Malované kamínky zabaví i ty, co si o sobě myslí, že malovat vůbec neumí. Je to zábava pro malé i velké a stačí vám jen pár věcí.

Chcete také rozdávat malované kamínky? V tomto průvodci se seznámíte s postupy a materiálem.

➡️ Co je Rock Art?

Nejprve si promluvme o tom, co malování na kameny je a jak vzniklo. Toto umění je nejranější formou lidské tvořivosti. V archeologii je termín „Rock Art“ považován za člověkem vytvořené znaky umístěné na přírodním kameni. Rock Art lze nalézt v mnoha regionech po celém světě.

Toto skalní umění zobrazuje mýty, legendy, rituály, náboženství a mapy oblastí, jako jsou hory, řeky a jezera. Tato umělecká díla ukazují živou krajinu tehdejšího života. Piktogram je první forma malovaného umění na kameni, která pochází z období paleolitu.

Barvy byly vyrobeny z přírodních minerálů kombinovaných s tekutinou, jako je voda, krev, moč nebo žloutek. Tito ranní umělci používali své prsty, ručně vyrobený štětec nebo různé předměty jako razítka.

Jak vytvářet malované kamínky?

Fantazii se meze nekladou

Dnes jsou malované kamínky uměním. Naučit se na ně malovat je jednoduché a zvládne to každý. Dalším bonusem je, že nepotřebujete moc materiálů, abyste mohli vůbec začít. Na druhou stranu, kameny mohou být zdarma, stačí se podívat na vlastní dvorek, anebo je můžete koupit v některém z kamenných obchodů nebo v zahradnictví.

➡️ Co je KINDNESS ROCKS PROJECT?

Heslem projektu Kindness Rocks (laskavé kameny) je „Jedna zpráva v ten správný okamžik může změnit něčí den, pohled, život“.  To je velmi silné prohlášení. Každý má šanci změnit život člověku, který může tuto zprávu v danou chvíli opravdu potřebovat.

Megan Murphyová, zakladatelka projektu Kindness Rocks začala nechávat vzkazy a inspirativní slova na kamínkách na pláži Cape Cod, aby je lidé našli a něco ve svém životě změnili. Projekt Kindness Rocks se rozrostl do mnoha měst po celých USA a do dalších zemí v zahraničí.

Chcete-li být součástí tohoto projektu, vyhledejte na Facebooku skupinu Kamínky, pak se připojte a staňte se součástí tohoto inspirativního hnutí.

Prosím, uvědomte si, že existují oblasti (Národní parky, chráněná území, vodní cesty a železniční tratě), odkud je nelegální odnášet kameny, oblázky a jiné horniny. Pokládat sem malované kamínky anebo odnášet kameny z národních parků je zakázáno. Zvažte raději nákup kamenů v místních zahradních centrech.

Pokud jste součástí skupiny na Facebooku, obraťte se na správce skupiny nebo si přečtěte seznam pravidel, kde je pokládání kamenů povoleno. Odkládání pomalovaných kamenů v nemocnicích a podnicích je obvykle zakázáno, pokud k tomu nedostanete povolení.

➡️ Jsou malované kamínky pro každého?

Odpověď na tuto otázku je samozřejmě ano! Nemusíte být talentovaný umělec, abyste mohli malovat, stačí jen touha vzít do ruky štětec a prostě začít. Učení základů malířských technik vyžaduje praxi a časem si vytvoříte vlastní styl.

Dětské tvoření je umění v té nejčistší formě. Bez vedení se děti dokáží zabavit na dlouhou dobu.  Navíc začít s novým koníčkem, jako jsou malované kamínky, je velmi jednoduché. Klíčem ke zlepšení dovedností je však stále praxe. Malované kamínky jsou opravdu pro každého.

➡️ Jak začít s malováním?

Malování skály je snadné a nevyžaduje mnoho materiálů, aby bylo možné začít. Níže uvidíte, jak snadné je skutečně malovat kameny.

???? Kde sehnat kamínky?

V jednoduchosti je krása

Kameny jsou zdarma, pokud víte, kde hledat. Součástí zábavy při malování na kamínky je právě nacházení a sbírání kamínků vhodných k dotvoření. Ideálními kameny pro malování jsou hladké ploché oblázky.

Na druhou stranu, výběr z kamenů, které mají nepravidelné tvary, vám může pomoci s inspirací při jejich malování. Kamínky sbírejte pouze tam, kde je to povolené. Jistotou je nákup kamínků v zahradních centrech a hobby marketech.

1️⃣ Fáze přípravy

Jakmile shromáždíte dostatek kamenů, budete je muset umýt mýdlovou vodou, abyste odstranili veškeré zbytky nečistot a případné suti. Kamínky poté nechte uschnout na slunci nebo na krytém místě.

Základní nátěr kamenů je volitelný, ale doporučuje se bílý podklad. Zatímco budete čekat až vám zaschne barva, můžete se vrhnout na plánování návrhu nebo sbírání dalších kamínků.

2️⃣ Fáze malování

Teď přijde ta zábavná část, pomalování kamenů vašimi kreativními návrhy, které jste si naplánovali v přípravné fázi. Ať už je to váš vlastní design nebo inspirace, je to váš kámen a vy se rozhodnete, jak ho navrhnete.

Buďte kreativní bez hranic! Existuje mnoho možností, z nichž si můžete vybrat, jak vytvořit své kamínkové umění pomocí akrylových barev, značkovacích per, inkoustů, tečkovacích nástrojů a mnohem více! Podrobnější informace najdete níže.

3️⃣ Závěrečná fáze

Ochrana kamínku je krok, na který by se nemělo zapomínat.  Poté, co jsou malované kamínky suché, použijte aerosolový rozprašovač. Malované kamínky zafixujte lakem vždy venku.  Dokonce i v dobře větrané místnosti může být zápach ochromující.

Fixace po natření vytvoří bariéru, která ochrání vaše malované kamínky před vyblednutím nebo poškozením v průběhu času.

➡️ Způsob použití malovaných kamínků

Kamínky můžete použít i k propagaci
 • Některé větší kamínky vám mohou posloužit jako krásná ručně dělaná těžítka.
 • Na vaše malované kamínky připište inspirativní vzkazy. Na lehčí kamínky můžete připevnit magnety a vystavit si je např. na lednici.
 • Buďte kreativní i při učení. Použijte malované kamínky ve výuce nebo při domácích úkolech nejen u předškoláků.
 • Použijte své malované kamínky jako značky v květináčích s bylinkami a v zeleninové zahradě.
 • Ozdobte svůj domov s tematicky malovanými kameny např. jako velikonoční vajíčka nebo sněhové vločky.
 • Malované kamínky můžete použít i ke zvýšení povědomí např. o místním zvířecím útulku.

➡️ Pomůcky pro malované kamínky

???? Co jsou akrylové barvy?

Můžete vybírat z široké škály barev

Akrylová barva je na vodní bázi a je tvořena pigmentem v emulzi akrylového polymeru. Což znamená, že akrylová barva je rychleschnoucí a je vysoce univerzální a může být smíchána s akrylovými gely, vodou a dalšími médii nebo pastami pro toto použití.

Akrylová barva je preferovanou volbou pro malování kamínků.  Je dodávána v mnoha barvách, je levná a má řídkou konzistenci, se kterou se snadno na kameny maluje. Lze použít i neředěné akrylové barvy, ale pro hladké tenké tahy je nutné je zředit vodou nebo akrylátovým médiem.

Výběr barev vám může chvíli trvat, protože je tolik možností různých barev a typů akrylátů. Při výběru barev však nikdy není špatná odpověď, krása je v oku pozorovatele.

✔️ Výhody používání akrylové barvy:

 • Rychle schne a je vysoce odolná vůči vodě, jakmile vaše umění zaschne.
 • Je rozpustná ve vodě, což usnadňuje čištění jen mýdlem a vodou.
 • Vytvoříte akvarelový vzhled nanesením mokrého štětce na mokrou barvu.
 • Akrylová barva je pružnější než olejová barva a při silnějším nátěru nepraská.
 • Je méně toxická a má i méně výparů ve srovnání s olejovými barvami.
 • Akrylovou barvu můžete použít prakticky na cokoliv, ale nedokáže přilnout k povrchům, které obsahují olej nebo vosk.

⬇️ Druhy akrylátů:

Metalické barvy dají kamínkům luxusní vzhled

Do akrylové barvy mohou být přidána různá média, tím získá barva zajímavé efekty a povrchové úpravy např. bude lesklá, matná nebo strukturovaná. Můžete také použít média pro změnu konzistence z řídké na hustou.

???? Lesklé médium

Lesklá média dělají akrylovou barvu řidší, čímž zprůhlední. Lesk také zvyšuje svítivost akrylové barvy.

???? Matné médium

Matné médium dodá vaší akrylové barvě pololesk, protože akryláty jsou přirozeně lesklé. Přidáním matného média bude lesk jemný.

???? Jaké nástroje použít?

Co by to bylo za umělce bez jejich nástrojů? Při malování kamínků můžete použít tuhé naježené štětce, jako používají olejoví malíři, nebo syntetické, jako používá akvarelový umělec. Opravdu záleží na tom, čeho se snažíte dosáhnout. Různé techniky vyžadují použití různých štětců.

Vybírat můžete z velkého množství štětců

Velikost štětce závisí na velikosti kamenů, na které malujete. Pro detailní práci se obvykle používají malé štětce. Pravděpodobně největší velikost, kterou budete potřebovat pro malování na kameny, jsou štětce střední velikosti.

Syntetické štětce se obvykle vyrábějí z nylonového nebo polyesterového materiálu. Tyto štětce se doporučují pro akrylovou malbu a snadno se čistí jen mýdlem a vodou.

???? Typy štětců

Existují dva hlavní tvary štětce: Obdélníkový/plochý a kulatý/zaoblený:

 • Kulatý štětec – Je zaoblený špičkou, dobrý pro detaily, nastínění práce, skvělý pro malování v malých oblastech na kameni, zároveň umožňuje vytvořit silné i tenké čáry v závislosti na použitém tlaku.
 • Plochý štětec – Tento štětec má čtvercový konec, který umožňuje rychlé a rovnoměrné roztírání barvy, malování na velké plochy, můžete použít hranu štětce pro různé čáry, a rovné kraje.
 • Rozjasňující štětec – Tento typ je po stranách více zakřivený a směrem k vrcholu je více plochý, má kratší a tužší štětiny než klasický plochý štětec. Hodí se jak pro řidší i hustší barvy, tak pro kratší kontrolované tahy.
 • Vějířovitý štětec – Tento štětec vypadá jako když se fénují vlasy. Je dobrý pro jemné mísení barev a skvělý při vytváření stromů a mraků.
 • Filbert – Jedná se o ploché kartáče s více klenutým tvarem na konci, jsou dobré pro detailní práci a míchání hran.
 • Úhlový štětec – Jedná se o univerzální štětce s plochou hranatou špičkou, která může být použita pro vybarvování ploch, stejně jako pro detailní práci. Jsou dobré pro vytváření rohů a mají lepší úhly než ostatní štětce.
 • Detailní štětec –Je to menší verze kulatého kartáče. Dobrý pro detailní práci při malování na kamínky, vytváří jemné čáry, a také se používá při tvoření tečkovaných mandal.

✔️ Zde je několik důležitých tipů, jak udržet své štětce jako nové:

 • Nikdy nenechávejte barvu na štětci zaschnout. Akrylová barva rychle zasychá, a proto je důležité udržovat štětec stále mokrý. Zaschlá akrylová barva může být těžce odstranitelná, ale dá se to zvládnout.
 • Udržujte bez kontaktu s barvou část štětce, která spojuje štětiny s rukojetí. Dostat barvu z této oblasti může být dost těžké a v průběhu času to může také poškodit štětiny.
 • Nenechávejte štětce v kelímku na vodu po dlouhou dobu. Tím dochází k deformaci štětin, což způsobí jejich ohýbání a třepení. Držte kartáče vzpřímené nebo vodorovné, abyste štětiny chránily.

???? Tečkovací nástroje na malování mandal

Nástroje na tečkování se nejčastěji používají pro tvorbu návrhů nehtového umění, ale stávají se populární i u malování kamínky. „Mandala dot art“ lze dosáhnout pomocí tečkovacích nástrojů, které se dodávají v různých velikostech.

Údržba nástroje pro tečkování:

 • Otřete si tečkovací náčiní mokrým ručníkem, dokud je barva ještě mokrá.
 • Pomocí isopropylalkoholu vyčistíte i zaschlou barvu z vašich tečkovacích nástrojů. Používejte však jen na kovových nástrojích.
 • Plastové a jiné tečkovací nástroje čistěte horkou vodou a vydrhněte ručníkem; v případě potřeby opakujte.

Nástroje pro tečkování DIY:

Pokud teprve začínáte a chcete ušetřit, pak zvažte výrobu vlastních tečkovacích nástrojů. Ve vaší domácnosti mohou ležet nějaké předměty, které čekají, až s nimi budete malovat. Párátka, gumy tužek, špička rukojeti štětců, vlasové piny, nebo prázdné kuličkové pero. Možnosti jsou nekonečné!

???? Co jsou kreslířské fixy?

Nápady na malované kamínky najdete na pinterestu

Kreslířské fixy nebo někdy nazývané designové markery lze použít k trvalému barvení nebo psaní na povrchy, jako je papír, kov, kameny, guma, plast, keramika a sklo. Tyto fixy jsou k dispozici v různých barvách na bázi vody i oleje a v různých velikostech. Kreslířské fixy poskytují větší kontrolu než štětec, to je důvod, proč se stávají nejoblíbenější malířskou potřebou pro umělce a zejména pro ty začínající.

Existuje několik typů a značek kreslířských fix, které se používají pro zdobení kamenů. Fixy na bázi vody a oleje fungují na kamenech stejně dobře, ale záleží na osobní preferenci malíře.

Zde je několik věcí, které je třeba vzít v úvahu při používání kreslířských fix:

 • Nátěr rychle schne a je vysoce odolný vůči vodě, jakmile je suchý.
 • Je na bázi vody, která usnadňuje čištění jen mýdlem a vodou.
 • Nanesením mokrého štětce na mokrou barvu vytvoříte akvarelový vzhled.
 • Hroty fix mohou být v různých velikostech od extra jemných až po ty široké.
 • Mnoho barev, metalíz apod. si můžete vybrat z různých značek dostupných v řemeslných prodejnách a u internetových prodejců.
 • Skvělá možnost pro začátečníky při malování detailů.
 • Ideální pro ruční psaní slov.

???? Kreslířské fixy na bázi vody

Podobně jako akrylová barva mají i fixy na bázi vody rychlý čas usychání a nejsou toxické. V závislosti na značce, je možný výběr z mnoha barev, sytostí apod. Malíři kamenů dávají přednost fixám na vodní bázi, protože je jednodušší napravovat chyby a snadno se čistí mýdlem a vodou.

???? Kreslířské fixy na bázi oleje

Fixy na bázi oleje vám poskytnou stejné výsledky jako ty na bázi vody. Některé mohou být silně cítit. Je také těžší je odstranit. Ředidlo lze použít k odstranění barvy z oděvu a mýdlo na bázi citrusů a pemza mohou pomoci odstranit olejovou barvu z kůže.

Jaké kreslířské fixy vybrat?

Fixy na bázi vody jsou nejlepší volbou pro začátečníky. Nezapomeňte, že stále je potřeba malované kamínky zafixovat pro poskytnutí speciální ochrany.

???? Jak zafixovat barvu?

Když malované kamínky zafixujete čirým lakem zajistíte ochranu před poškozením vlhkostí, škrábanci a UV zářením.

Fixace barev je důležitá

Existují dva typy čirých laků: matné a lesklé. Fixační laky dodají vašim kamenům přirozenější vzhled, na druhou stranu díky vysokému lesku bude váš kamínek vypadat spíše jako malované sklo.

Aerosolový sprej je preferovanou volbou pro většinu začínajících malířů. Fixátory ve spreji jsou snadno použitelné a obvykle je lze nanést ve 2 nebo 3 vrstvách. Sprejovat musíte venku na otevřeném prostranství, výpary mohou být příliš silné na použití v uzavřeném prostoru. Jednoduše rozložte všechny kameny na lepenku nebo na látku, která ochrání podlahu. Začněte rozprašováním asi 20 cm od pomalovaných kamenů zleva doprava a naopak, abyste se sprej dostal na všechny strany. Je to snadný a rychlý způsob, jak zafixovat větší množství malovaných kamínků najednou.

Pokud jste citliví na pachy, doporučila bych lak na nehty, protože je bez většího zápachu a lze jej použít uvnitř. Některé laky mohou být zakalené, ale po zaschnutí jsou čiré. Jednoduše nalakujte kámen na chráněném povrchu. Před aplikací další vrstvy nechte každou vrstvu laku zvlášť uschnout.

Nedoporučuji žádné lepidlo pro zafixování barev na vašich kamínkách, protože jakákoli vlhkost způsobí, že nátěr bude nevkusný a nebude ani dostatečný pro venkovní použití ve vlhkých oblastech. Lepidla používám pouze pro malované kamínky, které zůstanou doma.

Zdroj: https://www.rockpaintingguide.com
Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Redakce DoBaraku.cz

Redakce DoBaraku.cz

Tento článek byl vytvořen odbornou redakcí magazínu DoBaraku.cz, která pro Vás zhotovuje nezávislé testy, recenze a odborné články na produkty, které jsou užitečné ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *