Jak nabrousit motorovou pilu: 7 bezpečných kroků, jak udržet nástroj v dobrém stavu

Řetězová pila s tupým, špatně udržovaným řetězem neřeže čistě ani efektivně – a navíc představuje bezpečnostní riziko. Stejně jako každý jiný nástroj ve vašem arzenálu musí být i řetězová pila řádně a důsledně udržována, aby fungovala efektivně. Samozřejmě si můžete najmout profesionála, který vám motorovou pilu nabrousí, ale většina kutilů se může naučit, jak motorovou pilu nabrousit, aby tuto práci zvládli sami a ušetřili přitom nějaké peníze.

Pokud jste si všimli, že vaše řetězová pila už neřeže tak snadno a čistě jako kdysi, je vhodný čas naučit se ostřit pilový řetěz a zkontrolovat, zda není otupený.

Výběr správného pilníku na řetězové pily

Pilníky na řetězové pily se vyrábějí ve specifických velikostech, které odpovídají velikosti a tvaru zubů řetězové pily. Pokud je pilník příliš velký nebo příliš malý, může být obtížné správně nabrousit pilový řetěz. I když existuje mnoho velikostí, nejoblíbenější velikosti pilníků jsou 4 milimetry, 4,8 milimetru a 5,5 milimetru. Vždy se podívejte do návodu k použití, abyste se ujistili, že používáte správný pilník.

  • 4 mm: Tato velikost pilníku se obvykle páruje s řetězovými pilami, které mají rozteč řetězu 0,25 palce. Kódové číslo na hloubkoměru je 1.
  • 4,8 mm: Kódové číslo na hloubkoměru je 2, což znamená, že řetězová pila by měla být broušena pilníkem o velikosti 4,8 mm, který je vhodný pro rozteč řetězu 0,325 palce.
  • 5,5 mm: Tato velikost pilníku je označena kódovým číslem 4, které je umístěno na hloubkoměru řetězové pily a používá se u pil s roztečí řetězu 0,404 palce.

Broušení řetězu řetězové pily

Když je řetězová pila ostrá, je používání nástroje snazší a bezpečnější, minimalizuje se opotřebení stroje a zvyšuje se jeho celková účinnost. Existují situace, podle kterých lze poznat, zda je třeba řetěz řetězové pily nabrousit.

Udělejte opatření, pokud si všimnete některého z následujících bodů:

  • Věnujte pozornost úlomkům řetězové pily. Pokud pila chrlí prach místo ostrých třísek, pak pravděpodobně potřebuje nabrousit.
  • Stejně tak pokud zjistíte, že musíte vynaložit větší fyzické úsilí na řezání dřeva, je to známka toho, že zuby řetězu jsou tupé.
  • Další známkou toho, že řetěz potřebuje nabrousit, je, pokud má pila tendenci táhnout na jednu stranu více než na druhou. Budete muset řetězovou pilu nabrousit, aby se řezné zuby vyrovnaly.

Jak nabrousit motorovou pilu

Tyto tipy se zaměřují na ruční broušení pomocí pilníků na broušení řetězových pil, které je běžnější a pro kutily dostupnější. Protože se řetěz řetězové pily skládá z řady zubů, potřebujete pilník, který přesně odpovídá velikosti jednotlivých zubů řetězu. Pro představu, nejběžnější velikosti jsou 3/16 palce, 5/32 palce a 7/32 palce.

Poznámka: Existují spotřebitelsky přívětivé sady pilníků na broušení řetězových pil, které obsahují vše, co potřebujete k nabroušení jakékoli běžné velikosti.

KROK 1: Vyčistěte řetěz řetězové pily.

Jakmile máte pilník správné velikosti, nasaďte si vhodné ochranné pomůcky, jako jsou pracovní rukavice a ochranné brýle. Poté začněte pracovat s důkladným čištěním řetězu a odstraňte z něj veškerý olej, nečistoty a zbytky. Použijte k tomu starý ručník a šroubovák. V závislosti na stavu řetězu může být nutné použít také líh. Během čištění řetěz zkontrolujte. Pokud je některý ze zubů poškozený, může být použití řetězu nebezpečné. Místo toho, abyste pokračovali v ostření řetězové pily, bude možná nejprve nutné řetěz opravit nebo vyměnit.

KROK 2: Nastavte napnutí řetězu.

Řetěz řetězové pily musí být nastaven na určité napětí, abyste předešli problémům při práci. Uvolněný řetěz pily zvyšuje pravděpodobnost, že dojde ke zpětnému rázu pily nebo k vymrštění řetězu z vodicí lišty. Příliš napnutý řetěz se nemusí vůbec pohybovat nebo může zvyšovat tření mezi díly a způsobovat nadměrné zahřívání. Přehřáté díly zvyšují riziko požáru – a výrazně snižují životnost dílů.

Chcete-li se tomuto problému vyhnout, nastavte napnutí řetězu tak, že vyhledáte a nastavíte napínací šroub na boku nebo na přední straně pily a otáčením šroubu ve směru hodinových ručiček napnutí zvýšíte nebo proti směru hodinových ručiček řetěz povolíte. Řetěz vyzkoušejte tak, že jej ze spodní strany vodicí lišty vytáhnete tak, aby se jeden nebo dva články od lišty oddělily. Uvolněte řetěz a ten by měl zaskočit přímo do své polohy, což znamená, že je řetěz dostatečně napnutý a lze jej používat. Pokud řetěz nemůžete odtáhnout od lišty, je příliš napnutý a je třeba jej povolit. Pokud řetěz nezapadne zpět do své polohy, je příliš volný a je třeba jej utáhnout.

KROK 3: Stabilizujte řetězovou pilu.

Abyste dosáhli nejlepších výsledků, musíte řetězovou pilu před pokusem o pilování řetězu pevně stabilizovat. Někteří se rozhodnou umístit řetězovou pilu do svěráku, přičemž svorky drží vodicí lištu tak, aby se řetěz mohl volně otáčet. Případně si můžete přizvat pomocníka, který bude nářadí při práci držet stabilně.

KROK 4: Začněte ostřit na nejkratším ostří zubu.

Vyhledejte nejkratší ostří zubu na řetězu (zuby jsou ty části s plochými vrcholy). Zde byste měli s ostřením řetězové pily začít. Pokud mají všechny zuby stejnou výšku, můžete začít s kterýmkoli zubem na řetězu. Nezapomeňte si však označit – tužkou, fixem nebo lakem na nehty – první, který budete brousit, abyste pokračovali v práci ve stejném směru řetězu pily.

KROK 5: Zuby přebruste pod úhlem.

Nastavte pilník do výřezu v zubu pilového řetězu. Držte pilník pod úhlem – pod stejným úhlem, pod jakým byl zářez původně vybroušen nebo naposledy pilován – a přejíždějte pilníkem po zubech, přičemž jej při pilování poněkud pootáčejte aby neustále řádně zabíral. Při určování správného úhlu broušení řetězové pily se řiďte tabulkou úhlů broušení. Od počátečního zářezu pilujte každý druhý zářez kolem řetězu.

KROK 6: Nabruste druhou stranu řetězu.

Nyní pilu otočte a pokračujte v pilování všech zubů, které jste při prvním průchodu vynechali. Po dokončení by měly být ploché vrcholy všech zubů víceméně stejně dlouhé.

KROK 7: Zkontrolujte hloubkoměry.

Nakonec zkontrolujte hloubkoměry (jedná se o zakřivené články mezi ostřími). Každý hloubkoměr neboli hrabička by měl být kratší než sousední ostří. Pokud zjistíte, že hloubkoměr svou výškou přesahuje nejbližší ostří, vypilujte hrabičku tak, aby byla asi o 1/10 palce nižší než výška jejího protějšku.

Nyní, když víte, jak naostřit motorovou pilu, mějte na paměti, že čím častěji nástroj používáte, tím častěji bude potřebovat údržbu. Pokud používáte řetězovou pilu v průběhu dne několik hodin v kuse, možná budete muset v určitém okamžiku přerušit práci, abyste obnovili ostrost řetězu. U některých řetězových pil se pravděpodobně projeví opotřebení v určitých oblastech více než u jiných. Zvláštní pozornost věnujte oblasti v blízkosti konce pily, zejména pokud ji často používáte k řezání větví stromů.

Naučit se brousit řetězovou pilu není obtížné, což je skvělý úkol pro zapálené kutily. Jen se ujistěte, že při řezání a broušení používáte vhodné bezpečnostní vybavení. Zvažte použití ochranných brýlí, rukavic, ochrany sluchu a nohavic pro motorovou pilu, které vás ochrání před pořezáním a propíchnutím.

Zdroj:

https://www.bobvila.com/articles/how-to-sharpen-a-chainsaw/

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *