
Vybíráme nejlepší kompresor 2025 porovnání 15 top kompresorů v roce 2025, jak a který si vybrat?
- Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepšího kompresoru.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější kompresor s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepšího kompresoru, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.
Vítěz testu spotřebitelů roku 2025
Lidovka
Zlatá střední cesta
Vítěz testu
Pro náročné
Kolik vzduchu potřebuji?
Jak již bylo řečeno, jednou z otázek, kterou je třeba se zabývat před koupí, je množství stlačeného vzduchu, který budete potřebovat. Tento parametr udávají výrobci kompresorů v litrech za minutu. A jak vlastně přijdete na to, kolik stlačeného vzduchu budete potřebovat? Musíte sečíst spotřebu jednotlivých úkonů. V domácnosti se vám bude týkat zejména huštění pneumatiky, stříkání malých ploch a ofukování. Na to je potřeba 50 až 160 l/min. Pokud máte i méně výkonné pneumatické nářadí nebo kupujete kompresor na montážní pracoviště, tak budete potřebovat asi 100 až 260 l/min. Pro stříkání větších ploch, NC stroje s nižší spotřebou a středně výkonné pneumatické nářadí potřebujete 260 až 410 l/min. Největší množství stlačeného vzduchu potřebují samozřejmě pneuservisy, profesionální provozy, NC stroje a výkonné pneumatické nářadí. V posledních jmenovaných případech je vhodné mít k dispozici 410 až 660 l/min.
Nejlepší kompresory na základě využití a spokojenosti spotřebitelů v roce 2025
Na co se zaměřit před koupí?
Před tím, než začnete vybírat konkrétní kompresor, je důležité odpovědět si na několik zásadních otázek. Důležité je vědět, jakou kvalitu stlačeného vzduchu potřebujete a kolik ho budete potřebovat. Samozřejmě nejdůležitější je, zda budete potřebovat nepřetržité dávky stlačeného vzduchu a také frekvence používání. Rozdíl totiž samozřejmě je, pokud s kompresorem budete pracovat denně nebo pokud ho potřebujete jen k občasnému nafouknutí pneumatik u vozu či kola.
nejlevnější a nejlepší kompresory
Druhy kompresorů
Pístové kompresory
Pístové kompresory jsou vhodné v případě, že nepotřebujete trvalou dodávku vzduchu. Tyto kompresory nemohou běžet nepřetržitě. Takový provoz by je nejen nebezpečně zahříval, ale samozřejmě také postupně ničil. Lze je libovolně zapínat a vypínat. Hovoříme však o pístových kompresorech pro domácnosti. Pokud si však pořídíte profesionální pístový kompresor, nepřetržitý provoz je možný.
Tento druh kompresoru stlačuje vzduch pístem, který se pohybuje ve válci tam a zpátky. Pístem pohybuje kliková hřídel, kterou pohání elektromotor. Právě pohybem se vzduch nasává a stlačuje. Jedním otvorem se do válce dostane, druhým je vyháněný do tlakové nádoby. Této nádobě se říká vzdušník. Jakmile je naplněný, tlakový spínač zavelí k vypnutí. Pokud však tlak klesne pod nastavený limit, spínač se okamžitě aktivuje a zapne kompresor.
Jde o mobilní přístroje, které jsou většinou na kolečkách a mají držadlo. Manipulace s nimi je tedy velmi jednoduchá. Jde o menší a levnější variantu kompresorů. Vhodné jsou právě do domácností nebo malých dílen, protože se hodí jen na občasné využívání nebo přerušovaný provoz. Počítejte však s tím, že jde o hlučnější variantu kompresorů. Alespoň v případě, že nekoupíte odhlučněný typ.
Pístové kompresory lze ještě dále dělit, a to na olejové a bezolejové. V případě olejového pístového kompresoru slouží olej k mazání pístu. V bezolejovém mazání není potřeba. Místo toho má kompresor těsnící a třecí kroužky.
Šroubový kompresor
Šroubový kompresor je vhodný pro nepřetržitou dodávku stlačeného vzduchu. Libovolné vypínání a zapínání by ho ničilo. Šroubový kompresor neběží ve vhodné provozní teplotě, olej v kompresoru chladne a dostává se do něj vlhko. Pak se změní jeho vlastnosti, špatně maže a kompresor se může poškodit. Výkon tohoto kompresoru lze regulovat frekvenčním měničem. Ten mění otáčky a dle potřeby zvyšuje, případně snižuje výkon kompresoru.
Jak název napovídá, ve šroubovém kompresoru mají hlavní roli dva šrouby. Uvnitř kompresoru se odvalují dva do sebe zapadající šrouby, které pohání elektromotor. Prostor mezi nimi se při otáčení neustále zmenšuje a vzduch se v nich stlačuje. Nástroj přitom z jedné strany nasává vzduch z venku a na druhé straně vytlačuje stlačený vzduch do vzdušníku. Výkon šroubového kompresoru lze regulovat pomocí frekvenčního měniče.
Šroubové kompresory jsou celkově tišší než pístové kompresory. Další výhodou je jejich odolnost a dlouhá životnost. Za to jsou však přístroje mnohem těžší a jejich cena je vyšší. Tento typ kompresorů se hodí spíše do větších dílem a do průmyslových provozů.
I v tomto případě lze pořídit olejovou a bezolejovou verzi. Olej tu slouží k odvodu tepla a mazání stroje. Olej je však oddělený od vzduchu, který je navíc ještě filtrovaný. Bezolejové šroubové kompresory jsou chlazené vstřikováním kapaliny.
Výhody pístového a šroubového kompresoru
Výhody šroubového kompresoru:
- Vysoká účinnost kolem 96 %
- Nižší náklady na výrobu stlačeného vzduchu
- Různé provozní režimy k nastavení podle pracovního zatížení (týdenní provoz, víkendový provoz)
- Dálkové monitorování a ovládání
- Vysoká spolehlivost
- Vysoká životnost
- Jednoduchá obsluha
- Malé rozměry
- Nízká hladina hluku
- Vhodné pro nepřetržité (nepřerušované) použití
Výhody pístového kompresoru:
- Nízké pořizovací náklady
- Nízké servisní náklady
- Mobilní
- Jednoduché ovládání
Kvalita vzduchu
Jsou provozy, kde ve vzduchu nesmí zůstat ani nepatrná stopa oleje. Může jít o zdravotnictví, výrobny potravin nebo výčep piva. Pak je nutné zakoupit bezolejový model kompresoru. Pokud potřebujete opravdu kvalitní vzduch, je vhodné vybrat si kompresor, který má sušičku vzduchu. Pokud vám mohu radit, lepší vzduch vždy nabídnou šroubové kompresory, které obsahují i filtr vzduchu.
Bezolejové kompresory využívají různé technologie, které obejdou potřebu oleje. U kompresorů mazaných olejem se olej používá v kompresní komoře k chlazení a utěsnění vzduchu. U bezolejových kompresorů se bez ohledu na typ použité technologie v kompresní komoře nikdy nepoužívá žádný olej. Tím se eliminuje riziko kontaminace a zajišťuje se 100% čistota vzduchu!
Kromě zcela bezrizikového provozu patří mezi hlavní výhody volby bezolejového kompresoru následující:
- Nízké náklady – ušetříte náklady na výměnu oleje i na zařízení používaná k čištění a oddělování oleje od vzduchu, jako jsou odlučovače oleje, filtrační zařízení a zařízení na úpravu kondenzátu.
- Šetrnost k životnímu prostředí – bezolejové kompresory jsou v souladu s mezinárodními předpisy o ochraně životního prostředí lépe než mazané systémy, což z nich činí ekologicky ohleduplnou volbu.
- Nízké nároky na údržbu – žádný olej a méně pohyblivých částí znamená méně údržby a méně oblastí, kde se mohou vyskytnout problémy.
- Kvalita vzduchu s certifikací ISO
- Tichý design – díky omezenému množství pohyblivých částí produkují méně hluku a vibrací.
Očekávaná životnost kompresoru
Co když ušetříte 10-20 % tím, že si koupíte kompresor v místním velkoobchodě nebo si koupíte úsporný průmyslový kompresor a ten vydrží jen polovinu toho, co jiný kompresor? Opravdu jste ušetřili? Některé značky kompresorů pro podnikatele jsou navrženy tak, aby vydržely 10krát déle než jiné, a obvykle je v ceně velmi malý rozdíl.
Nekupujte kompresor, pokud vám prodejce není schopen sdělit údaje o jeho předpokládané životnosti. Pokud to neví, požádejte ho, aby zavolal výrobci. Platí pravidlo, že za každou korunu, kterou utratíte za lepší nebo větší kompresor, pravděpodobně v dlouhodobém horizontu ušetříte 2 – 3 koruny. Kromě nákupu kvalitního kompresoru, který vám zajistí dlouhou životnost, si můžete koupit i větší kompresor. Například pokud je pro vaši aplikaci minimální požadovaná velikost kompresoru 10 HP, pořiďte si kompresor o výkonu 15 HP, protože bude pracovat asi o 2/3 více a bude mnohem chladnější, takže může vydržet dvakrát déle. Při nákupu kompresoru zvažte, kolik stojí jedna hodina jeho životnosti.
Kompresory pro domácí použití – pořizovací cena
Cena kompresoru pro domácí použití se může velmi lišit v závislosti na jeho výkonu a dalších funkcích. Obecně platí, že čím vyšší je výkon kompresoru, tím dražší bývá jeho pořizovací cena. Výběr konkrétního kompresoru by měl být založen na vašich potřebách a zvažovat byste měli jaký výkon potřebujete pro vaše úkoly, jak často ho budete používat a jakou kvalitu zpracování a funkce očekáváte.
V závislosti na značce, výkonu a dalších funkcích, se pořizovací cena kompresoru pro domácí použití může pohybovat průměrně od tisíce korun až do desítek tisíc korun. Nicméně, na trhu existuje mnoho cenově dostupných kompresorů s výkonem vhodným pro běžné domácí použití, které se pohybují v cenové relaci od 500 do 3 500 Kč.
Zdroj:
https://www.compair.com/en-gb/oil-free-compressors
https://housegrail.com/how-much-does-a-good-air-compressor-cost/
https://www.alup.com/en/know-your-air/piston-vs-screw-compressor