Vyhněte se častým chybám při používání dětských autosedaček

Je nesmírně důležité vědět, jak bezpečně připoutat dítě do dětské autosedačky během jednotlivých fází jeho růstu. Podívejte se na výčet nejčastějších chyb, kterých se rodiče často dopouštějí a vyhněte se jim.

Pořízení použité dětské autosedačky, aniž byste si ji prověřili

Pokud uvažujete o použité dětské autosedačce, ujistěte se, že autosedačka:

 • je vybavena návodem a štítkem s datem výroby a číslem modelu,
 • nebyla stažena z trhu,
 • není prošlá nebo starší než 6 let,
 • nemá viditelné poškození nebo chybějící části,
 • nikdy nebyla účastníkem středně těžké nebo těžké nehody.

Umístění dětské autosedačky na nesprávné místo

Je také důležité, abyste se řídili pokyny výrobce autosedačky a správně ji upevnili pomocí bezpečnostních pásů nebo ISOFIX systému. Vždy se ujistěte, že autosedačka je správně upevněna a že dítě sedí v autosedačce ve správné poloze.

Je také důležité, abyste pravidelně kontrolovali stav autosedačky a ujistili se, že je stále v dobrém stavu a že je schopna zajistit bezpečnost vašeho dítěte. Pokud máte jakékoli pochybnosti o stavu autosedačky nebo o tom, jak ji správně používat, obraťte se na výrobce nebo na odbornou poradnu.

Nesprávná instalace dětské autosedačky nebo nesprávné připoutání dítěte

Správná poloha autosedačky závisí na věku a velikosti dítěte. Pro novorozence a malé děti se autosedačka obvykle instaluje proti směru jízdy, aby poskytla lepší ochranu hlavy a krku. Pro starší děti, které již dorostly do větší velikosti, se autosedačka obvykle instaluje ve směru jízdy, aby poskytla lepší ochranu hrudníku a břicha.

Při instalaci autosedačky se ujistěte, že je pevně upevněna pomocí bezpečnostních pásů nebo systému ISOFIX, a že dítě sedí ve správné poloze. Pás by měl být pevně napnutý a dítě by mělo být pevně přitlačeno k opěradlu autosedačky. Vždy se řiďte pokyny výrobce autosedačky a přečtěte si kapitolu o autosedačkách v návodu k obsluze vozidla.

Pokud používáte autosedačku určenou pouze pro děti nebo autosedačku konvertibilní v poloze proti směru jízdy, mějte na paměti tyto tipy:

 • použijte otvory pro pásy popsané v návodu k použití autosedačky, obvykle ty, které jsou u ramen dítěte nebo pod nimi. Umístěte pásy přes ramena dítěte,
 • zapněte popruhy a hrudní sponu a zajistěte, aby dobře seděly. Hrudní spona by měla být v jedné rovině s podpaždím dítěte. Ujistěte se, že popruhy a spona leží rovně na hrudníku a přes boky dítěte bez vůle,
 • v případě potřeby umístěte vedle dítěte pevně srolované malé deky, abyste mu poskytli oporu hlavy a krku. Pokud to výrobce autosedačky umožňuje, vložte mezi rozkrokový popruh a dítě srolovanou žínku, abyste zajistili bezpečnější uchycení.

Naklánění dítěte v nesprávném úhlu

Je důležité, abyste se řídili pokyny výrobce autosedačky a správně ji upevnili pomocí bezpečnostních pásů nebo systému ISOFIX. Důležité je také pravidelně kontrolovat stav autosedačky a ujistit se, že je stále v dobrém stavu a že je schopna zajistit bezpečnost vašeho dítěte. Pokud máte jakékoli pochybnosti o stavu autosedačky nebo o tom, jak ji správně používat, obraťte se na výrobce nebo na odbornou poradnu.

Příliš brzký přechod na dětskou autosedačku ve směru jízdy

Odolejte nutkání umístit autosedačku vašeho dítěte do polohy po směru jízdy jen proto, abyste ho viděli ve zpětném zrcátku. Jízda proti směru jízdy se nyní doporučuje co nejdéle, dokud dítě nedosáhne nejvyšší hmotnosti nebo výšky povolené výrobcem autosedačky.

Můžete začít s konvertibilní autosedačkou, kterou lze používat proti směru jízdy a později i po směru jízdy a která má obvykle vyšší hmotnostní a výškový limit pro jízdu proti směru jízdy než autosedačka určená pouze pro kojence. Nebo můžete přejít z autosedačky určené pouze pro kojence na autosedačku konvertibilní, jak dítě roste. Jakmile dítě dosáhne hmotnostního nebo výškového limitu skládací autosedačky, můžete autosedačku otočit dopředu.

Nesundáváte dítěti zimní oblečení

Je důležité, aby byly bezpečnostní pásy dítěte správně upevněné a aby byly přes ně přikryty pouze lehké přikrývky nebo deky, které nebrání jejich správnému upevnění. Přikrývky by měly být umístěny tak, aby nezakrývaly dítěti obličej nebo nebránily dítěti v pohybu nebo dýchání. Je důležité zajistit, aby dítě mělo správnou polohu v autosedačce a bylo chráněno před nebezpečím při jízdě autem.

Příliš brzký přesun do podsedáku a jeho nesprávné používání

Bezpečnostní pásy dítěte musí být správně upevněné a aby seděly na správném místě, aby poskytovaly co nejlepší ochranu při jízdě autem. Podsedáky jsou určené pro starší děti, které už překročily nejvyšší hmotnost nebo výšku povolenou výrobcem autosedačky. Používejte je vždy s břišním a ramenním pásem a ujistěte se, že pásy leží správně na těle dítěte. Je důležité, aby dítě bylo v autě vždy chráněno bezpečnostními pásy a aby byly správně používané.

Příliš brzký přechod na bezpečnostní pásy

Většina dětí může bezpečně používat bezpečnostní pás pro dospělé někdy mezi 8 a 12 lety.

Podle toho seznamu poznáte, že je vaše dítě připraveno:

 • vaše dítě dosáhne výšky 1,5 metru,
 • dítě sedí opřené o opěradlo sedačky s pohodlně pokrčenými koleny na okraji sedačky – a může tak zůstat po celou dobu jízdy,
 • břišní pás leží nízko nad horní částí stehen dítěte, nikoli nad břichem. Ramenní pás spočívá uprostřed hrudníku a ramen dítěte, nikoli na krku nebo obličeji.

Pamatujte, že zadní sedadlo je nejbezpečnějším místem pro děti mladší 13 let.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *