Přečtěte si odborné znalosti, které potřebujete k udržení bakterií a virů na uzdě aneb jak dezinfikovat domácnost snadno a účinně nejen během chřipkové epidemie.
Jak správně dezinfikovat domácnost, aby to nebyla jen ztráta času? Již od začátku pandemie koronavirusu v loňském roce je hygiena ožehavým tématem. Všichni víme, že jednoduchá osobní hygienická opatření, jako je mytí rukou, nošení roušek pro zakrytí obličeje a používání dezinfekce rukou v obchodech, mohou pomoci zastavit šíření nejen této nemoci. Ale co můžeme udělat, abychom se ochránili doma?
Výzkum společnosti vyrábějící čistící prostředky ukázal, že se nyní více než dříve obáváme o čistotu našich domovů. Ze stejného průzkumu vyplývá, že téměř 60 % z nás tráví úklidem svých domovů každý týden o hodinu více. Z toho si třetina není jistá, zda čisticí prostředky, které používá, jsou skutečně účinné.
Jak si tedy můžeme být jistí, že čas navíc strávený úklidem vlastně pomáhá chránit nás a naše rodiny před COVID-19 a dalšími bakteriemi? Zde je návod k čištění, který potřebujete k udržení bakterií a virů na uzdě ve vaší domácnosti.
7 nezbytností pro úklid
➡️ 1. Vyčistěte a poté dezinfikujte
K řešení povrchů, jako jsou kuchyňské linky, stolní desky a povrchy v koupelně, použijte dvoufázovou metodu – nejprve čištění a poté dezinfekce. Můžete povrch postříkat octem a poté jej otřít čistou utěrkou, nebo jednoduše použít utěrku z mikrovláken s teplou vodou. Další možností je čisticí utěrka namočená v roztoku čistícího přípravku a dobře vyždímaná.
K dezinfekci proti původnímu i novému kmeni Covid-19 má, Imunolog z Middlesex University Dr. Darshna Yagnik následující rady: „Vysoce infekční mutantní koronavirus lze stále účinně inaktivovat pravidelnou dezinfekcí za použití přípravků obsahujících nejméně 70 % alkoholu, 0,5 % peroxidu vodíku nebo bělidla (ředěného na 0,1 % chlornanu sodného) za použití studené vody. To je asi 50 ml silného domácího bělidla zředěného ve zhruba 2 litrech vody.
➡️ 2. Dezinfikujte delší dobu!
Jak je dezinfekční prostředek účinný při hubení bakterií a virů, nezávisí jen na jeho složkách – do hry vstupuje i doba, po kterou musí účinkovat (tzv. doba kontaktu). „Tento „kontaktní čas“ je nutný k tomu, abyste ze svého dezinfekčního prostředku dostali co nejvíce,“ vysvětluje mikrobiolog a autor Germova kodexu, Jason Tetro. „Použijte přípravek, který tvrdí, že zabije 99,9 % bakterií a virů, a nechte jej působit na tvrdém povrchu nejméně jednu minutu, ale nejlépe tři minuty.“
➡️ 3. Nepřehlédněte často používané povrchy
Každý ví, že je potřeba dezinfikovat domácnost, zejména místa, jako je toaleta a povrch kuchyně. Pozornost je však třeba věnovat i dalším plochám v našich domovech, kterých se často dotýkáme. Mluvíme např. o klikách u dveří, držadle varné konvice, vypínačích a zábradlí.
Pokud používáte k vyčištění bělidlo, nechte jej na povrchu minimálně minutu působit a až poté opláchněte nebo otřete vlhkou utěrkou.
Z bezpečnostních důvodů byste nikdy neměli nic stříkat přímo na vypínač! Místo toho si vytvořte dezinfekční roztok ve staré lahvičce od spreje a nastříkejte jej zlehka na utěrku k z mikrovláken, kterou pak otřete spínač i rámeček. Nakonec můžete povrch přejet měkkou látkou nebo jemnou utěrkou z mikrovláken.
Pokud má někdo ve vaší domácnosti koronavirus, doporučuje se vyčistit sdílenou koupelnu hned poté, co ji dotyčný použil. V takovém případě je navíc potřeba dezinfikovat celou domácnost pravidelněji než obvykle.
➡️ 4. Boty nechávejte u dveří
Botami si domů taháte nejen nečistoty, ale také bakterie. Z tohoto důvodu je nejlepší udělat z domova zónu bez bot a tvrdé podlahy pravidelně čistit, říká V.Mann, „Začněte vysáváním nebo zametáním tvrdých podlah, abyste se zbavili sypkých nečistot a poté vytřete teplým roztokem dezinfekce. Dávejte pozor, aby se laminátová podlaha příliš nenamočila, protože by to mohlo způsobit její deformaci.“
TIP: Pokud máte vinylovou podlahu, je nejlepší řídit se doporučením výrobce, který může doporučit použití specializovaného výrobku nebo se některým čističům zcela vyhnout. Pokud tak neučiníte, riskujete zneplatnění jakékoli záruky, která se na podlahu vztahuje.
➡️ 5. Věnujte pozornost sdíleným zařízením
Technika, kterou používá celá rodina, jako je domácí telefon, dálkové ovládání, počítačové klávesnice a ovladače herních konzolí, mohou být také magnety pro bakterie.
Například mobilní telefon byste měli pravidelně otírat alespoň čistícími ubrousky. Stačí si vzpomenout čeho všeho jste se dotkli, než jste vzali svůj mobilní telefon do ruky. Při jejich čistění začněte otřením prachu měkkým hadříkem a poté použijte utěrku z mikrovláken lehce postříkanou vodou k otření viditelné špíny. Nakonec povrch očistěte utěrkou nastříkanou dezinfekčním roztokem, abyste se zbavili bakterií a virů.
➡️ 6. Čisticí utěrky důkladně vyperte
Z hygienického hlediska nikdy nepoužívejte jednu látku pro všechny povrchy. Pokud k čištění používáte různé utěrky a houbičky, vyplatí se používat na každý povrch jinou, což pomůže zastavit šíření bakterií a virů.
Používáte-li čisticí utěrky z mikrovláken, pravidelné a důkladné oplachování pod teplou tekoucí vodou stačí k tomu, abyste se zbavili téměř všech bakterií, které se v látce nahromadily. Teoreticky by to mělo znamenat, že můžete stejnou utěrku používat déle, než přejdete na novou. Přesto nedoporučujeme používat jednu utěrku na více různých ploch.
Utěrky z mikrovláken budou nejúčinnější, když je použijete s teplou nebo horkou vodou (tím se vlákna otevřou). Pokud přeložíte látku na vícekrát do tzv. bochánku, dosáhnete tak co nejlepšího kontaktu látky s povrchem, který čistíte. Utěrky z mikrovláken, stejně jako jiné látky, je po dokončení čištění potřeba vyprat na nejvyšší možnou teplotu.
➡️ 7. Použijte páru
Pára je velký spojenec, co se týče zabíjení bakterií, a může pomoci odstranit i zašlou špínu. Parní čističe lze použít na řadu vodotěsných povrchů ve vaší domácnosti – takže například ne na dřevěné podlahy – a se správným příslušenstvím je lze použít i na čištění trouby a varné desky. V případě, že máte vinylovou podlahu, nejprve zkontrolujte pokyny výrobce
Nyní už víte, jak dezinfikovat domácnost, abyste se zbavili, co největšího množství bakterií a zamezili jejich přenášení. Pokud jsme na něco zapomněli, neváhejte nám napsat komentář níže.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com