
Známe nejlepší kuchyňské roboty 2025 porovnání 15 nej robotů, jak a který vybrat?
- Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepšího kuchyňského robotu.
- Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte kuchyňský robot s nejlepším poměrem cena – kvalita.
- Po výběru nejlepšího kuchyňského robotu, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.
Vybíráme nejlepší kuchyňský robot řadou funkcí podobají jiným kuchyňským přístrojům, těmi jsou zejména šlehače a mixéry
Vítěz testu spotřebitelů roku 2025
Lidovka
ProfiCook KM 1197 RD
Kuchyňský robot ProfiCook KM 1197 RD :Přineste do své kuchyně větší pohodlí a usnadněte si vaření s novým kuchyňským robotem …
Více info zdeCena: 2 990 KčZlatá střední cesta
SENCOR Paul 2 STM 7740
Kuchyňský robot SENCOR Paul 2 STM 7740: Kuchyňský robot STM 7740 Není vyplněn Alternativní text k fotografii! Elegantní dokonale vybavený …
Více info zdeCena: 7 999 KčVítěz testu
Kenwood KM Titanium Chef Baker KVL85.004.BK
Kuchyňský robot Kenwood KM Titanium Chef Baker KVL85.004.BK:Select brand:Kuchyňský robot KM Titanium Chef Baker KVL85.004.BK S kuchyňským robotem Kenwood KM Titanium Chef …
Více info zdeCena: 14 990 KčPro náročné
KitchenAid Robot Artisan 5KSM175PSECU, 175 stříbrná
Kuchyňský robot KitchenAid Robot Artisan 5KSM175PSECU, 175 stříbrná:Vyzkoušejte si nové techniky vaření a připravujte si dokonalé pokrmy s novým kuchyňským …
Více info zdeCena: 19 990 KčRuční šlehač
Určen na šlehání a hnětení těsta. Má jednoduchou obsluhu sestávající se obvykle z jednoho či dvou tlačítek a velmi snadné ovládání. Kvalitnější modely mají bytelnou konstrukci, padnou dobře do ruky, je možné je postavit, i když jsou připnuté nástavce a relativně tichý provoz. Použít lze nejen na šlehání bílků, pěny či šlehačky, ale pokud má v příslušenství také nástavec tyčového mixéru, můžeme s ním připravit i koktejly či kojeneckou výživu. S mixovacím nástavcem je však už méně praktický na mixování.
Tyčový mixér
Nedocenitelný pomocník pro všechny rodiče, výborně poslouží ale i jiným kuchařům. Umí mixovat, sekat a drtit. Je jednoduchý na ovládání a díky svému ergonomickému tvaru nezabere příliš místa. Připravíme s ním domácí majonézu, rozmixujeme s ním polévky, dětské výživy, omáčky a rozdrtíme ořechy i led. Během provozu he třeba držet stisknuté tlačítko a s přístrojem nelze míchat.
Smoothie maker
Jedná se o typ mixéru, který je přímo určen pro domácí výrobu smoothie. Výhodou je velikost přístroje, nezabere příliš místa na kuchyňské lince. Smoothie makery disponují menším objemem nádoby, mnohdy v nich rozmixujeme jen jeden nápoj, nicméně u většiny přístrojů nápoj můžeme odnést rovnou v nádobě, ve které nápoj vznikl. Tím odpadá složité přelévání a zbytečné nádobí. Nevýhodou spotřebiče je, že slouží opravdu jen k tomuto jednomu účelu. Pokud chceme připravovat smoothie, ale třeba i polévky, koktejly či domácí zmrzlinu pro celou rodinu, využijeme spíše stolní mixér, jehož výhodou je velkorysý objem nádoby.
Kuchyňský robot
Opravdový kuchyňský robot je ale oproti těmto malým přístrojům o něco složitější kapitola.
Multifunknční kuchyňský robot zvládá vše, co šlehače a mixéry. Pracuje automaticky, bez nutnosti držení. Sestavení přístroje vyžaduje čas, avšak díky tomu je velmi variabilní. Přístroj je relativně těžký na každodenní přenášení a zabírá poměrně dost místa. V naprosté většině disponuje vybavením pro zpracování velkého množství všech druhů přísad. Rozhodně nepatří mezi nejlevnější přístroje. Proto jej vybírejme tak, aby splňoval vše, co od něj požadujeme, aby byl kvalitně provedený, tak aby nebyl jen lapačem prachu, ale aby se stal naším užitečným společníkem po hezkou řádku let.
Nejlepší kuchyňské roboty spotřebitelů na základě testu roku 2025
Než začnete kuchyňského robota vybírat
Ujasněte si:
- Jak často ho budete používat?
- Kde máte na robota místo – budete ho vždy uklízet nebo bude stát na lince?
- Co od něj očekáváte? Budete více šlehat, míchat a hnětat nebo snad více krouhat a strouhat?
nejlevnější a nejlepší kuchyňské roboty
Planetární kuchyňský robot versus Food procesor
Pokud přístroj budete aktivně používat několikrát do týdne a zpracovávat v něm větší množství surovin, jednoznačně se vyplatí pořídit si robot s ramenem, který umožňuje zpracování větších objemů.
V případě, že si vystačíte pouze s malým množstvím a chcete spíše krouhat zelí než hnětat těsto, můžete si pořídit robot bez ramena tzv. foodprocesor.
Planetární Kuchyňský robot
Kuchyňský robot s ramenem (kitchen machine chcete-li) disponuje celistvou nádobou, do které je ponořena šlehací metla či hnětací hák. Ty jsou umístěné na výklopném rameni. Díky planetárnímu systému metly a háky dokonale kopírují okraje mísy a zároveň se otáčí kolem své osy, díky tomu těsto vyhnětou a promíchají tak, jak bychom to ručně nezvládli.
Primárně se jedná o šlehač a hnětač, který při práci nemusíte držet v ruce. V základní výbavě se hodí zejména pro ty, koho baví pečení všeho druhu.
Tento typ přístroje však umí zpracovat větší množství pokrmů a je k němu možné dokoupit bohaté příslušenství. Některé nástavce jsou součástí balení, jiné lze dokoupit zvlášť. Z klasického robota se pak během chvíle stane mixér, mlýnek, odšťavňovač ale třeba i food procesor.
+ pracuje sám
+ šetří čas a síly při dlouhém šlehání a hnětení
+ na jemné krémy i na hutné těsto
+ možné dokoupit další nástavce
– zabírá hodně místa
– některé modely jsou těžší
Jaký je rozdíl mezi středovým sytémem a planetárním systémem?
U středového systému rotují kolem své osy jen metly. Nemusí tak dojít k dokonalému promíchání ingrediencí. Oproti tomu u planetárního systému dochází k rotaci celého systému a k dokonalému promíchání.
Food procesor
Food procesor (aneb robot bez ramene) je pracovní nádoba osazena pohyblivou osou. Na tu se nasazují různé nástavce na sekání, krouhání i strouhání. Food processory jsou často doplněny i další nádobou na mixování a díky dalším dokoupitelným nástavcům se vyrovnají kuchyňským robotům.
Usnadní každodenní vaření, jednoduše se používají a ušetří čas při přípravě ovocných a zeleninových salátů i základů omáček. Hodí se pro ty, kdo v kuchyni ocení všestranný přístroj, jenž zastane práci mnoha dalších pomocníků (mixér, struhadlo, sekáček). Pokročilejší modely umí nasekat led či vyrobit smoothie.
+ jednoduché používání
+ pro každodenní použití v kuchyni
+ rychlá příprava zeleniny
+ široký výběr dalších nástavců
– náročnější na údržbu
– poměrně hlučné
Podle čeho vybírat kuchyňského robota?
Materiál
Pokud chceme, aby nám kuchyňský robot sloužil opravdu dlouho, pak bychom se měli zaměřit na celokovové kuchyňské roboty se skleněnou či nerezovou nádobou, které mají delší životnost než plastové.
Objem mísy
Velikost mísy kuchyňského robota ukazuje, kolik surovin lze najednou připravit. Objem nádob kuchyňských robotů se pohybuje v rozmezí 0,5 litru až 7 litrů.
Čím více je členů domácnosti, tím větší množství surovin budete najednou připravovat a tím větší objem nádoby budete potřebovat. 3členné rodině postačí mísa do 3 litrů, vícečlenné rodiny už uvítají objem minimálně 4 litry.
Příkon
Ujistěte se, že vámi vybraný stroj je dostatečně výkonný, aby zvládl náročné úkoly: například hnětení tuhých těst, krájení syrové mrkve nebo drcení tvrdého sýra. V opačném případě se vystavujete riziku, že procesor nebude sekat nebo kombinovat rovnoměrně. Nebo ještě hůře, motor se spálí.
Hodnota příkonu vypovídá o množství spotřebované energie za jednotku času. Čím je příkon vyšší, tím výkonnější robot je a tím náročnější úkoly zvládne. Roboty s příkonem 500 W si poradí leda tak s ušleháním šlehačky. U příkonu 1200 W – 1400 W se můžete spolehnout, že robot zvládne vše, co od něj budete potřebovat.
Nástavce
Základní výbavu nástavců tvoří:
– šlehací (balonová) metla – na pěnu, bílky
– míchací metla – vhodná i pro míchání hustších hmot těsta na dort, polevy, krémy, náplně
– hnětací hák – k hnětení a přípravu těžkých a hutných těst (chléb, vánočka, pizza)
Rozšířené nástavce:
– nástavec na krájení a strouhání zeleniny – nastrouhá cokoli brambory, jablka…,
– mixér – pro přípravu koktejlů, smoothie, dětských příkrmů atd.
Další možnosti nástavců:
lis na ovoce, mlýnek na maso, mlýnek na mák, mlýnek na obiloviny, luštěniny a rýži, mlýnek na ořechy, kávu, bylinky a koření, nástavec na těstoviny, nástavec na krájení kostiček…
Pozor: Při výběru si předem ověřte, zda k Vámi vybranému typu kuchyňského robota výrobce umožňuje dokoupit další nástavce.
Funkce
Promyslete si, na co vlastně budete tento přístroj používat. Vystačíte-li si se základním šleháním, hnětením a mixováním, stačit Vám bude model se základní výbavou, a pamatujte, že omezená výbava by se měla projevit také na ceně. Základní funkce kuchyňského robota jsou:
- mixování
- šlehání
- hnětení
Další funkce:
- mletí
- drcení
- odšťavňování lisování
- strouhání aj.
Další užitečné funkce kuchyňských robotů
– Pojistka proti spuštění – bez řádně zavřeného krytu se robot nespustí
– Pojistka proti přehřátí – při vysokých teplotách motoru se robot sám vypne
– LCD displej – získáte dokonalý přehled o nastaveních
– Mytí v myčce – jednotlivé díly a metly lze mýt v myčce.
Vzhled
V neposlední řadě vybíráme robota podle vzhledu. Robot je rozměrný, zabírá mnoho místa a mnohdy ho máme vystavený na kuchyňské lince. Na trhu je nepřeberné množství barev, oblíbené jsou roboty například v červené barvě, ale výjimkou není ani růžová barva. Například kuchyňský robot Sencor můžete vybírat z celé škály pastelových barev.
Jak vybrat kuchyňský robot?
Kuchyňský robot vybírejte především podle velikosti, funkcí a nástavců. Při výběru je nuné zohlednit také velikost objemu mísy a příkon spotřebiče. Cena bývá ve většině případů úměrná kvalitě a příslušenství. Kovové modely jsou dražší, avšak jsou bytelnější a mají delší životnost.
Jakou značku kuchyňského robota?
Zárukou kvality jsou ověřené značky kuchyňského vybavení. Každá značka se liší nejen vzhledem, ale také způsobem provedení či počtem příslušenství. Kuchyňský robot Bosch tedy bude jiný a bude mít jiné vybavení než kuchyňský robot Kenwood. Máte-li doma spotřebiče značky ETA, kuchyňský robot ETA Gratus k nim bude pasovat i po designové stránce. Vyhlášenými pomocníky jsou roboty značky KitchenAid.
Kuchyňský robot – videonávod
VÝHODY KUCHYŇSKÉHO ROBOTA
- Kuchyňský robot vám ušetří čas.
- Díky kompaktnímu provedení zabere méně místa na uskladnění.
- Dodává se za přijatelné ceny.
- Velmi snadná obsluha.
- Kuchyni můžete odlehčit tak, že některé nástroje nahradíte kuchyňským robotem.
- Můžete se naučit mnoho receptů, které zlepší vaše vaření.
- Šetří energii, protože za vás snadno udělá práci, kterou nelze udělat ručně.
Co čistit po každém použití kuchyňského robota?
- Čepele – po každém použití omyjte čepele ručně teplou mýdlovou vodou, aby se na nich neusazovaly zbytky jídla. Drhněte od středu čepele k vnějšímu okraji, abyste se nepořezali. Pokud můžete, nedávejte čepele do myčky nádobí. Horká voda může čepele časem poškodit a dokonce roztavit plastový povlak.
- Nádoba a víko – snadný způsob, jak vyčistit nádobu kuchyňského robotu, je vymačkat na dno několik kapek prostředku na nádobí a naplnit nádobu do poloviny teplou vodou. Nasaďte víko a na několik sekund kuchyňský robot spusťte. Poté mýdlovou vodu vylijte a opláchněte. Můžete také jednoduše ponořit víko a nádobu do dřezu naplněného teplou mýdlovou vodou a vydrhnout kuchyňskou houbičkou.
- Vnitřek nože a rukojeti – uvnitř štěrbin uprostřed čepele a rukojeti procesoru mohou uvíznout potraviny. Použijte miniaturní kartáček nebo zubní kartáček, abyste se dostali do těchto těžko přístupných míst. Na kartáček naneste trochu vody a mýdla na nádobí a pak jej důkladně vydrhněte, abyste vyčistili drobky.