9 způsobů, jak připravit zahradu na podzim

Podzim je skutečně důležitým obdobím pro zahradničení, protože je to čas, kdy můžeme udělat řadu prací, které pomohou rostlinám a zahradním prvkům přežít zimu a vyklíčit v příštím roce. Mezi tyto práce patří například sklízení plodů a ovoce, prořezávání stromů a keřů, údržba nářadí a zahradní techniky, přesazování rostlin a výsadba nových rostlin. Je také důležité připravit zahradu na chladné počasí, například přikrýváním půdy, aby se zabránilo erozi nebo vysychání půdy, a zajištěním dostatečného zavlažování rostlin před příchodem mrazu.

Síť na jezírku

Pokud máte to štěstí, že máte jezírko, zakryjte ho sítí.

Posekejte trávník

Nezapomeňte důkladně posekat trávník před nástupem chladného počasí. Je to proto, že pokud necháme trávu příliš dlouhou, může se stát, že se na ní během zimy usadí sníh nebo déšť a tráva se pod ním začne přemáčet. To může vést k problémům s trávníkem, jako je například plíseň, plesnivé stébla nebo zahnívání kořenů. Proto je důležité trávník před zimou důkladně posekat a udržovat v dobrém stavu.

Náš tip

Dosluhuje vaše stará sekačka na trávu? Vyberte si novou ZDE.

Ukliďte zahradu

Podobně jako na jaře je dobré provést úklid zahrady na podzim. Je to důležité proto, že se tak můžeme zbavit odumřelých rostlinných částí, listí a jiných nečistot, které by mohly zahradu znečistit a způsobit problémy v budoucnu. Je také dobré ostříhat rostliny, vykliďte kůlnu a skleník a uklidit terasu a jiné venkovní plochy. Toto vše pomůže zabránit nadměrnému usazování nečistot a špíny během zimy a udržet zahradu v dobrém stavu.

Nedovolte, aby se hromadilo listí

Opadané listí může být pro zahradu velkým problémem, pokud se nechá hromadit. Když se listí začne rozkládat, může se stát mulčem, který může způsobit, že se zahradní plochy stanou kluzkými a nebezpečnými. Dále může opadané listí ucpávat odtokové štěrbin nebo kanály, což může způsobit zaplavení zahrady nebo poškození rostlin.

Vysaďte jarní cibuloviny

Pokud se vám na jaře líbí pohled na narcisy a tulipány, nezapomeňte je vysadit v září až v říjnu.

Chraňte své květináče

Je to proto, že pokud jsou květináče vystaveny mrazu nebo vlhkosti, může to vést k poškození nebo zničení květináčů. Je proto dobré izolovat květináče pomocí sena, lepenky nebo bublinkové fólie a uložit je do suchého a větraného prostoru.

Chraňte své rostliny

První mráz v roce může přijít bez varování a může způsobit škody na rostlinách, které nejsou na chladné počasí odolné. Pokud máte takové rostliny, je dobré je přesunout do skleníku nebo zimní zahrady, aby měly dostatečnou ochranu před mrazem.

Ukliďte zahradní předměty

Nezapomeňte zabalit nebo přesunout do kůlny všechny zahradní předměty, které by mohly být poškozeny chladným nebo vlhkým počasím. Patří sem například zahradní nábytek, gril, nářadí nebo květináče. Pokud se tyto předměty nevejdou do kůlny, je dobré je řádně zakrýt netkanou textilií nebo plachtou, aby byly chráněny před mrazem a vlhkostí. Tím zabráníte poškození zahradního vybavení během zimy a udržíte ho v dobrém stavu.

Nezapomeňte na divokou zvěř

Nezapomeňte na všechny volně žijící živočichy, kteří navštěvují vaši zahradu a ptákům doplňujte krmítka, jakmile napadne sníh.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *