Jak udržet kuchyňské nože ostré jako břitva

Broušení a péče o kuchyňské nože je jednodušší, než si myslíte. Nové kuchyňské nože jsou ostré a krájení je zábava. Po několika týdnech používání se však nové nože otupí a nutí vás vyvíjet větší tlak při krájení. Tento zvýšený odpor představuje potenciální nebezpečí pro vaše prsty. Ve vlastním zájmu tedy udržujte své nože stále ostré.

I ten nejmenší kuchyňský nůž může v mžiku způsobit velké zranění. Při používání těchto ostrých nástrojů buďte vždy velmi opatrní a pozorní – kvůli sobě i svému okolí. V tomto článku se zaměříme na ocelové nože, protože keramické čepele obvykle vyžadují odborný servis.

Broušení nože

Používejte stejný úhel po celou dobu broušení. To zajistí, že bude broušení rovnoměrné a že bude čepel nože opravdu ostřená. Pokud použijete jiný úhel, může se stát, že se bude čepel nože brousit nerovnoměrně, což může vést k tomu, že bude méně ostrá než byste chtěli.

Při broušení byste se měli soustředit na to, abyste brousili celou délku čepele, nejen její špičku. Je důležité, aby byla celá čepel opravdu ostřená, protože pouze ostrá špička nemusí stačit k tomu, aby byl nůž skutečně ostrý.

Broušení nože na honovací oceli vyžaduje cvik, takže se nebojte experimentovat a zkoušet různé techniky, dokud nenajdete tu, která vám nejvíce vyhovuje. S trochou cviku a trpělivosti se vám podaří vybrousit skutečně ostrý nůž.

Ostření čepele

Brusný kámen – Použití brusného kamene je velmi efektivní způsob, jak nože naostřit. Brusné kameny jsou tvrdší a delší trvající než honovací oceli, takže budou moci dobře zabrousit i starší nebo zcela tupé nože.

Při použití brusného kamene je důležité, abyste drželi nůž pod stálým úhlem, abyste zajistili rovnoměrné broušení. Je také důležité používat hladší stranu brusného kamene pro finální broušení, aby byl nůž opravdu ostrý.

Je dobré používat brusný kámen v kombinaci s honovací ocelí, abyste zajistili co nejlepší výsledky. Nejprve použijte brusný kámen pro hrubé broušení, a poté honovací ocel pro finální doostření. Tento postup by měl zajistit, že bude vaše kuchyňská čepel opravdu ostrá a připravená k použití.

Elektrické brousky – Použití elektrického brousku je jedním z nejrychlejších a nejjednodušších způsobů, jak nože naostřit. Stačí použít správný brusný kotouč a dodržet pokyny uvedené v návodu, a váš nůž by měl být opět ostrý.

Elektrické brousky mohou být někdy nákladnější než honovací oceli nebo brusné kameny, ale mohou být také užitečné pro ty, kteří potřebují rychle naostřit velký počet nožů nebo pro ty, kteří potřebují doostřit velmi tupé nože.

Je důležité dodržovat pokyny uvedené v návodu a pečlivě se řídit pokyny pro použití elektrického brousku. Nesprávné použití může poškodit ostří nože a způsobit, že nebude opravdu ostrý.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *