Jak nabrousit motorovou pilu: 6 bezpečných kroků, jak udržet nástroj v dobrém stavu

Řetězová pila s tupým, špatně udržovaným řetězem neřeže čistě ani efektivně – a navíc představuje bezpečnostní riziko. Stejně jako každý jiný nástroj ve vašem arzenálu musí být i řetězová pila řádně a důsledně udržována, aby fungovala efektivně. Samozřejmě si můžete najmout profesionála, který vám motorovou pilu nabrousí, ale většina kutilů se může naučit, jak motorovou pilu nabrousit, aby tuto práci zvládli sami a ušetřili přitom nějaké peníze.

Pokud jste si všimli, že vaše řetězová pila už neřeže tak snadno a čistě jako kdysi, je vhodný čas naučit se ostřit pilový řetěz a zkontrolovat, zda není otupený.

Broušení řetězu řetězové pily

Když je řetězová pila ostrá, je používání nástroje snazší a bezpečnější, minimalizuje se opotřebení stroje a zvyšuje se jeho celková účinnost. Existují situace, podle kterých lze poznat, zda je třeba řetěz řetězové pily nabrousit.

Pokud si všimnete některého z těchto bodů, je nejlepší řetěz nabrousit, aby se zvýšila jeho účinnost a bezpečnost při práci:

  • Řetězová pila se zadrhává při řezání a její výkon se snižuje.
  • Pilové zuby se začínají zaoblovat a ztrácejí ostří.
  • Při řezání vznikají na dřevě nerovné plochy nebo jsou viditelné řezné stopy.
  • Řetěz se pohybuje příliš volně na řetězovém kole nebo se nechá snadno vychýlit ze správné polohy.

KROK 1: Vyčistěte řetěz řetězové pily.

Pracovní rukavice a ochranné brýle jsou nezbytné při čištění a ostření řetězu řetězové pily. Je také důležité důkladně očistit řetěz od oleje a nečistot a zkontrolovat jeho stav. Pokud jsou zuby řetězu poškozené, může být nutné jej nejprve opravit nebo vyměnit, než budete pokračovat s ostřením. Při práci s řetězovou pilou je důležité dodržovat bezpečnostní předpisy a dbát na svou vlastní bezpečnost.

KROK 2: Nastavte napnutí řetězu.

Při nastavení napětí řetězu je důležité dávat pozor na správnou hodnotu napětí, abyste se vyvarovali rizikům spojeným s příliš volným nebo příliš napnutým řetězem. Příliš volný řetěz může způsobit zpětný ráz nebo vymrštění řetězu z vodicí lišty, zatímco příliš napnutý řetěz může způsobit nadměrné tření mezi díly a přehřátí, což může vést k požáru a snížení životnosti dílů. Pro správné nastavení napětí je třeba najít a nastavit napínací šroub na boku nebo na přední straně pily, vyzkoušet řetěz a upravit jeho napětí podle potřeby.

KROK 3: Stabilizujte řetězovou pilu.

Při ostření řetězu řetězové pily řetězovou pilu pevně stabilizujte, abyste se vyvarovali nebezpečných situací a zajistili, že budete mít dostatečnou kontrolu nad nářadím. Můžete toho dosáhnout umístěním řetězové pily do svěráku, který drží vodicí lištu tak, aby se řetěz mohl volně otáčet, nebo přizváním pomocníka, který bude nářadí při práci držet stabilně.

KROK 4: Začněte ostřit na nejkratším ostří zubu.

Při ostření řetězu řetězové pily je třeba začít s nejkratším ostřím zubu na řetězu. Pokud všechny zuby mají stejnou výšku, můžete začít s kterýmkoli zubem, ale je důležité si jej označit, abyste pokračovali ve stejném směru při práci. Při ostření řetězu se dostanete do potřeby používat pilník, který by měl být správné velikosti pro váš řetěz a měl by být uchopen správně pro bezpečnou práci.

KROK 5: Zuby přebruste pod úhlem.

Při ostření řetězu řetězové pily je třeba nastavit pilník do výřezu v zubu řetězu a držet ho pod úhlem, který byl původně nebo naposledy vybroušen. Při pilování je třeba pootáčet pilník, aby zůstal vždy ve správné poloze pro účinné broušení. Správný úhel broušení je určen tabulkou úhlů broušení, která závisí na typu a velikosti řetězu. Při ostření je důležité postupovat od počátečního zářezu a pilovat každý druhý zářez kolem řetězu.

KROK 6: Zkontrolujte hloubkoměry.

Je důležité zkontrolovat hloubkoměry na řetězu řetězové pily po dokončení broušení. Hloubkoměry nebo hrabičky by měly být kratší než sousední ostří. Pokud je hloubkoměr vyšší než sousední ostří, je třeba ho vypilovat, aby byl asi o 1/10 palce nižší než výška jeho protějšku. Při údržbě řetězové pily je třeba zohlednit frekvenci jejího používání a v případě potřeby obnovit ostrost řetězu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
4.7/5 (3)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *