Máte problémy při praní ve vaší pračce? Pokud jste zaznamenali zatuchlý zápach u vašeho čerstvě vypraného prádla nebo se prostě nemůžete zbavit zapraných skvrn, pak je na čase vyčistit pračku.
Jak poznáte, že je čas vyčistit pračku? Když je pračka špinavá, může při praní prádla nakonec napáchat více škody než užitku. Uvnitř stroje se hromadí různé usazeniny čisticích prostředků, špíny, plísní i tvrdé vody a časem mohou způsobovat zatuchlý zápach nejen v pračce ale i na prádle. Pokud to nebudete dlouho řešit, může to dokonce ovlivnit účinnost vaší pračky. Takže je nezbytné špínu a jiné usazeniny udržet na uzdě a čas od času pračku vyčistit.
Pravidelné čištění pračky by kromě lepších výsledků při praní mohlo pomoci prodloužit životnost vašeho spotřebiče. Abychom vám pomohli udržet vaši pračku (a vaše prádlo) čisté a svěží, sestavili jsme tento návod.
Čištění pračky octem a jedlou sodou
Ocet a jedlá soda nabízejí jeden z nejúčinnějších způsobů čištění pračky. Jednoduše přidejte 1 až 2 čajové lžičky vody do 3 polévkových lžic hydrogenuhličitanu sodného, aby vznikla hustá pasta, a tu poté dejte do zásuvky na prací prostředek. Dále nasypte do bubnu 250 ml octa a poté pračku spusťte na 60 °C cyklus. Tyto dvě složky zvládnou dohromady zbavit vaši pračku veškeré špíny, zbytků i zatuchlého zápachu.
Ocet je skvělým univerzálním čistícím prostředkem, ale má ostrou, výraznou vůni. Takže pokud nechcete, aby vaše prádlo vonělo po octu, budete muset pračku pustit ještě na jeden prací cyklus, abyste se zbavili i zbývajícího octa.
Čištění pračky prací sodou
Prací soda je již dlouho oblíbenou čisticí přísadou právě pro její schopnost rozpouštět mastnotu a odstraňovat skvrny i nepříjemné pachy.
Chcete-li vyčistit pračku za použití prací sody, jednoduše přidejte 500 g do bubnu a pak spusťte nejdelší cyklus na nejvyšší teplotu. Tím odstraníte všechny skvrny a pachy a zůstane vám čistý stroj připravený k dalšímu použití.
Pokud máte velmi tvrdou vodou, pak vám pomůže, když před praním přidáte do bubnu 250 ml octa, protože obě složky společně dokážou odbourat případné nahromadění vodního kamene.
Čištění pračky bělidlem
Pokud si myslíte, že váš stroj potřebuje intenzivní čištění, pak by pro vás mohlo být řešením bělidlo. Bělidlo dokáže odstranit všechny přetrvávající bakterie, takže se hodí, pokud potřebujete, aby vaše pračka byla zcela dezinfikovaná a bez škodlivých bakterií.
Chcete-li vyčistit pračku bělidlem, jednoduše přidejte 60 ml čistého bělidla do zásuvky s pracím prostředkem a poté spusťte stroj na prací cyklus s vysokou teplotou a s dodatečným oplachovacím cyklem, abyste se ujistili, že žádné bělidlo již v pračce nezůstane. Pokud i přes to ucítíte v pračce bělidlo, spusťte na prázdno další prací cyklus.
Pamatujte, bělidlo je vysoce reaktivní, takže byste ho nikdy neměli používat s jinými čisticími prostředky, protože by mohlo způsobit nežádoucí reakci, která by mohla vaši pračku poškodit. Bělidlo a horká voda mohou také produkovat velké množství pěny, takže vždy používejte jen doporučenou dávku.
Jak čistit různé části pračky
Zatímco metody, které jsme vyjmenovali výše, dokáží vyčistit pračku jen z části, zvláštní pozornost budete muset věnovat zásuvce s pracím prostředkem, filtru, bubnu a těsnění. To vše je velmi náchylné na špínu, usazeniny z pracích prášků a gelů a plíseň. V této části se budeme věnovat tomu, jak vyčistit každou část pračky.
Čištění zásuvky
Prací prášky, změkčovadla a specializované čisticí prostředky mohou zanechat zbytky uvnitř zásuvky na prací prostředky a všechna tato malá zákoutí a skulinky mohou být také náchylné na vznik plísní. Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem čištění je vyjmout celou zásuvku a ručně ji umýt.
Zásuvku namočte do misky s mýdlovou vodou a očistěte vlhkým hadříkem. Pokud vám nejde odstranit nějaký zaschlý zbytek čistícího prostředku nebo plíseň, nastříkejte na dané místo jakýkoliv víceúčelový čistící prostředek pro domácnost a poté vydrhněte starým kartáčkem na zuby. Pak zásuvku naposledy opláchněte, osušte a vložte zpět na její místo.
Čištění filtru
Většina praček má filtr, obvykle skrytý za panelem na přední straně. Filtr je navržen tak, aby zachytil žmolky, vlasy, a dokonce i drobné předměty, když například zapomenete vyprázdnit kapsy u kalhot. Pokud se filtr ucpe, může zabránit účinnému samočištění stroje, takže byste měli filtr zkontrolovat a vyprázdnit alespoň jednou za tři měsíce.
Jak přesně byste měli při čištění filtru postupovat záleží na výrobci, takže před tím, než to uděláte, pečlivě zkontrolujte příslušný návod. Jakmile filtr odstraníte, vyprázdněte všechny žmolky nebo jiné drobnosti a celý jej otřete vlhkým hadříkem, než ho vrátíte na původní místo.
Čištění bubnu
Čištění bubnu je poměrně jednoduché: stačí jej otřít hadříkem. Pokud je uvnitř bubnu nepříjemné aroma, ale nevidíte žádnou plíseň nebo špínu, pak je to pravděpodobně způsobeno rozmnoženými bakteriemi, které jsou pouhým okem neviditelné. Určitě nechcete, aby se to přeneslo na vaše oblečení, takže je důležité buben dezinfikovat alespoň jednou měsíčně: použijte některou z našich navrhovaných metod čištění, a pak spusťte prací cyklus na nejvyšší možnou teplotu (nejlépe 90 °C), abyste všechny bakterie odstranili.
Čištění těsnění
Gumové těsnění mezi bubnem a dvířky může být jednou z nejsložitějších částí na čištění. V této oblasti často dochází ke hromadění žmolků a mýdlové špíny, ale zdaleka největším problémem bývá černá plíseň.
K očištění těsnění vezměte vlhký hadřík nebo houbu a nějaký domácí čisticí sprej a použijte je k otření celého okraje těsnění i do případných drážek nebo záhybů. Pokud je vaše těsnění plesnivé, nastříkejte na něj speciální protiplísňový sprej a nechte jej působit alespoň pět minut, než jej otřete čistým vlhkým hadříkem. Po vyčištění spusťte krátký prací cyklus, abyste se ujistili, že čistící prostředek nikde nezůstal, protože mnoho čisticích prostředků obsahuje bělící prostředky, které by mohly vaše prádlo znehodnotit.
Udržování pračky v čistotě
Vyčistit pračku jste úspěšně zvládli a teď si přečtěte, co můžete udělat, aby pračka fungovala co nejefektivněji.
Nepoužívejte příliš mnoho přípravků
Zatímco všechny tyto specializované čisticí prostředky a změkčovadla tkanin mohou být pro vaše oblečení skvělou volbou, už to tak není v případě vaší pračky. Proto se snažte používat specializované přípravky pouze tehdy, když se opravdu potřebujete vypořádat se zvláštními skvrnami nebo velkým zašpiněním.
Jednou týdně pusťte prací cyklus s vysokou teplotou
Většina našeho prádla od oblečení až po prostěradla, se pere při teplotě 30-40 °C. Mytí při 30 °C je sice pro životní prostředí lepší, ale nezničí bakterie, které se mohou uvnitř pračky množit. Dlouhý prací cyklus jednou týdně – alespoň 60 °C, nejlépe 90 °C – by měl zlikvidovat všechny bakterie a dezinfikovat tak váš stroj.
Mezi praním větrejte
Mezi praním byste měli nechat dveře přístroje mírně otevřené, aby z něj mohla unikat vlhkost. To zabrání tvorbě plísní uvnitř spotřebiče a na těsnění. Napomůže tomu i otírání těsnění do sucha, protože tím se zabrání tvorbě plísní i v jeho záhybech.
Pravidelně odvápňujte
Naše zásoba vody obsahuje malé množství vápníku a hořčíku a tyto minerály se spojují a vytvářejí vápenné šupiny. Velké nánosy vápence uvnitř vaší pračky mohou snížit účinnost praní, a dokonce mohou způsobit, že váš stroj bude méně energeticky úsporný a jeho provoz bude dražší. V horším případě dokonce může dojít k poruše. Proto je tak důležité odvápňovat alespoň jednou za 3-6 měsíců. Pokud žijete v oblasti, kde máte tvrdou vodu, bude k tomu docházet častěji, proto je potřeba i častěji tuto proceduru provádět.
Nenechávejte prádlo v bubnu
Necháme-li vaše čerstvě vyprané prádlo v bubnu několik hodin po skončení pracího cyklu, bude zapáchat zatuchlinou a vlhkem. Vždy vyndejte mokré prádlo z pračky co nejdříve, jak je to možné. Pokud budete mimo dům, použijte funkci „zpoždění“, aby se konec pracího cyklu shodoval s tím, kdy se vrátíte domů.
Ať se o prádlo postará někdo jiný.
Pokud jste zavaleni hromadami špinavého prádla, tak proč to raději nenecháte na někom jiném? Stačí si vybrat čistírnu a prádelnu ve vašem okolí. Prádlo vám vyperou a vyžehlí pomocí profesionálních metod.
Pračku je potřeba důkladně vyčistit každých pár měsíců a prací cyklus s vysokou teplotou byste měli pouštět alespoň jednou za dva týdny.
I když metody čištění, které jsme zde s vámi sdíleli, mohou být velmi účinné, výsledky se mohou mezi jednotlivými spotřebiči lišit, proto byste měli před zahájením vždy pečlivě zkontrolovat pokyny výrobce pro váš spotřebič. Upozorňujeme, že veškeré způsoby čištění jsou prováděny na vlastní nebezpečí.