image

Vybíráme nejlepší kompresor porovnání 15 top kompresorů v roce 2022, jak a který si vybrat?

 • Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepšího kompresoru.
 • Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější kompresor s nejlepším poměrem cena – kvalita.
 • Po výběru nejlepšího kompresoru, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.

Kompresor, společník do každé domácnosti

Kompresory jsou přístroje, které slouží hlavně k nahuštění pneumatiky u motocyklů nebo různých druhů vozů. Využít se dají samozřejmě i k nafouknutí cyklistického kola, nafukovacích lodí, případně dalšího sportovního vybavení. V dnešní době je kompresor takřka běžnou součástí domácností, tedy přesněji technických místnosti nebo garáží. Vzhledem k tomu, že správně by se pneumatiky na voze měly kontrolovat každých čtrnáct dní, není od věci mít kompresor opravdu neustále po ruce. Ačkoli samozřejmě vždy můžete z tohoto důvodu zajet na čerpací stanici, kde nahuštění pneumatik zkontrolujete a případně využijete zdejší přístroj.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2022

Lidovka

Verk 24019

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 469 Kč

Zlatá střední cesta

Greenworks GD24AC

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 2 056 Kč

Vítěz testu

Comprecise H3/24

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 3 190 Kč

Pro náročné

Powerplus POWX1735

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 3 990 Kč

Kolik vzduchu potřebuji?

Jak již bylo řečeno, jednou z otázek, kterou je třeba se zabývat před koupí, je množství stlačeného vzduchu, který budete potřebovat. Tento parametr udávají výrobci kompresorů v litrech za minutu. A jak vlastně přijdete na to, kolik stlačeného vzduchu budete potřebovat? Musíte sečíst spotřebu jednotlivých úkonů. V domácnosti se vám bude týkat zejména huštění pneumatiky, stříkání malých ploch a ofukování. Na to je potřeba 50 až 160 l/min. Pokud máte i méně výkonné pneumatické nářadí nebo kupujete kompresor na montážní pracoviště, tak budete potřebovat asi 100 až 260 l/min. Pro stříkání větších ploch, NC stroje s nižší spotřebou a středně výkonné pneumatické nářadí potřebujete 260 až 410 l/min. Největší množství stlačeného vzduchu potřebují samozřejmě pneuservisy, profesionální provozy, NC stroje a výkonné pneumatické nářadí. V posledních jmenovaných případech je vhodné mít k dispozici 410 až 660 l/min.

Nejlepší kompresory na základě využití a spokojenosti spotřebitelů v roce 2022

1.místo

Stanley DST 100/8/6

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 3 844 Kč

2.místo

Bestway 62076 Dual 230 V/12 V

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 509 Kč

3.místo

EXTOL PREMIUM 8891875

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 1 053 Kč

4.místo

Güde Airpower 200/10/5

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 3 690 Kč

5.místo

MyProject CQB-1800D

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 1 499 Kč

6.místo

Scheppach HC 16 w

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 2 290 Kč

7.místo

FILSON 20.242

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 628 Kč

8.místo

9.místo

Procraft LK107

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 1 094 Kč

10.místo

FLEX CI 11 18.0 506648

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 3 092 Kč

11.místo

Scheppach HC 6

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 3 499 Kč

12.místo

Worx WX092

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 2 990 Kč

13.místo

Black & Decker MTNF9-XJ

Více info zde
★★★★★★★★★★95%
Cena: 1 090 Kč

14.místo

OMPRECISE OLT-89/6

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 3 788 Kč

15.místo

Compass 07203 Tornado 12V

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 649 Kč

Na co se zaměřit před koupí?

Před tím, než začnete vybírat konkrétní kompresor, je důležité odpovědět si na několik zásadních otázek. Důležité je vědět, jakou kvalitu stlačeného vzduchu potřebujete a kolik ho budete potřebovat. Samozřejmě nejdůležitější je, zda budete potřebovat nepřetržité dávky stlačeného vzduchu a také frekvence používání. Rozdíl totiž samozřejmě je, pokud s kompresorem budete pracovat denně nebo pokud ho potřebujete jen k občasnému nafouknutí pneumatik u vozu či kola.

nejlevnější a nejlepší kompresory

1.místo

Bestway 62076 Dual 230 V/12 V

Více info zde
★★★★★★★★★★85%
Cena: 509 Kč

2.místo

EXTOL PREMIUM 8891875

Více info zde
★★★★★★★★★★81%
Cena: 1 053 Kč

3.místo

MyProject CQB-1800D

Více info zde
★★★★★★★★★★83%
Cena: 1 499 Kč

4.místo

FILSON 20.242

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 628 Kč

5.místo

6.místo

Procraft LK107

Více info zde
★★★★★★★★★★82%
Cena: 1 094 Kč

7.místo

Black & Decker MTNF9-XJ

Více info zde
★★★★★★★★★★82%
Cena: 1 090 Kč

8.místo

Compass 07203 Tornado 12V

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 649 Kč

9.místo

PARKSIDE PKZ 180 C5

Více info zde
★★★★★★★★★★81%
Cena: 1 599 Kč

10.místo

Hoteche HT690006

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 598 Kč

Druhy kompresorů

Pístové kompresory

Pístové kompresory jsou vhodné v případě, že nepotřebujete trvalou dodávku vzduchu. Tyto kompresory nemohou běžet nepřetržitě. Takový provoz by je nejen nebezpečně zahříval, ale samozřejmě také postupně ničil. Lze je libovolně zapínat a vypínat. Hovoříme však o pístových kompresorech pro domácnosti. Pokud si však pořídíte profesionální pístový kompresor, nepřetržitý provoz je možný.

Tento druh kompresoru stlačuje vzduch pístem, který se pohybuje ve válci tam a zpátky. Pístem pohybuje kliková hřídel, kterou pohání elektromotor. Právě pohybem se vzduch nasává a stlačuje. Jedním otvorem se do válce dostane, druhým je vyháněný do tlakové nádoby. Této nádobě se říká vzdušník. Jakmile je naplněný, tlakový spínač zavelí k vypnutí. Pokud však tlak klesne pod nastavený limit, spínač se okamžitě aktivuje a zapne kompresor.

Jde o mobilní přístroje, které jsou většinou na kolečkách a mají držadlo. Manipulace s nimi je tedy velmi jednoduchá. Jde o menší a levnější variantu kompresorů. Vhodné jsou právě do domácností nebo malých dílen, protože se hodí jen na občasné využívání nebo přerušovaný provoz. Počítejte však s tím, že jde o hlučnější variantu kompresorů. Alespoň v případě, že nekoupíte odhlučněný typ.

Pístové kompresory lze ještě dále dělit, a to na olejové a bezolejové. V případě olejového pístového kompresoru slouží olej k mazání pístu. V bezolejovém mazání není potřeba. Místo toho má kompresor těsnící a třecí kroužky.

Šroubový kompresor

Šroubový kompresor je vhodný pro nepřetržitou dodávku stlačeného vzduchu.  Libovolné vypínání a zapínání by ho ničilo. Šroubový kompresor neběží ve vhodné provozní teplotě, olej v kompresoru chladne a dostává se do něj vlhko. Pak se změní jeho vlastnosti, špatně maže a kompresor se může poškodit. Výkon tohoto kompresoru lze regulovat frekvenčním měničem. Ten mění otáčky a dle potřeby zvyšuje, případně snižuje výkon kompresoru.

Jak název napovídá, ve šroubovém kompresoru mají hlavní roli dva šrouby. Uvnitř kompresoru se odvalují dva do sebe zapadající šrouby, které pohání elektromotor. Prostor mezi nimi se při otáčení neustále zmenšuje a vzduch se v nich stlačuje. Nástroj přitom z jedné strany nasává vzduch z venku a na druhé straně vytlačuje stlačený vzduch do vzdušníku. Výkon šroubového kompresoru lze regulovat pomocí frekvenčního měniče.

Šroubové kompresory jsou celkově tišší než pístové kompresory. Další výhodou je jejich odolnost a dlouhá životnost. Za to jsou však přístroje mnohem těžší a jejich cena je vyšší. Tento typ kompresorů se hodí spíše do větších dílem a do průmyslových provozů.

I v tomto případě lze pořídit olejovou a bezolejovou verzi. Olej tu slouží k odvodu tepla a mazání stroje. Olej je však oddělený od vzduchu, který je navíc ještě filtrovaný. Bezolejové šroubové kompresory jsou chlazené vstřikováním kapaliny.

Výhody pístového a šroubového kompresoru

Výhody šroubového kompresoru:

 • Vysoká účinnost kolem 96 % 
 • Nižší náklady na výrobu stlačeného vzduchu
 • Různé provozní režimy k nastavení podle pracovního zatížení (týdenní provoz, víkendový provoz)
 • Dálkové monitorování a ovládání
 • Vysoká spolehlivost
 • Vysoká životnost
 • Jednoduchá obsluha
 • Malé rozměry
 • Nízká hladina hluku
 • Vhodné pro nepřetržité (nepřerušované) použití

Výhody pístového kompresoru:

 • Nízké pořizovací náklady
 • Nízké servisní náklady
 • Mobilní
 • Jednoduché ovládání

Kvalita vzduchu

Jsou provozy, kde ve vzduchu nesmí zůstat ani nepatrná stopa oleje. Může jít o zdravotnictví, výrobny potravin nebo výčep piva. Pak je nutné zakoupit bezolejový model kompresoru. Pokud potřebujete opravdu kvalitní vzduch, je vhodné vybrat si kompresor, který má sušičku vzduchu. Pokud vám mohu radit, lepší vzduch vždy nabídnou šroubové kompresory, které obsahují i filtr vzduchu.

Bezolejové kompresory využívají různé technologie, které obejdou potřebu oleje. U kompresorů mazaných olejem se olej používá v kompresní komoře k chlazení a utěsnění vzduchu. U bezolejových kompresorů se bez ohledu na typ použité technologie v kompresní komoře nikdy nepoužívá žádný olej. Tím se eliminuje riziko kontaminace a zajišťuje se 100% čistota vzduchu!

Kromě zcela bezrizikového provozu patří mezi hlavní výhody volby bezolejového kompresoru následující:

 • Nízké náklady – ušetříte náklady na výměnu oleje i na zařízení používaná k čištění a oddělování oleje od vzduchu, jako jsou odlučovače oleje, filtrační zařízení a zařízení na úpravu kondenzátu.
 • Šetrnost k životnímu prostředí – bezolejové kompresory jsou v souladu s mezinárodními předpisy o ochraně životního prostředí lépe než mazané systémy, což z nich činí ekologicky ohleduplnou volbu.
 • Nízké nároky na údržbu – žádný olej a méně pohyblivých částí znamená méně údržby a méně oblastí, kde se mohou vyskytnout problémy.
 • Kvalita vzduchu s certifikací ISO
 • Tichý design – díky omezenému množství pohyblivých částí produkují méně hluku a vibrací.

Kompresory pro domácí použití – pořizovací cena

Když hledáte kompresor pro domácí použití, většinou nehledáte špičkový model. Obecně vám bude stačit něco, co má menší nádrž na vzduch, zpravidla kolem 20 litrů, možná i méně. Spíše než nejvýkonnější model vám pravděpodobně bude vyhovovat něco s menšími nároky na údržbu, protože váš kompresor nebude vidět tolik jako kompresor profesionální.

V závislosti na vašem rozpočtu a potřebách můžete rozumně očekávat, že za základní kompresor utratíte 1 500 – 8 000 Kč. Pokud používáte více pneumatického nářadí a podobně, budete se pravděpodobně chtít držet blíže horní hranici tohoto cenového rozpětí. Pokud však jen plníte pneumatiky na kole, pak vám pravděpodobně dobře poslouží něco z levnějšího spektra. Pokud vám stačí schopnost nafouknout vzduchové matrace, pneumatiky, sportovní míče a další, pak si vystačíte s levným výběrem, který stojí méně než 600 Kč.

Zdroj:
https://www.compair.com/en-gb/oil-free-compressors
https://housegrail.com/how-much-does-a-good-air-compressor-cost/
https://www.alup.com/en/know-your-air/piston-vs-screw-compressor

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (3)

Redakce DoBaraku.cz

Redakce DoBaraku.cz

Tento článek byl vytvořen odbornou redakcí magazínu DoBaraku.cz, která pro Vás zhotovuje nezávislé testy, recenze a odborné články na produkty, které jsou užitečné ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.