Jak vyčistit zapáchající myčku nádobí

Vyvalil se na vás nepříjemný zápach z vaší myčky nádobí? Nemusíte hned kupovat novou. Každopádně než ji znovu naplníte nádobím, uveďte ji do lepšího hygienického stavu. K efektivnímu a rychlému vyčištění nelibě vonící myčky vám bude stačit bílý ocet a jedlá soda, tedy levné a dostupné prostředky z drogerie.

Proč myčka nádobí zapáchá?

Než přejdeme k návodu, zvažte možné důvody, proč vaše myčka nádobí zapáchá. Za prvé, stojící voda může způsobovat růst plísní uvnitř myčky. K tomu může dojít také v případě, že necháte dvířka myčky delší dobu zavřená, například když jste na dovolené. Částečky jídla se také mohly nahromadit ve vypouštěcím filtru, vypouštěcí hadici, ostřikovacím rameni nebo jinde v myčce. Zápach může být obzvláště žluklý, pokud jsou částečky tvořeny rybami, vejci nebo jinými silně zapáchajícími potravinami. Naštěstí můžete zapáchající myčku vyčistit v několika jednoduchých krocích.

Vyčistěte odtokový filtr

Nejčastější příčinou zápachu z myčky nádobí je zanesený odtokový filtr. Pokud ho vaše myčka má, je pravděpodobně umístěn na spodní zadní straně vany. Vyjměte filtr a vyčistěte jej v kuchyňském dřezu horkou mýdlovou vodou pomocí kartáče na láhve, abyste se dostali do všech štěrbin. Před opětovným vložením filtru zkontrolujte, zda jsou v odtoku čisté částečky jídla. Pokud najdete nějaké nečistoty, otřete je houbičkou.

Čištění ostřikovacího ramene

Pokud se otvory v horním nebo dolním ostřikovacím rameni ucpou, nebude myčka fungovat tak dobře. Ucpání může být také zdrojem nepříjemného zápachu z myčky. Chcete-li je vyčistit, jednoduše vyjměte ramena, podržte je postupně nad kuchyňským dřezem a párátkem odstraňte částečky jídla. Protáhněte otvory vodou, abyste se ujistili, že jsou čisté, a ramena do myčky znovu nainstalujte.

Čištění vnitřku myčky nádobí

Časem se na stěnách a dvířkách myčky mohou hromadit mýdlové usazeniny a nečistoty. Jejich pouhé vydrhnutí horkou mýdlovou vodou a hadříkem nebo kartáčem na drhnutí může znamenat velký rozdíl. Když už jste u toho, otřete i stojany a těsnění dvířek, na kterých se také mohou hromadit plísně a houby.

Spusťte dva samostatné cykly čištění

Přírodní, ale účinné čisticí prostředky dokáží se zapáchající myčkou zázraky. Jako poslední krok v procesu hloubkového čištění spusťte dva samostatné cykly – jeden s bílým octem a druhý s jedlou sodou, abyste odstranili všechny přetrvávající pachy. Při prvním cyklu umístěte na horní stojan myčky nádobí misku naplněnou bílým octem a spusťte běžný cyklus. Poté do spodní části myčky nasypte šálek jedlé sody a spusťte druhý cyklus. Nyní by vaše myčka měla být bez zápachu!

Předcházení zápachu z myčky nádobí

Jakmile je vaše myčka svěží a čistá, udržujte ji takovou pomocí těchto preventivních tipů:

  • Před vložením nádobí jej oškrábejte a opláchněte.
  • Pravidelně čistěte odtokový filtr.
  • Občas spusťte cykly s octem a/nebo jedlou sodou, abyste odstranili zápach dříve, než se vytvoří.
  • Během chodu myčky nepoužívejte jiné spotřebiče s horkou vodou, aby nedocházelo k odčerpávání zdrojů.
Náš tip

Nyní je vaše myčka nádobí zase čistá a voňavá. Pokud vás trápí zápach i v lednici, čtěte ZDE.

Zdroj:

https://www.mollymaid.com/practically-spotless/2019/july/how-to-clean-a-stinky-dishwasher/

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.