Vybíráme Nejlepší elektrocentrálU 2025 recenze & test + nákupní poradce 2025
- Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepší elektrocentrály.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější elektrocentrálu s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepší elektrocentrály, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.
Jsou obvykle vybavena spalovacím motorem, který je poháněn naftou, benzínem, olejem nebo plynem, a generátorem, který vyrábí elektrickou energii. Elektrocentrály se dělí na stacionární a mobilní. Stacionární elektrocentrály jsou umístěné na pevném místě a slouží k výrobě elektrické energie pro určitou lokalitu. Mobilní elektrocentrály jsou přenosné a slouží k výrobě elektrické energie v různých místech.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2025
Lidovka
TVARDY Benzínová rámová elektrocentrála 2 HP/720 W
Elektrocentrála TVARDY Benzínová rámová elektrocentrála 2 HP/720 W: Benzínová rámová elektrocentrála TVARDY vyniká svým multifunkčním využitím. Vhodná je na stavbu, …
Více info zdeCena: 4 149 KčZlatá střední cesta
Heron 8896220 elektrocentrála digitální invertorová 5,4 HP / 3,2 kW
Elektrocentrála Heron 8896220 elektrocentrála digitální invertorová 5,4 HP / 3,2 kW: Digitální invertorová elektrocentrála Heron 8896220 zajistí zdroj energie na …
Více info zdeCena: 24 990 KčVítěz testu
Könner & Söhnen KS 4100i EG
Elektrocentrála Könner & Söhnen KS 4100i EG: Pokud sháníte spolehlivou elektrocentrálu, doporučíme vám Könner & Söhnen KS 4100i EG. Pracuje jak …
Více info zdeCena: 33 017 KčPro náročné
Könner & Söhnen KS 8100i EG
Elektrocentrála Könner & Söhnen KS 8100i EG: Pokud sháníte spolehlivou elektrocentrálu, doporučíme vám Könner & Söhnen KS 8100i EG. Pracuje jak …
Více info zdeCena: 49 756 KčRámové elektrocentrály
Rámové elektrocentrály jsou většinou levnější a jednodušší než invertorové elektrocentrály. Jsou vybaveny spalovacím motorem a kovovým rámem kolem motoru. Rámové elektrocentrály jsou vhodné pro napájení motorových strojů, světel a dalších zařízení, která nevyžadují příliš přesného napětí. Nejsou však vhodné pro napájení citlivých elektronických zařízení, jako jsou počítače, neboť jsou hlučné a neprodukují přesně stabilizované napětí.
Invertorové elektrocentrály
Invertorové elektrocentrály jsou složitější a dražší než rámové elektrocentrály. Mají motor ukrytý v plášti a jsou vhodné pro napájení citlivých elektronických zařízení, jako jsou počítače nebo lékařské přístroje. Invertorové elektrocentrály jsou menší a tišší než rámové elektrocentrály, takže se hodí do uzavřených prostor. Jejich výkon je však nižší než u rámových elektrocentrál.
Naftové elektrocentrály
Dieselové elektrocentrály jsou zařízení, která jsou poháněna naftou a jsou schopna vytvářet elektrickou energii. Jsou obvykle velká a těžká, ale mají vysoký výkon a jsou vhodná pro dlouhodobý provoz. Dieselové elektrocentrály se hodí například pro venkovní akce nebo stavby, ale jejich cena bývá poměrně vysoká. Díky svému vysokému výkonu lze z dieselových elektrocentrál napájet několik spotřebičů současně.
Benzínové elektrocentrály
Benzínové elektrocentrály jsou zařízení, která jsou poháněna benzínem a jsou schopna vytvářet elektrickou energii. Jsou obvykle menší a lehčí než dieselové elektrocentrály, ale jejich výkon je nižší a nejsou vhodné pro dlouhodobý provoz. Benzínové elektrocentrály se hodí například pro krátkodobé akce nebo pro použití na zahradě nebo ve stavebnictví, kde nejsou nároky na vysoký výkon.
Olejové elektrocentrály
Olejové elektrocentrály jsou zařízení, která jsou poháněna olejem a jsou schopna vytvářet elektrickou energii. Jsou obvykle využívány jako záložní zdroj pro malé objekty, ale v domácnostech se s nimi méně často setkáváme. Olejové elektrocentrály jsou vysoký výkonné a jsou schopné vytvářet dostatečné množství elektrické energie pro malé objekty.
Plynové elektrocentrály
Elektrocentrály mohou být poháněné LPG (plynem ze zkapalněného zemního plynu), což je ekologičtější varianta než některé jiné druhy paliv. Navíc, náklady na provoz elektrocentrály poháněné LPG jsou obvykle nižší než náklady na provoz elektrocentrály poháněné například benzínem nebo dieselovým palivem. LPG elektrocentrály jsou proto vhodné pro použití v domácnostech nebo na zahradách, kde potřebujete dodávat elektrickou energii bez přístupu k elektrické síti.
Nejlepší elektrocentrály podle testu spotřebitelů v roce 2025
Myslete na rezervu výkonu
Při výběru je důležité uvažovat i o tom, jaké spotřebiče budeme připojovat k elektrocentrále a vybrat si takovou, která bude mít dostatečný výkon pro tyto spotřebiče. Výkon centrály by měl být vždy o něco vyšší než výkon připojených spotřebičů, ale u některých spotřebičů, jako jsou stroje s elektromotory nebo vodárny, je nutné vybrat centrálu s vyšším výkonem – až o 30% nebo dokonce až pětkrát vyšším. Vždy je dobré se poradit s prodejcem nebo odborníkem, abyste si vybrali vhodnou elektrocentrálu pro vaše potřeby.
Důležité je myslet na druh fáze
Zatímco některé elektrocentrály vyrábějí pouze jednofázový proud, výkonnější stroje dokáží proud vyprodukovat i ve třech fázích. Pro běžné domácí práce vám samozřejmě stačí pouze jedna fáze, je však vhodné si uvědomit, co na centrálu budete chtít připojit. Obecně platí, že třífázové elektrocentrály jsou vhodné na stavbu.
Nezapomeňte na spotřebu
Při koupi elektrocentrály nezapomeňte zjistit údaj, který se zaměřuje na spotřebu. Výrobci ji většinou udávají v množství paliva na motohodinu. Spotřeba je ovlivněná množstvím energie, kterou stroj dodává. Tím pádem je jasné, že pokud si chcete pořídit výkonnou centrálu, budou náklady na její provoz vyšší, protože bude vyšší i spotřeba paliva.
nejlevnější a nejlepší elektrocentrály
Důležitá je i výbava
Při výběru byste měli brát zřetel také na její funkce a výbavu. Vhodné je, pokud má elektrocentrála podvozek, ten bude příjemný pro přemisťování hlavně u těžších přístrojů. Ideálně by měla mít také výstup pro nabíjení baterie, olejové čidlo a voltmetr. Výstup pro nabíjení se vám bude hodit hlavně v případě, že elektrocentrálu budete používat při delším pobytu v přírodě. Olejové čidlo je dobrý sluha, který automaticky vypne motor, pokud bude hladina oleje příliš malá. Voltmetr zase hlídá, aby nedošlo k překročení napětí.
Pro vaše pohodlí si pak můžete vybrat elektrocentrály s displejem, dálkovým ovládáním a digitálním měřičem motohodin. Některé elektrocentrály nabízí i GSM modul. Displej vám samozřejmě ukáže veškeré potřebné informace pohodlně a na jednom místě. Dálkové ovládání se vám bude hodit, pokud bude elektrocentrála vzdálená a vy ji budete chtít na dálku zapnout nebo vypnout. Digitální měřič motohodin je skvělým sluhou, který za vás hlídá dobu, kdy je potřeba naplánovat servis. GSM modul je už opravdu vymožeností. Díky tomuto modulu vás nejlepší elektrocentrála o svém stavu dokáže informovat formou SMS zpráv.
Kam s ní?
Před užíváním je vhodné vědět také, kam je dobré elektrocentrálu umístit a kam ji určitě nedávat. Důležitý je samozřejmě přístup vzduchu. Ten je důležitý pro sání motoru i jeho chlazení. Pokud na tuto podmínku nebudete myslet, může se vám motor přehřát. Volný prostor je potřeba také pro odchod nebezpečných spalin. Myslete také na to, že elektrocentrála je poměrně hlučná. V domácnosti je tak ideální dát ji mimo obytnou plochu.
Co můžete provozovat na Elektrocentrále?
Přenosné elektrocentrály jsou obecně určeny k napájení menších elektronických zařízení a spotřebičů, od telefonů a stolních ventilátorů až po výkonná pracovní světla a přístroje CPAP. Věnujte pozornost odhadovaným watthodinám, které jednotlivé značky uvádějí ve svých specifikacích, abyste zjistili, který model má největší smysl pro to, co chcete napájet.
Pokud společnost uvádí, že její přenosná elektrocentrála má 200 watt-hodin, měla by být schopna napájet zařízení s výkonem 1 W po dobu přibližně 200 hodin. Zvažte vždy výkon zařízení nebo zařízení, které chcete napájet, a poté počet watt-hodin, který by vaše přenosná napájecí stanice měla mít.
Jaké jsou hlavní výhody elektrocentrály?
Dodávka elektřiny bez ohledu na okolnosti – elektrocentrály jsou navrženy tak, aby poskytovaly neustálý zdroj elektřiny, takže problémy s elektrickou sítí už nemusí být kritické.
Eliminace ztrát – používání elektrocentrály jako zálohy vám umožní eliminovat časové ztráty a ztráty produktivity způsobené výpadky proudu.
Větší autonomie a možnosti – použitím řešení distribuce energie, jako je elektrocentrála, nejste závislí na omezeních elektrické sítě. To znamená větší volnost a možnosti při plánování podnikatelských projektů a jejich realizaci.
Větší mobilitu – elektrocentrály vám umožňují mít k dispozici napájení v oblastech, kde není elektrická síť, což odstraňuje překážky při realizaci projektů a podporuje rozvoj odlehlých nebo znevýhodněných oblastí.
Možnost přizpůsobení projektům – elektrocentrály se mohou přizpůsobit potřebám klientů a vlastnostem jejich projektů, takže si můžete vybrat mezi různými modely s různými palivy, stacionárními nebo mobilními generátory, hybridními a lodními generátory a různými profily dodávaného výkonu a použití.
Další bezpečnostní vrstva – výpadek napájení může způsobit vážné poškození zařízení a strojů, a to lze předejít pomocí zálohy, kterou poskytuje nouzová elektrocentrála.