Jak správně vyčistit notebook

Stejně jako každý počítač jsou i notebooky magnetem na prach a nečistoty. Špinavý notebook však není jen kosmetickou noční můrou – může také způsobit špatný výkon a přehřívání. Jak tedy můžete svůj notebook správně vyčistit?

Čištění notebooku je pravděpodobně zdlouhavější než čištění stolního počítače. Musíte vyčistit klávesnici, vnitřní části, obrazovku i samotný kryt. Přesto můžete notebook snadno vyčistit za méně než hodinu, pokud máte k dispozici stlačený vzduch v plechovce, trochu 90-100% izopropylalkoholu, vatové tampony a hadřík z mikrovlákna.

Začněte uvnitř

Většina nečistot a špíny, kterou na notebooku vidíte, je čistě kosmetickou záležitostí. I když každý chce, aby byl jeho notebook krásný zvenčí, ve skutečnosti je důležitý vnitřek. Prach, krusta a drobky, které se nahromadí uvnitř notebooku, však mohou ucpat ventilátory, ventilační otvory a chladiče, což má za následek přehřívání a špatný výkon.

Začneme čištěním vnitřních částí notebooku. U některých notebooků to bude snazší než u jiných, ale většinou jde o stejný postup u všech. Vezměte notebook na místo, kde se může prášit (do garáže nebo ven), připravte si stlačený vzduch (nepoužívejte vysavač) a pusťte se do práce!

Postup:

  • Pokud se notebook otevře – vypněte jej, vyjměte baterii (pokud můžete) a odšroubujte zadní panel. Může tím dojít ke ztrátě záruky, ale to je cena, kterou platíte za krásu. Krátkými dávkami stlačeného vzduchu vytlačte prach ze středu notebooku směrem k jeho větracím otvorům. Poté jemnými nárazy vytlačte veškerý prach ven z ventilačních otvorů (pokud se ventilátory roztočí příliš rychle, mohly by se rozbít). To je vše! Je hotovo. Sešroubujte notebook zpět dohromady.
  • Pokud se notebook neotevře – většina moderních notebooků se nedá otevřít, což z čištění dělá méně vědu a více hádání. Vypněte notebook a do jeho větracích otvorů vpravte několik rychlých dávek stlačeného vzduchu. Buďte trpěliví a nestrkejte do větracích otvorů tyč se stlačeným vzduchem. Mohli byste zasáhnout drát nebo přitlačit kondenzát z plechovky přímo na desku.

Uvnitř notebooku jen zřídka najdete něco jiného než prach, vlasy a drobky. Pokud se vám stane, že na desce nebo v jejím okolí objevíte nějaké skvrny, očistěte je 90-100% izopropylalkoholem a vatovým tamponem. Dbejte na to, abyste alkohol nanesli na vatový tampon, nikoli na desku, a nikdy na notebook (ani na jinou elektroniku) nepoužívejte čisticí prostředky pro domácnost.

Udeřte na tu nepříjemnou klávesnici

Čištění klávesnice notebooku je zvláštní proces. Na rozdíl od klávesnice stolního počítače, kterou lze obvykle rozebrat, je u klávesnic notebooků poměrně povrchová operace. Budete potřebovat hadřík z mikrovlákna, vatové tampony, trochu 90-100% izopropylalkoholu a stlačený vzduch. K čištění elektroniky nikdy nepoužívejte čisticí prostředky pro domácnost a místo alkoholu nepoužívejte ocet – mohl by proniknout do klávesnice a způsobit korozi jejích součástí.

Postup procesu:

  • Začněte suchou utěrkou z mikrovlákna – než se pustíte do podrobnější práce, otřete jím klávesnici. Zachytí většinu prachu, takže se můžete soustředit na nečistoty.
  • Udeřte na ni stlačeným vzduchem: Stejně jako hadřík z mikrovlákna může stlačený vzduch odstranit z klávesnice prach, než se pustíte do detailní práce. Nezapomeňte používat krátké dávky, jinak se pod klávesami může tvořit kondenzát.
  • Vyndejte alkohol – na vatový tampon naneste 90-100% izopropylalkohol (nelijte ho na notebook) a začněte klávesnici otírat. Dostaňte se mezi klávesy a nebojte se použít suchý (nejlépe nepoužitý) zubní kartáček, abyste se vypořádali s úzkými místy.
  • Pokud jsou pod klávesami drobky – klávesnice notebooků se špatně rozebírají. Vyhledejte na Googlu, zda jsou klávesy té vaší odnímatelné. Pokud ano, vyjměte je malým plochým nástrojem (dobře funguje kytarové trsátko) a pak problémové místo zasáhněte vatovým tamponem s alkoholem nebo krátkým proudem stlačeného vzduchu. Pokud klávesy nejdou sundat, namiřte pod problémové klávesy rychlý proud vzduchu z plechovky a modlete se, aby to dopadlo co nejlépe. Nepřehánějte to, jinak se vám pod klávesami bude kondenzovat voda.
  • Pokud se vám nedaří dostat nečistoty zpod klávesnice, zvažte, zda ji poslat výrobci k opravě nebo ji odnést do místního servisu. Nemá smysl rozebírat notebook, když to za vás může udělat někdo jiný.

Znovu zkrášlete obrazovku

Nesprávné čištění je rychlý způsob, jak skončit s rozbitou obrazovkou notebooku. Obrazovka LCD vašeho notebooku je neuvěřitelně choulostivá. Je třeba ji čistit správně a pravidelně. Budeme se držet jednoduchého postupu. K čištění obrazovky notebooku nepoužívejte papírové utěrky ani hadry. Zanechávají za sebou prach a mohou obrazovku poškrábat.

Nepoužívejte alkohol, ocet, čisticí prostředky na sklo (nebo brýle), ani žádné chemické čisticí prostředky. A pokud uvidíte výrobek, který je prodáván jako čistič obrazovky, nepoužívejte ho na obrazovku notebooku. Je to jen klamavá reklama!

Zdroj:

https://www.howtogeek.com/426448/how-to-properly-clean-your-gross-laptop/

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *