image

Vybíráme nejlepší motorkářské oblečení 2024 15 nejpopulárnějších modelů 2024

  • Šetřete peníze, čas a nervy při výběru nejlepšího motorkářského oblečení.
  • Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, vyberte nejlepší motorkářské oblečení s nejlepším poměrem cena – kvalita.
  • Po výběru nejlepšího motorkářského oblečení, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.

Návod, jak vybrat nejlepší motorkářské oblečení

Každý správný motorkář jistě ví, že pořádná kombinéza je základ. Dřívější striktně kožené oblečení je dnes doplněno moderními materiály, propracovanými střihy a dalšími novinkami, které se starají o to, aby jízda na motorce byla o kousek bezpečnější.

Při jízdě na motorce nejste chráněni podobně jako v autě. Motorkářské oblečení proto musí splňovat kromě naplnění vašich estetických požadavků i dvě další kritéria. Musí vás ochránit před povětrnostními vlivy a zmírnit následky případného pádu.

A jak si poradit s výběrem nejlepší motorkářské kombinézy? Nápovědou vám může být právě tento návod.

Co si ujasnit před výběrem motorkářského oblečení

Pro úspěšný výběr vhodného motorkářského oblečení, které bude nejenom drsně vypadat, ale hlavně zastane svůj účel, si dopředu zodpovězte následující otázky:

  • Kde budete jezdit?
  • Jakou máte velikost?
  • Využijete celou kombinézu, nebo chcete zvlášť kalhoty a bundu?

Jak se změřit pro správnou velikost bundy na motorku?

Když se hledá bunda na motorku, většina lidí si automaticky vybere bundu podle velikosti košile. To sice může v některých případech fungovat, ale kvalitní jezdecká bunda je často velkou investicí, a proto chcete, aby dobře seděla. Pokud věnujete několik minut tomu, abyste si správně změřili několik klíčových rozměrů, můžete pak tato čísla použít k tomu, abyste si hned napoprvé vybrali správnou bundu. To platí zejména v případech, kdy si bundu nemůžete fyzicky vyzkoušet, například při nakupování online.

Většina výrobců motocyklových bund má velikostní tabulku, která vám pomůže přesně zjistit, jakou velikost nosíte. Mějte také na paměti, že ne všichni výrobci používají stejný systém určování velikostí, někteří mohou používat tradičnější velikost malá, střední nebo velká, jiní mohou vycházet z délky hrudníku nebo paží, zatímco další mohou používat něco úplně jiného.

Obvykle se setkáte s tím, že většina výrobců má tabulku, která porovnává jejich velikost s ostatními velikostními systémy (např. americkým nebo evropským), aby vám pomohla najít správnou velikost. Další věcí, kterou je třeba mít na paměti, je to, že styl nebo typ bundy, který si vyberete, může sedět také trochu jinak. Například bunda pro cestovní motocykly může být trochu volnější nebo šetrnější než bunda pro silniční motocykly, která může mít užší/těsnější střih.

Co je důležité u motorkářského oblečení

Hlavním účelem oblečení na motorku je zvýšit bezpečnost. Zároveň však může dobře vybraný motorkářský komplet poskytnout i komfort a pohodlí při ježdění. Před koupí vybraného kusu motorkářského oblečení si proto ověřte několik věcí.

Chrániče

Protože je cílem motorkářského oblečení zajišťovat větší bezpečnost při jízdě na motorce a ochránit při případném pádu, jsou chrániče nezbytně nutné. Aby mohly dobře posloužit, musí perfektně sedět na daném místě. Dražší a propracovanější motorkářské oblečení bývá vyladěno z pohledu pevnosti chráničů a jejich přilnutí na určeném místě. To vše ovšem za předpokladu, že si vyberete správnou a dobře padnoucí velikost oblečení.

Pevnost rukávů

Ochranu rukou zajišťují nejen rukávy bundy, případně kombinézy, ale také rukavice. Většinou se kolem nich zapínají manžety. Ujistěte se, že mají pevný mechanismus zapínání. Není moc příjemné, když se během jízdy rozepínají suché zipy.

Ventilační otvory

Otvory pro ventilaci jsou důležité hlavně pro letní používání, kdy se hodí trochu vyvětrat v jinak uzavřeném kompletu. Otevírání funguje s pomocí zipu a je dobré vyzkoušet, jestli jsou všechny otvory dobře dostupné i z pozice vsedě na motorce.

Límec

Výšku límce si hlídejte hlavně v případě, kdy nechcete, aby vám do kombinézy zatékalo. Komplet či motorkářskou bundu s vysokým límcem si rozhodně vyberte v případě, kdy máte v plánu jednou za čas vyjet i v horším počasí.

Jak vybrat nejlepší motorkářskou kombinézu

Hlavní výhodou motorkářské kombinézy je fakt, že vám nepotáhne na záda a během případného pádu se nikam neposune. Moderní varianty jsou inspirovány a neustále vylepšovány na základě motoristického sportu a kromě klasických materiálů, jakým je kůže a textil se přidávají i nejrůznější novinky v podobě umělých vláken a nových technologií. Motorkářská kombinéza může být jednodílná i dvoudílná. Pravidla výběru ideální varianty jsou však víceméně stejná.

Kdy zvolit kožené oblečení na motorku

Kožené oblečení představuje klasiku mezi oděvy vhodnými pro ježdění na motorce. Není se čemu divit, protože jde o materiál pevný, odolný a zároveň krásně vypadající. Nespornou předností koženého motorkářského oblečení je maximální bezpečnost. Kožené oblečení je perfektní pro jízdu po silnicích.

Nevýhodou může být horší pohodlí, některé oděvy se hůře oblékají a nejsou příliš elastické. V létě bývá v kožené soupravě velké teplo. K dispozici jsou hlavně dvoudílné kožené motorkářské kombinézy a kalhoty a bundy z kůže.

Kdy vybrat textilní motorkářské oblečení

Moderní textilní oblečení se téměř dokáže vyrovnat vlastnostem kůže a navíc nabízí další přednosti. Co se týká bezpečnosti, většinou bývají lepší kožené oděvy. Ovšem z pohledu komfortu a praktičnosti je lepší textilní motorkářské oblečení. Dá se využívat po celý rok, kdy je i letní ježdění komfortní díky přítomnosti ventilačních otvorů. Zimní komplety jsou vybaveny zateplovací vložkou. Většina nabízeného textilního oblečení na motorku již obsahuje účinné chrániče. Cenově bývá oblečení z textilu o něco levnější, ale záleží na zvolené značce a modelu.

Pro textilní oblečení se rozhodněte v případě, že jezdíte na výlety a do terénu, kde je textil vhodnější v porovnání s kůží.

Design

Když máte krásnou a vymazlenou motorku, jistě na ní chcete i dobře vypadat. Není nic špatného orientovat se při výběru motorkářské kombinézy podle vzhledu. Ovšem nemělo by se jednat o jediné kritérium, ale pouze o doplněk, který je v pořadí důležitosti až za volbou materiálu, vhodné velikosti a funkčnosti.

Kritérium ceny

Jak správně vyprat textilní motorkářské oblečení

Odstraňte všechny odnímatelné tepelné podšívky a vyjměte brnění z kapes. Ty jsou obvykle přístupné pomocí suchých zipů, ačkoli k některým zádovým chráničům se lze dostat pouze rozepnutím vnitřních zipů ve spodní části páteře. Zapněte hlavní zip, kapsy a všechny větrací otvory nebo nastavovací popruhy.

Vložte textilní motorkářské oblečení do pračky a přidejte dávku specializovaného prostředku na čištění tkanin. NEPOUŽÍVEJTE práškové prací prostředky ani nepřidávejte změkčovače tkanin, odstraňovače skvrn nebo bělidla. Nastavte cyklus na 40 ℃ a vyperte. Na konci pracího cyklu nechte soupravu podruhé vymáchat.

Motorkářské oblečení můžete sušit v sušičce nebo ji nechat uschnout na šňůře. Pokud zvolíte možnost sušení na šňůře, sušte soupravu v sušičce po dobu 20 minut na šetrném cyklu, aby se znovu aktivovala vodoodpudivá vrstva vnějšího pláště.

Pokud nemůžete sušit v bubnové sušičce, použijte žehličku. Mezi žehličku a motorkářské oblečení vložte ručník a nastavte žehličku na teplý režim bez páry. Tím se pokusíte reaktivovat vodoodpudivou úpravu na skořepině.

Nastříkejte na vnější povrch trochu vody. Pokud stéká, váš pokus o reaktivaci odpuzující látky se zdařil. Pokud se vsákne, je třeba obnovit vodoodpudivou vrstvu. V takovém případě na čistou a suchou výstroj znovu naneste reprofilační sprej abyste měli co největší šanci udržet výstroj v suchu.

Kolik stojí motorkářské oblečení a kde ho koupit

Pokud si chcete pořídit kvalitní motorkářskou kombinézu, počítejte s tím, že ceny začínají od 5 000 korun. Opravdu kvalitní model z těch nejlepších materiálů propracovaný do detailů může stát klidně i přes 30 000 korun. V závislosti na konkrétních modelech vychází v některých případech cenově výhodněji právě nákup motorkářské kombinézy v porovnání s pořízením kalhot a bundy zvlášť.

Ceny za bundy na motorku se pohybují od 1 000 korun do přibližně 20 000 korun. Motorkářské kalhoty pořídíte v cenovém rozpětí od 700 do 15 000 korun. Motorkářské oblečení pořídíte snadno ve specializovaných prodejnách motorkářského vybavení a na internetu. Rozhodně nedoporučujeme vybírat v neoficiálních obchodech!

Ohodnoťte tento příspěvek!
4.2/5 (5)

Redakce DoBaraku.cz

Redakce DoBaraku.cz

Tento článek byl vytvořen odbornou redakcí magazínu DoBaraku.cz, která pro Vás zhotovuje nezávislé testy, recenze a odborné články na produkty, které jsou užitečné ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *