Nejkreativnějším úkolem sezóny je umístění vánočních světel a celkový design venkovního osvětlení. A my vám poradíme, nejen jak vánoční světýlka bezpečně pověsit..

Chcete vědět, jak bezpečně pověsit vánoční světýlka a jak sladit celkový design venkovního osvětlení? Je tolik způsobů, jak by mohl být váš domov osvětlený! Budete minimalista, nebo máte rádi extravaganci? Máte nějakou vizi, jak by měl váš domov letos vypadat? Provedeme vás od výběru žárovek až po okamžik, kdy to všechno zapojíte. A když se něco pokazí? I s tím vám pomůžeme.

Plán vánočního osvětlení

Vánoční světýlka se sama nepověsí! Ale ještě je tu možnost nechat to na profesionálech. Pokud si však chcete světýlka pověsit sami, načrtněte si plán, ať se nestane, že například skončíte pár metrů od zásuvky.

Bezpečnost vánočního osvětlení

Tisíce lidí končí každoročně na pohotovosti (a desítky umírají) kvůli nehodám při vánočním osvětlení. Bezpečnost je první věc, kterou je třeba zvážit při plánování a výzdobě domova.

Barevně ozdobený dům

Než začnete, ujistěte se, že máte pro tuto práci vhodné vybavení. Nejprve zkontrolujte, zda nejsou poškozeny světýlka a venkovní prodlužovací šňůry. Jsou-li roztřepené dráty, poškozená izolace nebo některé části uvolněné, vyměňte je. Ujistěte se, že všechny vaše elektrické výrobky mají certifikát bezpečnosti a případně splňují normy pro venkovní použití v případě, že si chcete ozdobit zahradu nebo balkon.

Také se ujistěte, že jste velmi dobře obeznámeni s elektrickou bezpečností. Než začnete, projděte si tento kontrolní seznam elektrické bezpečnosti.

 • Vždy nakupujte elektrické dekorace a osvětlení od renomovaných prodejců.
 • Používejte osvětlení schválené pro bezpečné používání uznávanou zkušební laboratoří.
 • Nikdy nespojujte více než tři sady světýlek dohromady.
 • Zvažte nákup LED světel, která spotřebují méně energie a jsou chladnější než tradiční žárovky.
 • Před zdobením si určete, kolik zásuvek je k dispozici a kde se nacházejí.  Podle toho si naplánujte rozmístění osvětlení.
 • Pečlivě zkontrolujte každou elektrickou výzdobu.  Prasklé nebo poškozené zástrčky, uvolněné nebo odhalené dráty a uvolněné spoje vám mohou způsobit elektrický šok nebo založit požár.
 • Postupujte podle pokynů výrobce v návodech, které jsou přiloženy k elektrickým dekoracím.
 • Vyhněte se přetížení elektrických zásuvek příliš mnoha dekoracemi nebo elektrickými zařízeními. Mohou se přehřát a způsobit požár.
 • Ujistěte se, že kabely nejsou zaseknuté ve dveřích, oknech nebo pod těžkým nábytkem, což by mohlo poškodit izolaci daného kabelu.
 • Nepřipevňujte ani nepodpírejte kabely osvětlení způsobem, který by mohl poškodit jejich izolaci.
 • Před výměnou žárovek nebo pojistek vždy elektrickou výzdobu odpojte.
 • Vypněte všechny vnitřní a venkovní elektrické dekorace před odchodem z domova nebo než jdete spát.

Bezpečnost při zavěšování do výšek

Než se přichystáte pověsit všechna ta sváteční světýlka, zde jsou některé pokyny, kterými se řídit, aby byla zajištěna vaše bezpečnost. Počet zranění způsobených zdobením se v tomto ročním období pohybuje v tisících. Ne vždy vám hrozí zranění, ale přesto je potřeba přijmout určitá bezpečnostní opatření.

 • Při používání žebříku vždy dodržujte tato bezpečnostní pravidla:
 • Před každým použitím zkontrolujte, zda není žebřík poškozen.
 • Žebřík umístěte na rovný, stabilní povrch. Nikdy se nesnažte zvýšit jeho výšku tím, že pod něj něco dáte.
 • Prodlužovací žebříky by měly vždy dosahovat cca 50 cm nad bod, kterého je třeba dosáhnout.
 • Na žebříku udržujte tři styčné body.
 • Nezáleží na tom, jak je to lákavé, ale nepoužívejte vršek žebříku.
 • Nehýbejte s pozicí žebříku, když jste na něm vy nebo někdo jiný.
 • Nepřetěžujte svůj žebřík. Zkontrolujte maximální zatížení a nepřekračujte ho.
 • Vždy se vyhněte nebezpečí elektrického proudu.

Další bezpečnost při umísťování vánočního osvětlení:

 • Světýlka zavěšujte během dne.
 • Nikdy nezavěšujte světla v bouřlivém, větrném nebo vlhkém počasí.
 • Než se pustíte do zdobení, zhodnoťte svůj plán a vybavení. Určete, kolik světelných řetězů potřebujete, a ujistěte se, že dodržujete všechny pokyny výrobce, zejména pokud jde o to, kolik řetězů lze spojit dohromady.
 • LED světla vyzařují méně tepla, déle vydrží a jsou odolnější. Doporučujeme je.
 • Zavěšování světel je týmová práce. Vždy mějte alespoň jednu další osobu, která vám pomáhá s žebříky, světly, nářadím atd.

Teď, když víte, jak je důležité během zdobení dodržovat bezpečnost, můžete začít kouzlit.

Oficiální průvodce vánočními žárovkami

Tato příručka od Popular Mechanics nabízí komplexní pochopení každého typu žárovky od klasické keramiky po moderní RGB (červená, zelená, modrá) a LED (světelná dioda), které může zobrazit libovolnou barvu. Vytvořte si vizuál v mysli a pak se buď statečně vydejte do nákupních řetězců nebo si objednejte online z pohodlí domova.

 • ZÁŘIVKY – Klasické žárovky na bázi žhavících vláken, která vydávají teplou záři.
 • LED – Vydrží dvakrát déle než žárovky. Mohou působit studeně.
 • ŠIROKOÚHLÉ LED – LED žárovka s vydutým sklonem, který vrhá světlo.
 • PRŮSVITNÉ – Barevné malé žárovky s viditelnými vlákny.
 • KERAMICKÉ – Neprůhledné a vypadají, jako by byly natřeny.
 • KULATÉ – LED diody uvnitř žárovek ve tvaru koule, které zůstávají chladné.
 • SÍŤOVÉ – Malá světýlka nebo malé LED diody v závěsné síti.
 • RGB LED – Programovatelné diody, které umí zobrazit téměř jakoukoli barvu.

Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná standardní délka pro vánoční osvětlení, budete chtít vědět, které řetězy potřebujete a jak jsou dlouhé, abyste mohli svůj návrh převést do reality. Doporučujeme při výběru vybírat z řetězů, která mají mezi světly více místa. Vytvoří více estetických stínů a odlesků. Někdy méně je více. Při balení světel je omotejte kolem silného kusu lepenky, abyste se vyhnuli jejich zbytečnému rozmotávání v dalším roce.

Rozvržení světýlek

Poté, co jste zkontrolovali veškeré své vybavení a máte vše, co potřebujete, další věcí, kterou musíte udělat, je vytvořit plán.

Světýlka v truhlíkách

Dobrým způsobem, jak začít tvořit svůj návrh, je najít nejbližší výstup k jednomu z rohových okapů a od tohoto bodu pak začít natahovat světelné řetězy. Případně vám pomůže venkovní prodlužovací šňůra, která propojí nejbližší zásuvku s rohovým okapem, kde můžete začít s připevňováním osvětlení. Někdy je nejlepší zdobit za pochodu. Začněte s prvním řetězem světel a upevňujte ho podél okapu. Světla připojte k okapu pomocí klipů (NIKDY nepoužívejte hřebíky, svorky nebo cokoliv kovového).

Klasický design

Tři klasické oblasti, na které je třeba se zaměřit, jsou okapy, stromy a okna. Jakmile se rozhodnete pro barvu a typ vánočních žárovek, budete chtít začít s okapy kolem vašeho domu, postupně pokračovat do oken, a pak skončit u stromů a keřů.

Pro klasičtější vzhled použijte kombinaci polárního a bílého světla. Zvolte teplé odstíny světla pro dům a okna a vyvážete to studenými odstíny na stromech (nepoužívejte čistě-bílé). Pokud jste spíše na barevné žárovičky, neostýchejte se a doslova zahrňte svůj dům do všech barev duhy, chcete-li.

Jako bonus můžete olemovat hřebenovou linii vaší střechy. To je jen tip pro seriózní dekoratéry. Nepouštějte se do všeho napoprvé; vybudujte si sebedůvěru v průběhu let.

Pokud připevňujete světla na celý dům, použijte větší žárovky na střechu a okapy. Menší žárovky se hodí spíše pro okna, stromy a keře. Čím dále jsou světla od sebe, tím větší by měly být žárovky.

Stromy

Zatímco byste mohli zavěšováním světel na stromy strávit spoustu času a energie, zaměřte spíše své úsilí na dům a místo toho použijte pro stromy osvětlení pomocí projektoru. Možná byste dokonce mohli vyměnit zavěšování světýlek za tato krásná laserová světla, která šetří čas.

Pokud se však rozhodnete použít pravé vánoční osvětlení, omotejte menší žárovky kolem kmene a větví, s dostatečným prostorem pro případné průlety ptáků. Určitě nechcete, aby se do vaší dekorace nějaký z těchto letců zamotal.

Odpálené pojistky a zkraty jsou u vánočních světel běžné, většinou kvůli problémům s vlhkostí, když řetězy na sebe napojujete. Uzavřete tyto spoje elektrikářskou páskou, aby zůstaly suché.

Minimalistické venkovní osvětlení

Vánoční osvětlení na zahradě

Pro ty, kteří hledají alternativní způsob, jak rozsvítit svůj domov aniž by museli pověsit vánoční světýlka, zvažte vylepšení vašeho stávajícího osvětlení. Strategicky umístěné reflektory typu Wash nebo Flood light mohou rozzářit vaše vánoční dekorace, aniž byste museli připevňovat světelné řetězy.

Jemnějšího vzhledu dosáhnete, když zvolíte teplé odstíny světel, které namíříte na vaše girlandy, věnce, betlém nebo jinou vánoční dekoraci. I mimo sezónu bude vaše osvětlení stále vypadat krásně, a navíc takto osvětlený pozemek může odradit kdejakého zloděje.

Pokud vám přijde vaše vánoční osvětlení nevýrazné anebo nevíte, jak světýlka pověsit, stačí si udělat projížďku po okolí a užít si světelnou show.

Zdroj: https://happyhiller.com

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Redakce DoBaraku.cz

Redakce DoBaraku.cz

Tento článek byl vytvořen odbornou redakcí magazínu DoBaraku.cz, která pro Vás zhotovuje nezávislé testy, recenze a odborné články na produkty, které jsou užitečné ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *