image

Nejlepší cyklotrenažéry v roce 2023 nezávislá recenze & test + nákupní poradce

  • Šetřete peníze, čas a nervy při hledání nejlepšího cyklotrenažéru.
  • Na základě nezávislého hodnocení spotřebitelů, zvolte nejvhodnější cyklotrenažér s nejlepším poměrem cena – kvalita.
  • Po výběru nejlepšího cyklotrenažéru, pomůžeme vybrat nejlevnější obchod.

Možná už máte doma běžecký pás, ale pro vás, jako pro cyklistu, to není ono. O tom, že jízda na kole má pozitivní vliv na naše zdraví, není pochyb. Jízda na kole je aerobním cvičením a je prevencí proti řadě civilizačních nemocí způsobených stravováním či nedostatkem pohybu. Prospívá kardiovaskulárnímu systému i pohybovému aparátu. V neposlední řadě zlepšuje fyzickou kondici. Jak jsou na tom cyklotrenažery?

Pokud i Vy máte rádi jízdu na kole a mrzí Vás, že není možné ji provozovat celoročně, vězte, že tomu tak klidně může být. Oblíbenou jízdu si můžete neomezeně dopřát, kdykoli se Vám po Vašem jednostopém parťákovi zasteskne. Řešením, jak na to, je domácí cyklotrenažér.

Vítěz testu spotřebitelů roku 2023

Lidovka

Brother BC 4660

Spinningové kolo Brother BC 4660:Kvalitní cyklistický trenažérCyklotrenažér Brother BC 4660 je ideální nástroj pro cvičení a …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 6 326 Kč

Zlatá střední cesta

Housefit Racer 70 iTrain

Spinningové kolo Housefit Racer 70 iTrain:Cyklistika je skvělý sport, jen ti nejvytrvalejší ale vyrazí ven …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 15 990 Kč

Vítěz testu

Cyklotrenažér Hammer Speed Racer S

Spinningové kolo Cyklotrenažér Hammer Speed Racer S: Cyklotrenažér Hammer Speed Racer S vám poskytne reálný …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 21 990 Kč

Pro náročné

Cyklotrenažér NordicTrack Commercial S10i Studio Cycle

Spinningové kolo Cyklotrenažér NordicTrack Commercial S10i Studio Cycle:Chcete mít své tělo v úžasné kondici bez …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 57 990 Kč

Co je to cyklotrenažér?

Cyklotrenažéry jsou věrné simulátory jízdních kol. Umožňují nám jízdu na kole za každého počasí v pohodlí domova. Jsou perfektní, když potřebujeme intenzivní trénink, využijeme ale i tehdy, když je ježdění na kole našim příležitostným koníčkem.

Jedná se o zařízení, do kterých se vkládá své vlastní kolo. Zadní kolo tře o zátěžové kolo, čímž vzniká odpor podobný tomu při jízdě na rovině, do kopce ale i větrném počasí. Na trenažérech odpadá nutnost nastavovat posed, protože používáme své kolo.

Domácí cyklotrenažéry jsou tedy zejména pro ty uživatele, co jsou zvyklí na své kolo a nechtějí přesedlávat na jiné případně na rotoped.

Důležitá je u nich konstrukce. Ta musí být stabilní, musí mít jednoduchý upínací metabolismus. Velmi žádoucí je jeho tichý chod. Na trenažéru v naprosté většině jezdíme doma a jízdou tak nebudeme rušit ani sebe, rodinu či sousedy.

Nejlepší cyklotrenažéry v roce 2021 + test a recenze 10 nejlepších

1.místo

SW2102 Cyklotrenažér HMS limetkový

Spinningové kolo SW2102 Cyklotrenažér HMS limetkový: Spinningové kolo HMS SW2102 je navrženo pro indoor cycling. …

Více info zde
★★★★★★★★★★94%
Cena: 8 670 Kč

2.místo

Brother BC 4660

Spinningové kolo Brother BC 4660:Kvalitní cyklistický trenažérCyklotrenažér Brother BC 4660 je ideální nástroj pro cvičení a …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 6 326 Kč

3.místo

Housefit Racer 70

Spinningové kolo Housefit Racer 70: Cyklistický trenažér Housefit Racer 70 vám umožní pohodlné cvičení z …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 14 990 Kč

4.místo

Cyklotrenažér Finnlo Speed Bike CRS III

Spinningové kolo Cyklotrenažér Finnlo Speed Bike CRS III: Cyklotrenažér Finnlo Speed Bike CRS III je …

Více info zde
★★★★★★★★★★92%
Cena: 19 990 Kč

5.místo

Housefit Racer 50

Spinningové kolo Housefit Racer 50:Nadšeným cyklistou je u nás spousta lidí, jen hrstka jezdců ale …

Více info zde
★★★★★★★★★★99%
Cena: 11 990 Kč

6.místo

Cyklotrenažér Finnlo Speed Bike ILC

Spinningové kolo Cyklotrenažér Finnlo Speed Bike ILC: Cyklotrenažér Finnlo Speed Bike ILC je ideální do …

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 27 990 Kč

7.místo

Zipro exercise Bike Holo

Spinningové kolo Zipro exercise Bike Holo:Udržujte se v kondici s pomocí rotopedu Zipro Bike HoloChcete se …

Více info zde
★★★★★★★★★★93%
Cena: 8 799 Kč

8.místo

Housefit Racer 70 iTrain

Spinningové kolo Housefit Racer 70 iTrain:Cyklistika je skvělý sport, jen ti nejvytrvalejší ale vyrazí ven …

Více info zde
★★★★★★★★★★97%
Cena: 15 990 Kč

9.místo

FitnessLine Cyklotrenažér 9026

Spinningové kolo FitnessLine Cyklotrenažér 9026: FittnesLine Cyklotrenažér 9026 je ideální pro všechny, kteří chtějí spálit přebytečné …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 12 991 Kč

10.místo

Brother BC4661

Spinningové kolo Brother BC4661: Odpružený cyklotrenažér Brother BC4661 je špičkou mezi cyklotrenažéry. Nabízí vysoce komfortní ježdění přímo …

Více info zde
★★★★★★★★★★90%
Cena: 7 345 Kč

Cyklotrenažér versus rotoped

Cyklotrenažéry jsou obecně považovány za vysoce efektivní nástroj pro trénink kondice a síly nohou. Jejich hlavní výhodou oproti rotopedům je, že umožňují napodobit jízdu na kole velmi věrně, což je pro trénink svalů nohou velmi důležité. Cyklotrenažéry navíc umožňují nastavení různých úrovní zátěže, takže je můžete používat jak pro začátečníky, tak pro pokročilé cyklisty. Mnoho modelů navíc umožňuje připojení k aplikacím pro trénink, takže můžete sledovat a plánovat svůj trénink přesně podle svých potřeb.

Jak vybrat cyklotrenažér, abyste s ním byli spokojeni a aktivně jej využívali?

nejlevnější a nejlepší cyklotrenažéry

1.místo

Brother BC 4660

Více info zde
★★★★★★★★★★87%
Cena: 6 326 Kč

2.místo

3.místo

4.místo

Housefit Racer 70

Více info zde
★★★★★★★★★★96%
Cena: 14 990 Kč

Jak vybrat cyklotrenažér?Existuje mnoho typů cyklotrenažerů, liší se zejména podle techniky odporu.

Cyklotrenažér s magnetickou brzdou

Jedná se o nejlevnější variantu. Tento typ je vhodný pro začátečníky či hobby jezdce, kteří hledají kompromis mezi rotopedem a trenažérem. Oproti ostatním typům je hlučný a disponuje omezenými možnostmi nastavení. Většinou neposkytuje žádné chytré funkce, jako je tomu u zbylých typů.

Cyklotrenažér s elektrickým odporem

Tento typ cyklotrenažéru používá k regulaci odporu elektromagnetický kotouč a získává tak několik různých přednastavených stupňů odporu. Tento typ bývá běžně vybaven funkcemi, díky kterým jej lze propojit s chytrým telefonem či počítačem.

V praxi to může vypadat tak, že si ve vybrané aplikaci nebo na internetu vyberete svou oblíbenou trasu (můžete si také nahrát svou vlastní). Stáhnete si její profil, propojíte s trenažérem a ten Vám pak tím, jak trasou projíždíte, automaticky simuluje profil terénu. To znamená, že do kopce zadní kolo přibržďuje podle náročnosti stoupání.

Cyklotrenažér s kapalným odporem

Typ cyklotrenažéru, který jako odporovou jednotku využívá olej nebo lékařský silikon. Kapalinou bržděný trenažér má stejně jako ty s elektromagnetickým kotoučem tichý chod. Dokáže simulovat prudké kopce, čelní vítr nebo tvrdé souboje na silnici.

Při výběru cyklotrenažéru zvažte i typ uchycení kol

Uchycení celého kola

U těchto trenažérů stačí vložit celé kolo a jste připraveni na jízdu.

Uchycení místo zadního kola

Některé typy trenažéru vyžadují pro uchycení jízdního kola vyjmutí zadního kola a přimontování rámu do trenažéru. V tomto případě je zapotřebí dokoupit kazetu.

Pokud tápete nad výrobcem, je na místě zohlednit finanční možnosti. Ty mohou být rozhodující. Cenově poměrně dostupný je cyklotrenažér Brother. Kdo hledá špičkový přístroj, jaký používají i profesionální cyklisté při trénincích, cyklotrenažér Housefit je jasnou volbou.

Válcové trenažéry

Tyto trenažéry jsou od předchozích typů trochu odlišné.

Také na nich jezdíte na vlastním kole. Válce jsou však variantou spíše pro zkušené cyklisty. Jízda po nich totiž vyžaduje soustředějí a zvýšenou rovnováhu. Pokud to s nimi neumíme, může zpočátku docházet k pádům.

Spinningová kola

Také tento typ se řadí mezi cyklotrenažéry.

U výběru tohoto typu je nutné zohlednit váhu a výšku všech, kdo jej budou používat s ohledem na velikost rámu stroje a rozsah nastavení sedla a řidítek. Zvažte také, zda budete šlapat ve stoje. Levnější kola totiž nejsou na šlapání ve stoje konstruovaná. Čím masivnější rám, tím vyšší má hmotnost a tím větší pravděpodbnost, že na něm budeme moct jezdit ve stoje.

Šlapací střed je jedním z nejdůležitějších dílů toto přístroje. U levnějších typů to bývá miskový střed, u lepších modelů pak klasický šlapací střed s ložisky a klikami. Klasický střed je bezúdržbový a tichý.

U výběru se zaměřte na plynulost šlapání, důležitý je tedy převod setrvačníku. Setrvačník s volnoběhem napodobuje klasické kolo. Pokud šlapeme jede, jakmile přestaneme, setrvačník se přirozeně dotáčí dál.

Stejně jako na klasickém kole i cyklotrenažéry jsou osazeny různými komponenty. Vybírejte z takových modelů, aby Vám vyhovoval ve všech směrech, nebo aby bylo možné je vyměnit. Na zimu si na trenažér můžete dát Vaše oblíbené sedlo z kola.

Otázkou také je, zda vybrat trenažér s manuální regulací zátěže nebo elektronicky řízený model, který nabízí i chytré funkce. Pokud nemusíte brát ohledy na finance, rozhodně zvolte modernější řešení. Pokročilé modely mohou být vybaveny i obrazovkou a umí komunikovat s chytrým zařízením.

výhody cyklotrenažéru

  • Je šetrný ke kloubům – jízda na rotopedu je kardio trénink s nízkými dopady, který je příjemný pro citlivé klouby. Ve skutečnosti se jízda na kole často používá při rehabilitaci problémů spojených s klouby, protože eliminuje některé nárazy při jiných formách cvičení, jako je běh.
  • Posiluje svaly dolní části těla – s přibývajícím věkem je důležité udržovat klouby zdravé, abyste předešli ztuhlosti a svalové nerovnováze. Klouby, které se mohou pohybovat v plném rozsahu pohybu, pomáhají svým okolním svalům získat během cvičení větší sílu, takže vaše cvičení je efektivnější.
  • Spaluje spoustu kalorií – pokud chcete zhubnout, může vám pomoci. Snažte se jezdit každý den alespoň 30 minut každý den. Začátečníci by se měli zaměřit na jeden až dva tréninky jízdy týdně.
  • Je pohodlný a přizpůsobitelný – jednou z největších výhod stacionární cyklistiky je, že počasí nemá vliv na trénink a že můžete ovládat intenzitu nastavením rychlosti a odporu, takže si můžete sestavit trénink, který bude vyhovovat vašemu konkrétnímu tréninkovému programu.
  • Posiluje vytrvalost – stejně jako mnoho jiných forem kardio cvičení i jízda na kole v hale prospívá zdraví vašeho srdce a zároveň posiluje svalovou vytrvalost. Doba, kterou strávíte v sedle při různých úrovních odporu, spolu s kadencí (otáčkami za minutu) trénuje efektivitu svalů dolní části těla a udržuje vaši tepovou frekvenci.
  • Je to bezpečnější než jízda na silnici – jízda na kole v interiéru zabraňuje nebezpečí spojenému s provozem vozidel nebo nebezpečnými silnicemi, což z ní činí užitečnou alternativu pro každého, kdo žije v oblasti, která není příznivá pro venkovní cyklisty.
  • Může vám zlepšit náladu – jakákoli forma pravidelného cvičení a fyzické aktivity, včetně jízdy na kole v interiéru je spojena se snížením stresu a úzkosti. Pouhých 15 minut jízdy může pomoci snížit hladinu kortizolu u lidí trpících těžkou depresí.
  • Poskytuje podporu komunity – cyklistika může být zastrašujícím sportem, do kterého je třeba proniknout. Pokud jste nervózní ze cvičení v přítomnosti jiných lidí, může vám indoor cyclingová rutina pomoci dosáhnout vašich cílů v pohodlí a bezpečí vašeho domova.

Údržba cyklotrenažéru

  • Ochrana – váš pot je vysoce korozivní a během jízdy ho vyprodukujete hodně! Měli byste se snažit své kolo, zejména zranitelná místa, jako je například hlavové složení, před ním co nejvíce chránit. Potní návlek nebo „řemínek“ je pravděpodobně nejlepší volbou, ale i ručník přehozený přes řídítka pomůže.
  • Otírání – z důvodu prevence koroze i z hygienických důvodů kolo po každém tréninku pořádně otřete. Pokud chcete, můžete použít antibakteriální sprej a také rozprašovač vody.
  • Umytí – doporučujeme vám, abyste kolo po každém sezení nejen otřeli, ale také alespoň jednou týdně sundali z trenažéru a pořádně ho opláchli a umyli. Zbavíte se tak všech nánosů potu, které utírání vynechalo, a můžete kolo pořádně zkontrolovat. Dávejte pozor na první známky koroze – náchylné jsou zejména šrouby. Zkontrolujte také pod kapotami brzd, protože i tam se obvykle dostává pot.
  • Přemazání – v rámci mytí kola nezapomeňte odmastit hnací ústrojí a po osušení znovu namazat řetěz.
  • Kontrola řetězu – používejte přístroj na kontrolu řetězu a nasaďte nový řetěz, když ukazuje, že se řetěz natáhl o 0,5 %. Pokud to zanedbáte, budete muset zaplatit za novou kazetu a případně i řetězové kroužky.

Chytré příslušenství pro váš cyklotrenažér

  • Cyklotrenažéry mohou být spojeny se smartphony nebo tablety pomocí technologií jako ANT+ nebo Bluetooth. Toto vám umožní sledovat svůj výkon a další informace o tréninku na jednom místě.
  • Použití podložek pod cyklotrenažér může skutečně pomoci snížit vibrace, což může být příjemné pro vaše nohy a podlahu. Existují různé druhy podložek, takže si můžete vybrat ty, které se nejlépe hodí pro váš trénink a prostředí.
  • Simulátory rychlosti jsou skutečně velmi užitečnou funkcí, která dokáže výrazně zlepšit zážitek z jízdy. Jsou to speciální zařízení, která dokážou simulovat pocity z rychlé jízdy a zároveň zajistit ochlazení vzduchu pro pohodlnější zážitek.
  • Ano, je možné namontovat vidlici kola na cyklotrenažér, pokud to daný model umožňuje. Toto řešení vám skutečně může poskytnout ještě realističtější zážitek z jízdy na cyklotrenažéru, protože se budete moci vyrovnat s různými terénními podmínkami, jako jsou stoupání a klesání, jakobyste opravdu jezdili na kole venku.

Zdroj:
https://www.britishcycling.org.uk/knowledge/bike-kit/maintenance/article/izn20200414-Indoor-cycling-bike-care-and-maintenance-0
https://www.bike24.com/trainers-rollers.html#cms-content

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (4)

Redakce DoBaraku.cz

Redakce DoBaraku.cz

Tento článek byl vytvořen odbornou redakcí magazínu DoBaraku.cz, která pro Vás zhotovuje nezávislé testy, recenze a odborné články na produkty, které jsou užitečné ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *