V obchodě je vaše oblíbená značka dezinfekce vyprodána? A co si takhle vyrobit vlastní? Domácí dezinfekce proti koronaviru předčí všechny komerční produkty!

V dnešní době si možná i ti méně čistotní jedinci dávají na úklidu záležet. Po nedávném panickém nákupu, který vyčistil regály obchodů od komerčních dezinfekčních prostředků, možná nebudete mít po ruce obvyklé produkty. Aby se vaše domácnost vyhnula chřipkovým virům, je důležité dezinfikovat kuchyň, koupelny i vzduch a někdy i vícekrát za den. A v tom vám pomůže domácí dezinfekce proti koronaviru.

Naštěstí si doma můžete sami vyrobit dezinfekční krém na ruce, dezinfekční sprej i ubrousky. Zde najdete vše, co potřebujete vědět o výrobě vlastních čisticích prostředků, které eliminují koronavirus.

▶️ Co budete potřebovat

Centrum pro kontrolu léčiv a nemocí zveřejnilo doporučení pro způsob čištění a dezinfekce vašeho domova, které je důležité dodržet i při výrobě vlastních dezinfekčních prostředků. CDC například uvádí, že je důležité používat dezinfekční přípravky, které byly prověřeny z hlediska účinnosti proti COVID-19 a které umožňují dostatek kontaktního času na povrchu, aby dezinfekční prostředek fungoval.

Podle Deana Daviese, vedoucího úklidu společnosti Fantastic Services, která se specializuje na antivirovou sanitaci, stačí jen pár ingrediencí, které potřebujete na výrobu čistících prostředků. Možná je již máte v lékárničce nebo ve spíži. Pokud ne, můžete je najít v obchodech, i když skladové zásoby mohou být právě teď dost omezené.

✔️ Peroxid vodíku

Podle CDC je peroxid vodíku účinný proti celé škále mikroorganismů, jako jsou bakterie, kvasinky, plísně, viry a spory. Roztok o obsahu nejméně 3 % po šesti až osmi minutách expozice usmrtí bakterie včetně viru způsobujícího nachlazení.

✔️ Isopropyl alkohol

Tato chemická sloučenina má dezinfekční vlastnosti, když je na povrchu ponechána po dobu nejméně 30 sekund.

Dodržujte správný postup
Dodržujte správný postup

Vzhledem k tomu, že je rozpustná ve vodě, může být ředěna, ale koncentrace musí být alespoň 70 %, aby eliminovala koronaviry. Mějte také na paměti, že zatímco alkohol je považován za bezpečný pro všechny povrchy, tato sloučenina by mohla změnit barvu některých plastů. Proto se ujistěte, že nejprve povrch otestujete na malém místě.

✔️ Bělidlo

Bělidlo je při správném naředění dostatečně silné a účinné při hubení bakterií a virů. Podle CDC to jsou 4 čajové lžičky bělidla na 1 litr vody. Před setřením nechte bělicí roztok alespoň 10 minut působit a ujistěte se, že není prošlý.

Upozornění: Mísení bělidla s některými dalšími chemikáliemi může vytvářet nebezpečné sloučeniny; nikdy nekombinujte bělidlo s amoniakem, isopropyl alkoholem nebo kyselými sloučeninami, jako je ocet. Nejbezpečnější je používat bělidlo pouze s vodou.

Kromě těchto chemikálií budete potřebovat stlačovací nebo stříkací láhev, papírové utěrky a/nebo bavlněnou tkaninu. Opět, některé z těchto položek může být těžké sehnat, takže zkuste pracovat s tím, co máte.

▶️ Jak si vyrobit domácí dezinfekce proti koronaviru

???? Dezinfekce rukou

Zvolte vhodné nádoby na dezinfekci rukou
Zvolte vhodné nádoby na dezinfekci rukou

I když mytí rukou starým dobrým mýdlem a vodou je nejlepší způsob, jak je udržet čisté a zabránit šíření koronaviru, nemusíte mít vždy přístup k umyvadlu. Druhou nejlepší věcí je použití dezinfekce rukou. Při výrobě si musíte být jisti, že poměry jednotlivých složek jsou správné, jinak to nebude dostatečně efektivní.

Ajith Karunarathne, buněčný chemik a odborný asistent na katedře chemie a biochemie na univerzitě v Toledu, se o svůj recept na dezinfekci rukou podělil.

Začněte s isopropyl alkoholem, který jednoduše zakoupíte na internetu nebo ve specializovaných prodejnách, pokud ho doma nemáte. Obvykle se isopropyl alkohol dodává buď v koncentraci 90 % nebo 95 %. Podle Karunarathne bude fungovat cokoliv, co má 90 % a více.

Smíchejte tři díly alkoholu s jedním dílem aloe vera gelu, který zabraňuje vysychání pokožky. (Pokud nenajdete předpřipravený aloe gel, můžete jej také seškrábat z listů rostliny aloe. Odřízněte boky listu a odstraňte vrchní slupku. Pomocí lžíce vyškrábněte gel ven. Ve vysokorychlostním mixéru zachycený gel dvě až tři minuty mixujte, poté pomocí cedníku gel přefiltrujte a odstraňte zbytky listů.)

Pokud chcete, přidejte do směsi pár kapek esenciálního oleje pro příjemnou vůni.

Přeneste dezinfekci do čisté prázdné nádoby. Můžete doplňovat prázdné lahvičky od dezinfekčních prostředků na ruce nebo použít jakýkoliv malý obal, který lze snadno nosit s sebou. Karunarathne řekl, že pokud vidíte zakalený sediment, před použitím lahvičku protřepejte.

???? Jednorázové dezinfekční ubrousky

Vyrobte si jednorázové dezinfekční ubrousky
Vyrobte si jednorázové dezinfekční ubrousky

Pokud je vaše oblíbená značka v obchodě vyprodaná, podle Daviese si můžete jednoduše vyrobit vlastní.

Začněte rolí papírových utěrek a rozřízněte ji vodorovně na polovinu tak, aby vám zbyly dvě role podobné toaletnímu papíru.

Smíchejte 2 šálky vody se 2 polévkovými lžícemi bělidla.

Vložte jednu roličku papírové utěrky naplocho do vzduchotěsné nádoby a roztok z vrchu nalijte. Nádoba by měla být dostatečně velká, aby se do ní vešla veškerá tekutina a zároveň se zajistilo, že papírové utěrky jsou zcela nasáklé.

Vyndejte kartónovou středovou roličku a tahejte si čerstvé papírové utěrky.

???? Použitelné desinfekční utěrky

Místo spoléhání se na jednorázové použití dezinfekčních utěrek, Kris Bordessa, odbornice na udržitelnost, říká, že si doma můžete vyrobit opakovaně použitelné.

Začněte se starým tričkem nebo jinou bavlněnou tkaninou. Nastříhejte látku na čtverce podobné velikosti jako jsou k dostání v obchodě.

Tyto látky namočte do bělícího roztoku nebo směsi 2/3 šálku 99 % isopropyl alkoholu a 1/3 šálku vody.

Použité ubrousky uchovávejte v uzavřené nádobě až do dne praní, poté je vyperte při vysoké teplotě, než je opět namočíte do roztoku a znovu použijete.

▶️ Nespoléhejte na „přírodní“ čisticí prostředky

I když byste používání chemikálií ve vaší domácnosti měli minimalizovat, zejména ve vaší kuchyni, kde se připravuje jídlo, pravdou je, že pro eliminaci koronaviru a dalších bakterií, se jim bohužel nevyhnete. Některé „přírodní“ domácí prostředky mohou mít užitečné čisticí vlastnosti, ale nedezinfikují:

???? Ocet

Ocet se již dlouho používá k čištění povrchů nejen v domácnosti. Je účinný proti plísním, nečistotám a bakteriím. I když je ocet bezpečný a přirozený způsob, jak se zbavit některých typů zárodků, není to registrovaná dezinfekce a nedoporučuje se jako náhrada alkoholu nebo bělidla.

???? Čajovník (Tea tree) a jiné silice

I když Tea tree olej a další esenciální oleje byly vychvalovány pro širokou škálu výhod, včetně antivirových vlastností, neexistuje žádný vědecký důkaz, že brání při šíření nákazy. Esenciální oleje mohou vaše čisticí prostředky krásně rozvonět a mohou dokonce eliminovat některé typy bakterií, ale neměli byste spoléhat na to, že zabijí koronavirus.

???? Vodka a jiné destiláty

Existuje mnoho DIY receptů na výrobu domácí dezinfekce proti koronaviru, které doporučují použít v nouzi vodku. CDC však uvádí, že dezinfekce rukou musí mít koncentraci etylalkoholu nejméně 60 %, aby byla účinná, a většina vodek spadá hluboko pod tuto hranici. Při míchání s aloe nebo jinými látkami se navíc koncentrace dále ředí.

Zdroj: https://www.huffpost.com
Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Redakce DoBaraku.cz

Redakce DoBaraku.cz

Tento článek byl vytvořen odbornou redakcí magazínu DoBaraku.cz, která pro Vás zhotovuje nezávislé testy, recenze a odborné články na produkty, které jsou užitečné ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *