
Nejlepší domácí ventilátor Recenze a test roku 2022 + nákupní poradce
- Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepšího domácího ventilátoru.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější domácí ventilátor s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepšího domácího ventilátoru, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2022
Lidovka
Orava SF-19
Ventilátor Orava SF-19:Nejen v tropických dnech, kdy se marně snažíte vyvětrat byt či kancelář, vám tuto starost pomůže vyřešit stojanový …
Více info zdeCena: 489 KčZlatá střední cesta
TRISTAR VE-5952
Ventilátor TRISTAR VE-5952: Díky stojanovému ventilátoru se budete doma či v kanceláři cítit příjemně i během horkých letních dnů. Výkonný …
Více info zdeCena: 1 699 KčVítěz testu
Beper P206VEN150
Ventilátor Beper P206VEN150:Zejména v tropických dnech, kdy je marná každá snaha dokonale vyvětrat, v bytě, domě i kanceláři, vám bez …
Více info zdeCena: 2 499 KčPro náročné
Dyson AM07
Ventilátor Dyson AM07: Sloupový ventilátor Dyson AM07 umožňuje plynule nastavit úroveň proudění vzduchu. Díky svému jednoduchému designu se ventilátor DYSON …
Více info zdeCena: 7 990 KčNávod, jak vybrat domácí ventilátor
Když je venku zima, tak jednoduše přitopíme. Horší to je během horkých letních dní a nocí, kdy skoro není možné snížit teplotu v místnosti, protože i venku je vedro a větrání nepomáhá. Řešením může být klimatizace, případně domácí ventilátory.
S těmi nejlepšími ventilátory můžete mít doma pohodlí každý měsíc v roce i bez klimatizace. A existují modely vhodné pro každý rozpočet a každou domácnost. Je třeba poznamenat, že většina ventilátorů funguje pouze na principu cirkulace stávajícího vzduchu, nikoliv jeho ochlazování, ale posílení tohoto proudění vzduchu ve vašem prostoru má velký vliv na eliminaci potu, snížení tělesné teploty a vytvoření pocitu příjemného vánku putujícího domem.
A podle čeho vybírat domácí ventilátor, aby se vám podařilo zvolit nejvhodnější a hlavně účinný přístroj? Důležitých parametrů, které se vyplatí sledovat, je hned několik. Jejich přehled najdete níže v praktickém návodu, s jehož pomocí jistě vyberete nejlepší domácí ventilátor pro příjemné ochlazení.
Jak jsme testovali?
S potěšením můžeme oznámit, že jsme měli ideální podmínky pro testování. Konkrétně se jednalo o horký červnový týden a dvoupatrový dům s velmi rozdílnými požadavky, včetně kanceláře v prvním patře s minimálním prostorem a velkého obývacího pokoje se sklonem k zadržování tepla jako ve skleníku.
Došlo k několika objevům. Zcela nově jsme ocenili přenosnost – ventilátory, které lze rychle přenášet z jedné místnosti do druhé, jsou darem z nebes.
Uvědomili jsme si také, jak užitečné je nastavení určené pro noční použití, a to nejen proto, že nám umožnilo naprogramovat vypnutí ventilátoru po určité době. Spíše jde o další aspekty, které minimalizují riziko rušení, ať už jde o snížený jas obrazovky u digitálních displejů nebo speciální, velmi tiché režimy.
Nejlepší domácí ventilátory pro letní i zimní počasí, které můžete zakoupit v roce 2022
Jak vybírat domácí ventilátor
Každé teplejší léto v porovnání s předchozím nutí výrobce přicházet se stále novými modely ventilátorů. Na výběr máte z různých typů. Pro maximální spokojenost s nově pořízeným ventilátorem se soustřeďte zejména na následující faktory.
- Kam ventilátor umístíte? Na stůl, do rohu, na stěnu?
- Jak velká je místnost, kterou má domácí ventilátor ochlazovat? Podle toho vybíráte výkon.
- Režimy a rychlosti pro pohodlné ovládání a nastavení podle potřeby
- Nezapomeňte sledovat hlučnost ventilátoru.
nejlevnější a nejlepší domácí ventilátory
Typy ventilátorů
Domácí ventilátory je možné rozdělit na jednotlivé typy na základě vzhledu a místa, pro které jsou určené. Každá varianta má své přednosti i nevýhody a hodně záleží na tom, co se bude hodit zrovna vám.
Stolní ventilátory
Praktické ventilátory na stůl jsou skladné, jednoduché na ovládání a patří k levnějším variantám. Místo umístění může být na stole, skříni, poličce a podobně. Jsou určené pro použití ve větší blízkosti, takže mají poměrně malý průměr a většinou i nižší výkonnost.
Vzhledem k tomu, že půjde o větrák, který budete mít téměř na dosah ruky, snažte se zvolit model s co možná nejnižší hlučností. Praktickou vlastností je možnost nastavení směru ventilátoru. Nevýhodou může být nestabilita a určité nebezpečí, že dítě či zvíře ventilátor položený na stole prostě shodí.
Stropní ventilátory
Výkonným a estetickým řešením, které nikde nepřekáží, nemůžete ho převrhnout a neohrozí ani děti a domácí mazlíčky, jsou stropní ventilátory. Jak už název napovídá, jde o přístroje umístěné přímo na stropu, kde se točí a rozhání vzduch. Většina modelů má i funkci pro celoroční fungování, kdy v zimě pomáhají naopak dostat teplý vzduch dolů a prohřát celou místnost.
Jejich nevýhodou je nepřenosnost. Bývají také dražší, ale za to jsou výkonné a dají se umístit téměř kamkoliv. Většina modelů je připravena i pro použití v ložnici, takže jsou tiché. V rámci údržby stačí jednoduše otřít od nečistot.
Stojanové ventilátory
Jde o ventilátory na větším stojanu, které zpravidla bývají i širší do průměru. Používají se do větších prostor. Při výběru tohoto typu si všímejte, zda je dostatečně stabilní, což je při umístění na zemi a dlouhém stojanu velmi potřeba. Hodit se může model s nastavitelnou výškou.
Nejsou sice ideální pro přenášení, ale v určité míře se s nimi dá manipulovat a přesouvat je v rámci místností. Pozor si dejte na jejich hlučnost, která může být u některých modelů větší.
Sloupové ventilátory
V zásadě jsou velmi podobné stojanovým ventilátorům, ale místo stojanu zakončeného vrtulí jde o sloupek s mřížkou, přes kterou proudí vzduch. Díky tomu jsou skladnější, bývají stabilnější a mají více elegantní vzhled.
Velkou výhodou je i snadné přenášení. Většina modelů se otáčí v určitých úhlech pro osvěžení většího prostoru. Kromě jednoduchých typů se v této kategorii setkáte i s propracovanými ventilátory, které navíc obsahují nejrůznější filtry, speciální programy a široké možnosti nastavení. Většinou jsou navíc velmi tiché. Nevýhodou však může být nižší výkonnost.
Nástěnné domácí ventilátory
V tomto případě jde o specifický typ ventilátorů, který je určený především pro vyhánění vzduchu pryč z místnosti. Používá se do místností, kde nejsou okna nebo do koupelny pro větrání za účelem snížení vlhkosti a zápachu. Nevýhodou je horší čištění a efektivita pro případné ochlazení větší místnosti je poměrně malá.
USB ventilátory
Jsou malé, skladné, velmi dobře se přenáší a využijete je v kanceláři i na cestách. USB ventilátory jsou poháněny energií z USB portu připojeného do elektrického zařízení. Mají slabý výkon, ale protože se dají umístit hned na stůl například vedle počítače, mohou být příjemným osvěžením. Jejich nevýhodou je možnost použití jen ve spolupráci s počítačem.
Důležité parametry pro výběr ventilátoru
Pro úspěšný výběr toho nejlepšího ventilátoru je vhodné znát několik důležitých parametrů. Pokud si je při prohlížení nabídky pohlídáte, jistě nesáhnete vedle a v létě se budete těšit z přístroje přinášejícího příjemné osvěžení.
Velikost místnosti
Před tím, než se vůbec pustíte do prohlížení nabídky s ventilátory, ujasněte si, v jaké místnosti bude umístěný. Hledáte výkonný přístroj do obývacího pokoje, nebo si vystačíte s malým stolním ventilátorem do kanceláře? Zkuste si vypočítat objem místnosti a následně vynásobte 8x pro použití v kuchyni a koupelně nebo 2x pro použití v jiných místnostech. Získáte představu o tom, jaký by měl být minimální výkon ventilátoru z pohledu množství vzduchu, které jím proteče.
Nastavitelné rychlosti
Domácí ventilátory s funkcí nastavitelných rychlostí má širší možnosti využití. Pouze jedna či dvě varianty rychlosti totiž nejsou vhodné pro případ, kdy chcete ventilátor přesouvat a efektivně využívat v několika různých místnostech.
Minimální počet rychlostí by měl být 3. Většinou platí, že čím lepší model ventilátoru, tím více nabízí rychlostí případně stylů proudění vzduchu.
Hlučnost
Jde o důležitou informaci hlavně v případě, že toužíte po ventilátoru s možností použití v ložnici. I v jiných místnostech nám jde o to, aby byl ventilátor tichý a nijak nás nerušil. Ideální jsou modely s hlučností do 30 dB. Naopak raději se vyhněte ventilátorům se zvukem hlasitějším než 50 dB, protože jejich použití může být po čase otravné až nepříjemné.
Spotřeba energie
Protože v letních dnech chceme mít ventilátor puštěný klidně pořád, aby nás chladil, hodí se znát i údaj o jeho spotřebě elektrické energie. Vyšší spotřeba však většinou souvisí s větším výkonem, s čímž je potřeba počítat.
Obecně jsou však moderní domácí ventilátory úspornými zařízeními s příkonem kolem 40 až 50 W za hodinu, což nijak výrazně neovlivní účet za energie.
Bezpečnost
Hlavně pro použití v domácnosti s dětmi a domácími zvířaty sledujte bezpečnostní vlastnosti ventilátoru. V případě stojanových modelů si ověřte, že jsou dostatečně stabilní. Přístup k točícím se lopatám ve vrtuli by měl být dostatečně zabezpečený hustou mřížkou, přes kterou se dětský prstík neprotáhne. Opravdu moderní a propracované typy mají i bezpečnostní senzory, takže se vypnou v případě, že se někdo nebo něco dotýká mřížky.
Čištění a údržba
Nikdo nechce, aby na něj špinavý ventilátor hnal vzduch obohacený o prach a jiné nečistoty. Z toho důvodu se při výběru vhodného modelu podívejte i jednoduchost údržby a čištění. Ventilátor s vrtulí stačí očistit pomocí hadříku. Komplikovanější čištění může být u sloupových ventilátorů s mřížkou, které jsou navíc často vybaveny i vzduchovým filtrem, a ten je potřeba jednou za čas vyměnit.
Kolik stojí domácí ventilátory a kde je koupit
Konkrétní cena za ventilátor se odvíjí podle vybraného typu. Nejlevnější základní malé stolní ventilátory pořídíte od 200 korun. Propracované modely hlavně sloupových ventilátorů s výbornými parametry a více funkcemi můžete pořídit od 1 000 do 4 000 korun.
Domácí ventilátory zakoupíte v prodejnách s elektrem a na internetu. V případě ventilátorů se nejvíce prodávají právě v letním období, takže se může vyplatit zauvažovat nad jejich pořízením mimo hlavní sezónu, kdy mohou být dostupné za výhodnější ceny.
Zdroj:
https://www.tollbrothers.com/blog/benefits-of-ceiling-fans-in-your-home/