaje se zobrazují barevné, mohou být doplněné ikonami
- A. displej – nachází se u moderních meteostanic, mají vysoký kontrast pro velmi dobrou čitelnost
Dosah čidla
Většina domácích meteostanic funguje na základě čidla, které snímá hodnoty. Čidel může být i více, takže vidíte, jaké počasí je venku a jaké podmínky panují například uvnitř domu. Připojení čidel může být s pomocí kabelu. To je však poměrně nepraktické, a proto se dnes spíše objevují modely s bezdrátovými čidly.
U variant s bezdrátovým připojením čidel si všímejte, jaký je maximální dosah. Většinou bývá okolo 30 metrů, ale pro sledování například klimatu ve skleníku najdete i modely s dosahem přes 100 metrů. Nadstandardní dosah se přirozeně promítá do zvyšující se ceny nejlepší meteostanice, takže pokud chcete čidlo umístit pouze v blízkosti domu, není třeba připlácet za dosah, který nevyužijete.
Uvedený rozsah se vztahuje na otevřený venkovní prostor. Kvalita a rychlost přenosu se snižuje, pokud jsou mezi přijímací částí a snímačem pevné nebo kovové překážky. Doporučujeme počítat s rezervou minimálně 10 metrů, pro případ překážek. Kam umístit externí čidlo meteostanice? Nejdůležitější informace naleznete v uživatelské příručce. Obecně se doporučuje najít takové místo, kde snímač není na přímém slunci, je chráněn před deštěm a není vystaven nadměrným rozmarům počasí. V opačném případě může časem dojít k materiálnímu poškození snímače a je důležité vyhýbat se místům, kde může dojít ke zkreslení teploty (příliš nízko u země, blízko potoka za domem, na větrném místě, …).
Sledované údaje
Když hledáte domácí meteostanici, jistě máte představu o tom, jaké údaje chcete sledovat. Sepište si, co je pro vás nejdůležitější a u každého modelu, který se vám bude zamlouvat, si ověřte, že nabízí přesně tyto funkce.
Meteostanice pro domácí použití může sloužit jako ukazatel těchto údajů:
- teplota – základní údaj, který má snad každá meteostanice, většina modelů ukazuje teplotu venku i vevnitř na základě dvou různých čidel.
- vlhkost vzduchu – údaj o tom, kolik vody se nachází ve vzduchu v podobě vodní páry, když prší, je relativní vlhkost vzduchu 100%.
- tlak vzduchu – hodnota závisí na nadmořské výšce a aktuálním počasí, změna tlaku vyvolává změnu počasí.
- srážky – jaké množství srážek napršelo, případně kolik má napršet u modelu ukazujících předpověď.
- rychlost větru – pro snímání aktuální rychlosti větru je potřeba další čidlo.
- UV záření – pro změření UV záření slouží speciální čidlo, případně se zobrazují data dostupná přes internet
- východ a západ slunce – přesný čas západu a východu slunce, data bývají získávána hlavně přes Meteotime
- měsíční fáze – pomocí ikonky uvidíte, jestli je zrovna úplněk či jiná fáze
- pocitová teplota – vypočítaná pomocí teploty vzduchu a relativní vlhkosti
- čas – většina modelů meteostanic zobrazuje aktuální rádiový čas a může tak sloužit i jako hodiny
Kolik stojí meteostanice a kde ji koupit
Na trhu najdete meteostanice v různých cenových relacích. Základní modely stojí běžně od 500 korun. Opravdu propracované chytré domácí meteostanice s mnoha funkcemi můžete pořídit až za částky přesahující 4 000 korun. Ideální poměr ceny a výkonu záleží na tom, co vše od meteostanice očekáváte.
Domácí meteostanice pořídíte v kamenných obchodech s elektrem a na internetu. Před nákupem si důsledně ověřte všechny důležité parametry z návodu uvedeného výše. Vyplatí se zvolit značku ověřeného výrobce s přístroji s dobrými recenzemi.
Výhody domácí meteostanice
Nejvýznamnější výhody domácích meteorologických stanic lze shrnout do sedmi klíčových bodů:
- Monitorování počasí v reálném čase.
- Přesná předpověď (pro vaši lokalitu).
- Globální integrace a sdílení dat.
- Snadné používání.
- Pohodlí a komfort.
- Vzdálený přístup.
- Cenová dostupnost.
Jak udržovat a čistit meteostanici
Několik tipů pro čištění a údržbu domácí meteostanice:
- Pokud se vám zdá, že se přesnost stanice snižuje, je třeba provést opětovnou kalibraci a hodnoty znovu porovnat s okolními meteorologickými stanicemi.
- Na základě pokynů výrobce je třeba senzory správně udržovat.
- Nejlepšími čisticími prostředky pro údržbu meteorologických stanic jsou antistatické utěrky, silikonové spreje a alkohol.
- Po dokončení čištění musí být všechny šrouby a upevňovací prvky dotaženy do původního stavu.
Pavlina Novakova
Pekný článok! Myslím si, že táto stránka prináša veľmi užitočné informácie o výbere najlepšej domácej meteostanice. Je dôležité zvážiť rôzne faktory, ako pripojiteľnosť, dosah čidiel a údaje, ktoré je možné sledovať. Rovnako ma zaujalo aj pripojenie meteostanice k internetu. Celkovo tento článok poskytuje komplexný návod na výber správnej meteostanice. Ďakujem za zdieľanie!
Redakce DoBaraku.cz
Děkujeme za zpětnou vazbu