Jak správně vyčistit notebook
Pravidelně čistěte svůj notebook, aby mohl pracovat co nejefektivněji. Prach a nečistoty se mohou nahromadit na ventilačních otvorech a dalších částech notebooku, což může způsobit přehřívání a snížení výkonu.
Čištění notebooku může být zdlouhavější než čištění stolního počítače, protože notebook má mnoho různých částí, které je třeba vyčistit. Nicméně, s některými prostředky a trochou trpělivosti je možné notebook vyčistit za méně než hodinu. Nejdůležitější je mít k dispozici stlačený vzduch v plechovce, který vám umožní odstranit veškerý prach a nečistoty z klávesnice a vnitřních částí notebooku. Izopropylalkohol je dalším důležitým prostředkem, který je třeba použít k vyčištění obrazovky a jiných ploch notebooku. Vatové tampony a hadřík z mikrovlákna se pak používají k dokončení úklidu a k odstranění zbytků alkoholu a nečistot.
Začněte uvnitř
Většina nečistot a špíny, kterou na notebooku vidíte, je čistě kosmetickou záležitostí a neovlivňuje jeho výkon. Nicméně, pokud se na notebooku nahromadí příliš mnoho prachu, krusty a drobků, může to ucpat ventilátory, ventilační otvory a chladiče, což může způsobit přehřívání a snížení výkonu notebooku. Proto je důležité notebook pravidelně čistit, abyste zajistili, že všechny jeho části pracují správně a efektivně.
Začneme čištěním vnitřních částí notebooku. U některých notebooků to bude snazší než u jiných, ale většinou jde o stejný postup u všech. Vezměte notebook na místo, kde se může prášit (do garáže nebo ven), připravte si stlačený vzduch (nepoužívejte vysavač) a pusťte se do práce!
Postup:
- Vypněte notebook a odpojte ho od elektrické zásuvky.
- Otevřete notebook a odstraňte baterii.
- Použijte stlačený vzduch k vyčištění klávesnice, ventilačních otvorů a dalších přístupných částí notebooku.
- Pečlivě se vyhněte přímému kontaktu s elektrickými součástkami.
- Po dokončení čištění zkontrolujte, zda jsou všechny součástky notebooku správně zapojené a zda notebook funguje správně.
- Zkontrolujte, zda nezůstala žádná nečistota v notebooku, a pokud ano, opětovně použijte stlačený vzduch k jejímu odstranění.
- Po dokončení čištění nasaďte baterii zpět do notebooku a připojte ho k elektrické zásuvce.
Při čištění notebooku nepoužívejte žádné agresivní čisticí prostředky, které by mohly poškodit povrch notebooku nebo jiné součástky. Použití 90-100% izopropylalkoholu a vatového tamponu je bezpečné a účinné pro odstranění skvrn z notebooku. Důležité je, abyste alkohol nanesli na vatový tampon a nikoli přímo na desku nebo jiné součástky notebooku, abyste zabránili poškození. Také byste se měli vyvarovat použití čisticích prostředků pro domácnost, protože ty mohou být příliš agresivní a poškodit notebook.
Udeřte na tu nepříjemnou klávesnici
Čištění klávesnice notebooku je nutné, abyste zabránili jejímu zanášení nečistotami a zabránili závadám. Je důležité používat správné nástroje a techniky při čištění, abyste nepoškodili notebook nebo jeho klávesnici. Nejlepším způsobem, jak klávesnici notebooku vyčistit, je použít hadřík z mikrovlákna, vatové tampony a 90-100% izopropylalkohol. Vyhněte se použití domácích čisticích prostředků nebo octu, které mohou poškodit klávesnici.
Postup procesu:
- Začněte suchou utěrkou z mikrovlákna – než se pustíte do podrobnější práce, otřete jím klávesnici. Zachytí většinu prachu, takže se můžete soustředit na nečistoty.
- Udeřte na ni stlačeným vzduchem: Stejně jako hadřík z mikrovlákna může stlačený vzduch odstranit z klávesnice prach, než se pustíte do detailní práce. Nezapomeňte používat krátké dávky, jinak se pod klávesami může tvořit kondenzát.
- Vyndejte alkohol – na vatový tampon naneste 90-100% izopropylalkohol (nelijte ho na notebook) a začněte klávesnici otírat. Dostaňte se mezi klávesy a nebojte se použít suchý (nejlépe nepoužitý) zubní kartáček, abyste se vypořádali s úzkými místy.
- Pokud jsou pod klávesami drobky – klávesnice notebooků se špatně rozebírají. Vyhledejte na Googlu, zda jsou klávesy té vaší odnímatelné. Pokud ano, vyjměte je malým plochým nástrojem (dobře funguje kytarové trsátko) a pak problémové místo zasáhněte vatovým tamponem s alkoholem nebo krátkým proudem stlačeného vzduchu. Pokud klávesy nejdou sundat, namiřte pod problémové klávesy rychlý proud vzduchu z plechovky a modlete se, aby to dopadlo co nejlépe. Nepřehánějte to, jinak se vám pod klávesami bude kondenzovat voda.
- Pokud se vám nedaří dostat nečistoty zpod klávesnice, zvažte, zda ji poslat výrobci k opravě nebo ji odnést do místního servisu. Nemá smysl rozebírat notebook, když to za vás může udělat někdo jiný.
Znovu zkrášlete obrazovku
Pro čištění obrazovky notebooku budete potřebovat pouze jemný a suchý hadřík z mikrovlákna. Před začátkem čištění je důležité odpojit notebook od elektrické sítě a vyčkat, dokud se obrazovka nevychladne. Poté hadříkem jemně otřete obrazovku a nezapomeňte na okraje, kde se mohou tvořit nečistoty a prach. Hadřík přitom nesmí být příliš mokrý, abyste předešli poškrábání obrazovky. Pokud je obrazovka opravdu zanášená nečistotami, můžete si pomoci pěnou na čištění monitorů, kterou lze sehnat v obchodech.
Zdroj:
https://www.howtogeek.com/426448/how-to-properly-clean-your-gross-laptop/