image

Nejlepší elektrocentrála recenze & test + nákupní poradce 2022

 • Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepší elektrocentrály.
 • Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější elektrocentrálu s nejlepším poměrem cena – kvalita.
 • Po výběru nejlepší elektrocentrály, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.

Elektrocentrála: jaký typ je vhodný do domácnosti a jaký na venkovní akce?

Pokud potřebujete dostat elektrickou energii tam, kde není žádná elektrická přípojka, je nutné využít elektrocentrály. Stejně tak jsou elektrocentrály používané jako záložní zdroj elektrické energie pro případ výpadků na místech jako jsou například nemocnice.

Jsou to stroje, které jsou vybavené spalovacím motorem nebo fungují na plyn či olej. Rozdělit je můžeme právě podle toho, na jaké palivo fungují. Jde o elektrocentrály naftové, benzínové, olejové nebo plynové. Dále je lze dělit podle pohyblivosti na elektrocentrály stacionární a mobilní. Další možné dělení elektrocentrál jet na rámové a invertorové. Pojďme se nyní na jednotlivé druhy podívat trochu podrobněji.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2022

Lidovka

TVARDY Benzínová rámová elektrocentrála 2 HP/720 W

Elektrocentrála TVARDY Benzínová rámová elektrocentrála 2 HP/720 W: Benzínová rámová elektrocentrála TVARDY vyniká svým multifunkčním …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 6 499 Kč

Vítěz testu

Zlatá střední cesta

Jednofázová profesionální elektrocentrála GENERGA SP3H AVR

Elektrocentrála Jednofázová profesionální elektrocentrála GENERGA SP3H AVR: Malá benzínová elektrocentrála střídavého napětí GENERGA SP3H AVR je …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 22 990 Kč

Pro náročné

RATO R3000iE-2

Elektrocentrála RATO R3000iE-2: INVERTOROVÁ ELEKTROCENTRÁLA RATO – 3,0 kW – oblíbená a osvědčená elektrocentrála – …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 31 483 Kč

Rámové elektrocentrály

Jsou většinou levnější variantou a využití najdou pro napájení motorových strojů, světel nebo zdrojů tepla. Název napovídá, že okolo motoru, který je důležitou součástí elektrocentrály, je kovový rám. Tyto elektrocentrály jsou většinou hlučné a navíc s nimi nelze napájet spotřebiče jako počítač a podobně. Vhodné jsou na zahradu nebo například na stavbu.

Invertorové elektrocentrály

Tento typ má motor ukrytý v plášti. Vypadají jako kufr a určené jsou právě pro elektroniku, jako jsou počítače nebo třeba lékařské přístroje. Jejich cena je vyšší. Vhodné jsou do uzavřených prostor. Nejen kvůli velikosti, ale také vzhledem k tiššímu provozu. Jejich výkon je však nižší než u rýmových elektrocentrál.

Naftové elektrocentrály

Dieselové elektrocentrály jsou většinou velké a těžké. Mají však vysoký výkon a hodí se například pro dlouhodobější provoz. Ideální jsou na venkovní akce nebo třeba na stavby. Jejich cena je poměrně vysoká. Lze z nich však napájet hned několik spotřebičů najednou.

Benzínové elektrocentrály

Jde o nejčastěji poptávaný typ. Oproti naftovým jsou mnohem lehčí a menší. Nepočítejte s nimi však na dlouhodobý provoz, hodí se spíše na méně náročné akce. Pro využití na zahradě nebo ve stavebnictví jsou však dostačující.

Olejové elektrocentrály

Jak název napovídá, tyto elektrocentrály využívají k vytváření elektrické energie olej. Jde o typ, který se využívá hlavně jako záložní zdroj malých objektů. V domácnostech se s nimi často nesetkáte. Olejové elektrocentrály jsou vysoce výkonné.

Plynové elektrocentrály

Stejně jako některé vozy i elektrocentrály mohou být poháněné LPG. Oproti jiným jde o ekologičtější variantu. Náklady na provoz jsou nízké. Využít je lze v domácnosti nebo na zahradě.

Nejlepší elektrocentrály podle testu spotřebitelů v roce 2022

1.místo

TVARDY Benzínová rámová elektrocentrála 2 HP/720 W

Elektrocentrála TVARDY Benzínová rámová elektrocentrála 2 HP/720 W: Benzínová rámová elektrocentrála TVARDY vyniká svým multifunkčním …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 6 499 Kč

2.místo

Jednofázová profesionální elektrocentrála GENERGA SP3H AVR

Elektrocentrála Jednofázová profesionální elektrocentrála GENERGA SP3H AVR: Malá benzínová elektrocentrála střídavého napětí GENERGA SP3H AVR je …

Více info zde
★★★★★★★★★★91%
Cena: 22 990 Kč

3.místo

RATO R2000iS-2

Elektrocentrála RATO R2000iS-2: INVERTOROVÁ ELEKTROCENTRÁLA RATO – 1,8 kW – oblíbená a osvědčená elektrocentrála značky …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 18 853 Kč

4.místo

RATO R1250iS-3

Elektrocentrála RATO R1250iS-3: INVERTOROVÁ ELEKTROCENTRÁLA RATO – 1,0 kW – oblíbená a osvědčená elektrocentrála značky …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 15 292 Kč

5.místo

RATO R3000iE-2

Elektrocentrála RATO R3000iE-2: INVERTOROVÁ ELEKTROCENTRÁLA RATO – 3,0 kW – oblíbená a osvědčená elektrocentrála – …

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 31 483 Kč

Myslete na rezervu výkonu

Při výběru je důležité uvažovat nad tím, na co budeme elektrocentrálu používat. Její výkon by měl být vždy o něco vyšší než výkon připojených spotřebičů. Pokud budete připojovat stroje s elektromotory, je potřeba, aby byl výkon centrály o 30% vyšší. U domácích spotřebičů jako jsou televize nebo rádia je vhodné, aby byl výkon vyšší až dvakrát, stejně jako u zářivek nebo vrtaček, řetězových pil a podobně. Naopak u rychlovarné konvice, fénu nebo elektrického topení stačí, pokud bude výkon stejně velký. Největší rezervu pak potřebují vodárny a mrazničky. Tady je nutné, aby byl výkon centrály až pětkrát větší.

Důležité je myslet na druh fáze

Zatímco některé elektrocentrály vyrábějí pouze jednofázový proud, výkonnější stroje dokáží proud vyprodukovat i ve třech fázích. Pro běžné domácí práce vám samozřejmě stačí pouze jedna fáze, je však vhodné si uvědomit, co na centrálu budete chtít připojit. Obecně platí, že třífázové elektrocentrály jsou vhodné na stavbu.

Nezapomeňte na spotřebu

Při koupi elektrocentrály nezapomeňte zjistit údaj, který se zaměřuje na spotřebu. Výrobci ji většinou udávají v množství paliva na motohodinu. Spotřeba je ovlivněná množstvím energie, kterou stroj dodává. Tím pádem je jasné, že pokud si chcete pořídit výkonnou centrálu, budou náklady na její provoz vyšší, protože bude vyšší i spotřeba paliva.

nejlevnější a nejlepší elektrocentrály

1.místo

RATO R1250iS-3

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 15 292 Kč

Důležitá je i výbava

Při výběru byste měli brát zřetel také na její funkce a výbavu. Vhodné je, pokud má elektrocentrála podvozek, ten bude příjemný pro přemisťování hlavně u těžších přístrojů. Ideálně by měla mít také výstup pro nabíjení baterie, olejové čidlo a voltmetr. Výstup pro nabíjení se vám bude hodit hlavně v případě, že elektrocentrálu budete používat při delším pobytu v přírodě. Olejové čidlo je dobrý sluha, který automaticky vypne motor, pokud bude hladina oleje příliš malá. Voltmetr zase hlídá, aby nedošlo k překročení napětí.

Pro vaše pohodlí si pak můžete vybrat elektrocentrály s displejem, dálkovým ovládáním a digitálním měřičem motohodin. Některé elektrocentrály nabízí i GSM modul. Displej vám samozřejmě ukáže veškeré potřebné informace pohodlně a na jednom místě.  Dálkové ovládání se vám bude hodit, pokud bude elektrocentrála vzdálená a vy ji budete chtít na dálku zapnout nebo vypnout. Digitální měřič motohodin je skvělým sluhou, který za vás hlídá dobu, kdy je potřeba naplánovat servis. GSM modul je už opravdu vymožeností. Díky tomuto modulu vás nejlepší elektrocentrála o svém stavu dokáže informovat formou SMS zpráv.

Kam s ní?

Před užíváním je vhodné vědět také, kam je dobré elektrocentrálu umístit a kam ji určitě nedávat. Důležitý je samozřejmě přístup vzduchu. Ten je důležitý pro sání motoru i jeho chlazení. Pokud na tuto podmínku nebudete myslet, může se vám motor přehřát. Volný prostor je potřeba také pro odchod nebezpečných spalin. Myslete také na to, že elektrocentrála je poměrně hlučná. V domácnosti je tak ideální dát ji mimo obytnou plochu.

Co můžete provozovat na Elektrocentrále?

Přenosné elektrocentrály jsou obecně určeny k napájení menších elektronických zařízení a spotřebičů, od telefonů a stolních ventilátorů až po výkonná pracovní světla a přístroje CPAP. Věnujte pozornost odhadovaným watthodinám, které jednotlivé značky uvádějí ve svých specifikacích, abyste zjistili, který model má největší smysl pro to, co chcete napájet.

Pokud společnost uvádí, že její přenosná elektrocentrála má 200 watt-hodin, měla by být schopna napájet zařízení s výkonem 1 W po dobu přibližně 200 hodin. Zvažte vždy výkon zařízení nebo zařízení, které chcete napájet, a poté počet watt-hodin, který by vaše přenosná napájecí stanice měla mít.

Jaké jsou hlavní výhody elektrocentrály?

 • Dodávka elektřiny bez ohledu na okolnosti – elektrocentrýly jsou určeny k tomu, abyste měli vždy k dispozici elektřinu, ať se děje cokoli. To znamená, že problémy s elektrickou sítí pro vás již nebudou kritické, vzhledem k tomu, že budete neustále zálohováni autonomním řešením, které je stoprocentně účinné.
 • Rozloučení se ztrátami – spoléhání se na zálohu elektrocentrály ve vaší firmě vám umožní zapomenout na časové ztráty a ztráty produktivity předpokládané výpadky proudu.
 • Větší autonomie, více možností – při použití řešení distribuce energie, jako je elektrocentrála, již nejste závislí na omezeních daných infrastrukturou elektrické sítě. To znamená větší klid a především větší svobodu při vymýšlení vašich podnikatelských projektů a jejich realizaci.
 • Umožňuje vám větší mobilitu – elektrocentrála vám umožní mít k dispozici napájení v oblastech, kde chybí elektrická síť. Proto odstraňují překážky při realizaci projektů a přispívají k rozvoji odlehlých nebo znevýhodněných oblastí.
 • Váš projekt je v režii – v současné době se konstrukce elektrocentrál přizpůsobuje potřebám klientů a vlastnostem jejich projektů. Podle svých požadavků si budete moci vybrat: mezi motory na různá paliva, mezi stacionárními nebo mobilními generátory, mezi hybridními a lodními generátory a také mezi různými profily dodávaného výkonu a použití.
 • Další bezpečnostní vrstva – důsledky výpadku napájení přesahují pouhou otázku produktivity. Náhlý výpadek může způsobit vážné poškození našich zařízení a strojů, a tomu lze předejít, pokud máme k dispozici zálohu, kterou poskytuje nouzová elektrocentrála.
 • Přispívá k udržitelnosti – na rozdíl od velkého dopadu, který zanechávají emise produkované tepelnými elektrárnami, nabízejí generátorové soupravy model výroby energie, který stále více umožňuje zanechávat co nejmenší ekologickou stopu. Současný trend představují generátory využívající paliva s nízkými emisemi CO2, jako je zemní plyn nebo zkapalněný ropný plyn (LPG). Navíc se jedná o zařízení s nízkou hlučností, která neprodukují žádné zvukové znečištění.
 • Jedná se o investici, která se vyplatí – elektrocentrála vám poskytne mimořádně hodnotnou službu a bude ji poskytovat po dlouhou dobu. S největší pravděpodobností budete mít při vhodném používání a údržbě bezpečnou a dlouhodobou investici.
 • Efektivnější výroba energie – pomocí distribučních řešení, jako jsou elektrocentrály, se daří ztráty snižovat.
 • Ušetříte na spotřebě – elektrocentrály umožňují snížit náklady tím, že pomáhají řídit poptávku po elektřině hospodárnějším způsobem. Můžete je například používat jako zálohu v době špičky, abyste se vyhnuli nadměrné spotřebě. Podle výpočtů můžete v tomto časovém úseku ušetřit až 40 %.
 • Jednou z dalších funkcí, kterou ocení mnoho majitelů domů, je možnost sledovat výkon elektrocentrály pomocí aplikace, která je k dispozici pro systémy iOS i Android, umožňuje odkudkoli sledovat, jak efektivně váš napájecí box nabíjí a vybíjí energii, a v reálném čase sledovat příkon a výkon.

Zdroje:
https://www.renogy.com/blog/what-to-look-for-in-a-portable-power-station/
https://genesalenergy.com/en/communication/articles/10-benefits-of-having-a-power-generator-set/
https://www.cnet.com/home/energy-and-utilities/best-portable-power-stations/

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (6)

Alexandr Tomi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *